Rimavskosoboťania sa minulý týždeň tri dni zabávali. Oslavovali 670. výročie založenia mesta. Prvá písomná zmienka pochádza ešte z roku 1270. Výsadné mestské práva boli udelené 5. mája 1334, kedy kráľ Karol Róbert povýšil Rimavskú Sobotu na mesto. Svoje pomenovanie získala podľa konania sobotných trhov a rieky Rimava. V 15. stor. ovládal mesto Ján Jiskra z Brandýsa. Vtedy mesto prežilo dve osmansko-turecké okupácie. Z tohto obdobia sa zachovalo 255 tureckých listín. V rokoch 1850 - 1922 bolo mesto sídlom Gemersko-malohontskej župy, čím nadobudlo význam ako župné sídlo, remeselnícko-obchodné a kultúrne centrum. Povojnové obdobie znamenalo pre mesto obdobie stagnácie a postupného zaostávania voči ostatným mestám.
Na námestí v Rimavskej Sobote, ktoré je pýchou mesta, sa občanom prihovoril primátor Štefan Cifruš. Ruch na námestí potom ešte dlho neutíchol. Na pódiu sa predstavili škôlkári, školáci, džudisti a speváci so svojím nacvičeným programom. Súčasťou Dní mesta bola aj vernisáž výstavy Astronomické úlovky v priestoroch mestskej radnice a výstava Čvorak - „Láska na dedine“ v Gemersko-malohontskom múzeu. Hlavná ulica bola preplnená stánkami - nechýbal tradičný jarmok, pečené klobásky či zábavné atrakcie pre deti.
Dni mesta prišli do Rimavskej Soboty osláviť i zahraniční partneri z Čiech, Maďarska a Chorvátska. Po piatku sa môžu Soboťania pochváliť ďalším partnerským mestom. Primátor Štefan Cifruš a Zoltán Farkas, primátor maďarského Tiszaújvárosu, slávnostne podpísali zmluvu o spolupráci. Maďarský primátor sa prejavil ako štedrý partner a daroval mestu 100-tisíc korún. Štefan Cifruš verí, že spolupráca s piatimi partnerskými mestami sa začne po vstupe do EÚ rozvíjať rýchlejšie a prinesie mestu i občanom konkrétne výhody.
Edita Hutková