Prvá písomná zmienka: Objavy v archívoch prepisujú histórie obcí

Zmapovali sme prvé zmienky o všetkých takmer troch tisíckach sídiel na Slovensku. Viete, ako sú na tom južné okresy Banskobystrického kraja?

Hradište v minulosti. (Zdroj: archív TASR)
SkryťVypnúť reklamu

LUČENEC, R. SOBOTA, V. KRTÍŠ, POLTÁR. Od doby, keď na územie dnešného

Slovenska prišli prvé slovanské kmene, uplynulo už viac ako pätnásť storočí.

A tisíc rokov dozadu sa datujú prvé písomné zmienky o osadách, dedinkách či mestách roz-prestierajúcich sa na dnešnom území našej republiky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najstaršia je Nitra

MY týždenníky sa rozhodli zmapovať prvé zmienky o všetkých takmer troch tisíckach sídiel na Slovensku. Vychádzali sme pritom z údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky.

Najstaršou obcou je v tomto ohľade Nitra. Prvá písomná zmienka o nej sa datuje už do roku 826. Nitre vtedy vládol knieža Pribina, ktorý – hoci sám pohan – dal v obci vysvätiť kresťanský kostol, ktorý je prvým historicky doloženým dokladom o kresťanstve u Slovanov na dnešnom slovenskom území.

SkryťVypnúť reklamu

O necelé storočie neskôr – konkrétne v roku 907 – sa svet v písomnej podobe dozvedel aj o hlavnom meste, teda o Bratislave-Starom meste. V takzvaných Salzburských análoch (a ďalších, ktoré sa viedli vo vtedajších kláštoroch) sa o Bratislave píše v spojitosti s bitkou pod hradom medzi Bavormi a starými Maďarmi.

V nasledujúcom 11. storočí potom pribúdajú zmienky o ďalších 28 obciach, napríklad o Diakovciach či Šali.

SkryťVypnúť reklamu

Najviac sa prvé informácie o slovenských sídlach šírili v 13. storočí, kedy ich v historických listinách pribudlo skoro tisíc.

K najmladším patrí obec Lipníky

Keď sa pozrieme do nie príliš vzdialenej histórie, teda do minulého storočia, nájdeme v dátach štatistikov prvé zmienky o 62 nových obciach.

„Obec Lipníky patrí k najmladším obciam na Slovensku. Vznikla spojením osád Lipníky, Talk a Pohrabina do jedného sídelného celku s vlastnou všeobecnou správou,“ píše sa na oficiálnych stránkach obce Lipníky, ležiacej v okrese Prešov, ktorá vznikla až v roku 1990.

Samotné Lipníky pôvodne existovali ako osada Šarišskej Poruby.

Väčšina slovenských miest a obcí datuje svoju prvú písomnú zmienku pred rokom 1500, na mape sú označené odtieňom červenej farby.

Zelenou farbou sú označené mladšie obce, ktorých prvá písomná zmienka alebo dátum ich založenia sa datujú v posledných piatich storočiach.

Ako sú na tom okresy na juhu Banskobystrického kraja

LUČENEC/RIMAVSKÁ SOBOTA/VEĽKÝ KRTÍŠ/POLTÁR. Každá obec má svoju históriu. Nie vždy je úplne známa, pretože neraz sa objavia fakty, ktoré ju aj po mnohých rokoch prepíšu.

V archívoch driemu staré listiny. Veľakrát po nich siahnu autori publikácií a monografií a zistia, že čísla či názvy sú úplne iné, pochádzajú z prameňov, o ktorých sa doposiaľ nevedelo. Histórie obcí sú vlastne knihami bez konca.

Rozlohou najväčší okres v kraji

Banskobystrický kraj je rozlohou najväčším v krajine. Rozprestiera sa na 9 454 kilometroch štvorcových. Jeho súčasťou je aj Rimavskosobotský okres.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným MYregiony.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C5PAK na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu