V piatok 7. mája sa priestory telocvične ZŠ Vajanského zmenili na „malú nemocnicu“. Konalo sa tam 7. kolo územnej súťaže hliadok mladých zdravotníkov 2. stupňa základných škôl. „Súťaže sa zúčastnilo 17 škôl z okresov Lučenec, Poltár a Veľký Krtíš, čo je o 5 družstiev viac ako v minulom roku,“ uviedla Henrieta Hrončeková, riaditeľka Územného spolku Slovenského Červeného kríža v Lučenci. I napriek tomu, že súťaž sa konala v Lučenci, náš okres zastupovali len štyri školy. Paradoxne z krtíšskeho bolo až 7 družstiev.
Svoje vedomosti si zmeralo približne 100 mladých zdravotníkov. Súťaž bola rozdelená na teoretickú i praktickú časť. Svoje znalosti museli preukázať i v ošetrení zlomeniny, otvorenej rany, či z histórie dobrovoľnej zdravotníckej organizácie. Bez ťažkostí dokázali určiť najdôležitejšie liečivé rastliny a zvládli aj rôzne obväzové techniky. „ Žiaci mali najväčší strach z resustitácie. Oživovanie totiž musel zvládnuť každý člen družstva. Práca učiteľov, ktorí sa žiakom venujú vo voľnom čase, i našich pracovníkov však nevyšla nazmar, pretože takmer každé družstvo získalo za resustitáciu plný počet bodov. Vedomostná úroveň žiakov bola veľmi dobrá, čo prízvukoval aj primár lučenskej nemocnice a člen poroty Pavel Križo. „Snažíme sa predovšetkým o to, aby sa do súťaže zapájalo čoraz viac a viac škôl a rástlo povedomie žiakov. Tí, ktorí tu dnes súťažili, určite nebudú len stáť a prizerať sa nešťastiu,“ hovorí Henrieta Hrončeková.
O tom, že žiaci boli skutočne dobre pripravení, svedčia aj konečné výsledky. Najväčším problémom však bol určiť víťaza. Rovnaký počet bodov totiž získalo družstvo z II. ZŠ v Lučenci a družstvo z Bušiniec. O víťazovi však nerozhodli vedomosti, pretože v tých boli obidve družstvá na rovnakej úrovni, ale šťastie. Na regionálnom kole v Čadci nás nakoniecbudú reprezentovať dievčatá z Lučenca.
Edita Hutková