Na Juraja si pamätá len z rozprávania súrodencov

Vďaka našim novinám sa im podarilo skontaktovať sa po takmer štyridsiatich rokoch.

Pavel Imre z Cinobane. Príbeh svojich rodičov chce uchovať aj pre budúce generácie. Pavel Imre z Cinobane. Príbeh svojich rodičov chce uchovať aj pre budúce generácie. (Zdroj: Ľ. K. )

CINOBAŇA. Život človeka je veľká kniha, ktorej stránky sú popísané veselými, krásnymi, no častokrát aj pochmúrnymi spomienkami. S pribúdajúcimi rokmi človek stále viac spomína, túži po stretnutí s ľuďmi, ktorí zanechali výrazné stopy v jeho živote a obáva sa, že prežité časy pomaly upadnú do zabudnutia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pavel Imre z Cinobane sa narodil v jednoduchej roľníckej rodine. Kým jeho súrodenci boli už takmer dospelí, on sa učil prvé kroky.

Dentista Arpád Beseda žil spokojne so svojou manželkou a synom Jurajom v Banskej Štiavnici. Ešte netušili, že židovské vierovyznanie navždy poznačí ich životy.

SkryťVypnúť reklamu

Začal sa ich spoločný príbeh

Pavel Imre mal štyri roky. Jurko Beseda ešte nemal ani dva. Písal sa rok 1944, keď začal ich spoločný príbeh.

Do Cinobane prišla mladá židovská rodina z Banskej Štiavnice. Prišli v nádeji, že sa tu stretnú s Ecksteinovcami. Tí už ale svoj domov museli opustiť. Bezradných Besedovcov prichýlila rodina Petrusová. Neskôr sa ich ujala Elena Imreová s manželom.

„Bol to brat môjho otca, bývali sme na spoločnom dvore. Nemali vhodné priestory pre túto rodinu a tak sa moji rodičia dohodli, že najmä pre malého Jurka bude lepšie, ak sa ubytujú v jednej izbe nášho domu,“ začal svoje rozprávanie Pavel.

Na udalosti po príchode tejto rodiny do ich domu sa veľmi nepamätá, no brat Ján a sestry Elenka a Pavlínka často na Jurka spomínali. Dieťatko si obľúbilo najmä Elenku. Spávať chcelo len s ňou v kuchyni na peci. „Zostali u nás nejaký čas. Nikto si už nepamätá ako dlho. Jedného večera prišiel člen hlinkovej gardy a upozornil rodičov, že naše tajomstvo sa dlho neudrží. Bolo potrebné rodinu čo najskôr dostať do bezpečia,“ povedal, interpretujúc príbeh tak, ako ho spomínali súrodenci a rodičia.

SkryťVypnúť reklamu

Útočisko našli na lazoch

Besedovci si zobrali to najnutnejšie a najstarší Janko ich aj s kamarátom Jánom Salajom odviedli na lazy. Tam obyvatelia dediny odvádzali a ukrývali aj svoj statok, pretože východný front sa blížil. „Aj môj otec odviedol tri kusy dobytka k rodine Dudekovej v Jame,“ dodal.

Útočisko našli u rodiny Spodniakovej. Imreovci im posielali chlieb aj správy o aktuálnom dianí. „Po skončení vojny sa rodina vrátila z lazov do dediny. Viete, po časoch sú už tie spomienky len také útržkovité, ale zvítali sa aj so synčekom Jurkom, ktorý bol vtedy u nás. Neviem už, či bol chorý a preto nebol s nimi na lazoch, alebo ako to presne bolo. Hlavné je, že rodinu sa podarilo zachrániť. Vyzdvihli si svoje dokumenty a cennosti, ktoré u nás ukrývali a vrátili sa domov do Banskej Štiavnice. „V dedine sa o tom veľa nevedelo. Mnohí mi ani neverili, že to tak skutočne bolo. Dodnes neveria. Moji rodičia o tom nerozprávali. Nepotrebovali sa vychvaľovať. Boli to jednoduchí ľudia. Pomáhať bolo pre nich prirodzené. Robili to z dobrého srdca a kresťanskej lásky. Veď aj oni chovali deti a báli sa o ne. Prišlo im samozrejmé pomôcť rodine s malým dieťatkom. Možno preto tento príbeh upadol do zabudnutia. Popri bežných starostiach a radostiach ostal iba ako spomienka. To však neznamená, že sa neudial,“ pri spomienke na láskavých rodičov sa oči starému mužovi zaleskli slzami.

SkryťVypnúť reklamu

Stretli sa po vojne

Rodiny sa stretli aj po vojne. Arpád Beseda robil v roku 1951 Pavlovej mamičke zlatý chrup. Vtedy sa Pavel opäť mohol hrať s Jurkom a už aj Marikou, sestričkou, ktorá sa Besedovcom narodila po vojne. „Do teraz si pamätám tabuľu nad jeho ordináciou, kde bolo napísané Arpád Beseda, dentista, Štiavnické námestie,“ potvrdil svoje spomienky.

Poslednýkrát sa rodiny stretli v roku 1978 v Cinobani. Vtedy vznikla fotka, ktorú Pavol s láskou opatruje. „Už som starý, ale ešte raz by som sa chcel s Jurkom stretnúť. Počul som, že sa nás pokúsili v Cinobani vyhľadať, ale neúspešne.“

S postupom času niektoré súvislosti unikajú, spomienky blednú. Keď Pavel mysľou zablúdi do minulosti, oči mu opäť zvlhnú. „Viete si predstaviť, čo si tí ľudia museli prežiť? Nikdy sa na to nesmie zabudnúť, nedovoľme, aby sa opakovali chyby z minulosti,“ upozornil človek, ktorého sa hrôzy vojny ako malého dieťaťa dotkli prostredníctvom židovského chlapčeka. „Ktovie, či ešte vôbec žije,“ podotkol smutne.

Mnohí, podľa Pavla, pochybujú o pravdivosti tohto príbehu. Možno len Jurko, vtedy ešte bábätko, by mohol potvrdiť slová muža, ktorý nosí v srdci jeho rodinu a nezabúda. Snažil sa ho nájsť. Dopátral sa k tomu, že by mohol žiť v Novom Měste nad Metují. Dokonca oslovil aj reláciu Pošta pre teba, aby sprostredkovala toto stretnutie. No osud rozhodol tak, že títo dvaja muži sa už nestretli. Aby mozaika príbehu bola zložená do pravdivého obrazu, bolo potrebné Jurka vyhľadať.

Vďaka dnešným technickým vymoženostiam, sa nám podarilo nájsť niekoľko kontaktov. Niektoré indície viedli do slepej uličky, iné pomohli dostať sa o krok bližšie. Nakoniec sa nám podarilo získať kontakt na novoměstského místostarostu. Keď v slúchadle zazneli slová „to je môj otec“ zrazu celý príbeh nadobudol hlbší zmysel. O niekoľko minút sme hovorili s prekvapeným Jurajom. „Už dávno som sa snažil vyhľadať rodinu, ktorá nám pomohla. Ale nikto nevedel, o koho ide,“ bola prvá reakcia pána s prijemným hlasom, ktorý ešte stále hovorí peknou slovenčinou.

„Keď rodičia o tom hovorili, tak som sa o to nezaujímal. Keď mi to už nebolo ľahostajné, rodičia sa pominuli a zostalo len veľmi málo spomienok. Tak sme sa s rodinou vybrali do Cinobane a za pomoci vtedajšej starostky, pani Švikruhovej, sa nám podarilo nájsť syna a dcéru Spodniakovcov, u ktorých sme sa na lazoch skrývali,“ zaspomínal dôchodca.

Hľadanie bolo neúspešné

Podľa jeho slov tento príbeh pred viac ako desiatimi rokmi uverejnili aj Novohradské noviny. V Cinobani ukazoval fotografiu, na ktorej je rodina Besedová s nejakými ľuďmi, ale nikto ich nespoznal. „Možno to budú Imreovci,“ zauvažoval Juraj a v jeho hlase zaznel náznak nádeje.

Prezradil, že študoval v Prahe, kráčajúc v otcových šľapajách dentistu. Našiel si tam lásku a na Slovensko sa už nevrátil. V spomienkach sa vrátil aj ku hrôzostrašnému zážitku, keď sa jeho rodičia ukrývali na lovinobanských lazoch v sene. „Prišli Nemci a puškami pichali do kopy sena, presne tam, kde sa schovávali rodičia. Bolo to veľmi nepríjemné.“

Priezvisko Imre mu bolo povedomé. Spomenul si aj na to, že predtým ako odišli na lazy, bývali nejaký čas priamo v dedine. „Ten Pavel mohol mať vtedy asi tri roky?“ opýtal sa zrazu, akoby sa mu vybavil nejaký fragment z minulosti. „To by sme sa mohli skontaktovať,“ navrhol.

Dnes si už obidvaja užívajú život na dôchodku. Pýšia sa svojimi deťmi aj vnúčatami. S pribúdajúcimi rokmi často zablúdia do minulosti, obávajúc sa, že príbehy, ktoré by nikdy nemali byť zabudnuté, zapadnú prachom. Kým vojna nitky životov iných pretrhla, osudy Pavla a Juraja spojila. Možno aj vďaka Novohradským novinám sa podarí stretnutie, po ktorom Pavel tak túži a spoja sa cesty, ktoré už dávno boli rozdelené.

Ich príbeh budeme sledovať aj ďalej. Ak sa rozhodnú stretnúť, naše noviny pri tomto dojímavom okamihu určite nebudú chýbať.

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  2. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  3. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  6. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  7. Každým dňom krajší! Nový Kynek je miestom, kde chcete bývať
  8. Predajte starý byt bez provízie realitke a bývajte v novostavbe
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 727
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 283
  3. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 4 659
  4. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 413
  5. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 4 192
  6. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 4 160
  7. Posledné byty v jedinečnej novostavbe v historickom jadre Košíc 4 154
  8. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 551
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky VII.
  3. Monika Kollarova: Mačacie "ladies"
  4. Viktor Pamula: Odkiaľ a kam ?
  5. Andrea Ostrihoňová: Sú veci, ktoré sa nechcú stratiť
  6. Michal Drotován: Ako sa štát stará o svoj majetok?
  7. Ján Valchár: Irán, Izrael, bolševici a bolševník
  8. Alexander Hričko: Dve tváre slovenskej zahraničnej politiky
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 108 497
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 40 581
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 378
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 34 983
  5. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 019
  6. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 611
  7. Ján Šeďo: Ktorý slovenský senior oželie z dôchodku 400 EUR mesačne ? 19 297
  8. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 129
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky VII.
  3. Monika Kollarova: Mačacie "ladies"
  4. Viktor Pamula: Odkiaľ a kam ?
  5. Andrea Ostrihoňová: Sú veci, ktoré sa nechcú stratiť
  6. Michal Drotován: Ako sa štát stará o svoj majetok?
  7. Ján Valchár: Irán, Izrael, bolševici a bolševník
  8. Alexander Hričko: Dve tváre slovenskej zahraničnej politiky
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 108 497
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 40 581
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 378
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 34 983
  5. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 019
  6. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 611
  7. Ján Šeďo: Ktorý slovenský senior oželie z dôchodku 400 EUR mesačne ? 19 297
  8. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 129
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu