Sobota, 24. október, 2020 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky

Svit neodolal drvivému záveru

Basketbal: E.S.O. Lučenec - Chemosvit Svit 80:62 (

Po siedmich mesiacoch čakania sa Lučenec dočkal chvíle, o ktorej sníval celú sezónu. Očakávaná odveta za vlaňajšok mala na programe prvú časť. Nechýbalo nič, čo dvíha divákov zo sedadiel a posledná štvrtina bola zo strany E.S.O. senzačná, znamena­júca zisk prvého dôležitého bodu.

Celých 35 minút tomu však vôbec nenasvedčovalo. Ako prví pohrozili v 7. minúte hostia. Po Rallisovej trojke a efektnom smeči Znaneca vyhrával Chemosvit 15:10. Okamžitý time out, po ňom zmena rytmu, lietajúca paráda Bičviča, priniesli domácim šnúru ôsmich bodov a trojbodový štvrtinový náskok. Druhú desaťmi­nútovku začalo E.S.O. agresívnejšie. Na palubovke sa objavil Tarabus a rozohral sa Ščekič. K tomu sa v 16. minúte zranil Rallis a po jednej z troch trojok Ščekiča už vyhrávalo E.S.O. 31:23. Svit zbrane neskladal. Naopak, Findura zastúpil Rallisa, hostia zásluhou Stojanoviča nielen lepšie doskakovali, ale aj bodovali a do šatní sa odchádzalo za stavu 37:34 v prospech domácich.

Druhý polčas začal trojbodovo Kovačevič a po faule pridal aj tri úspešné trestné hody. Keď sa k nemu pridal aj Simonides, Lučenec vyhrával o sedem bodov. Lenže v priebehu ďalších troch minút hľadisko stŕplo. V 26. minúte ďalekonosným pokusom dostal obhajcu do vedenia Zábavník, 47:48. Od týchto chvíľ sa hra pritvrdila. Na palubovke bolo viac nervozity ako basketbalovej krásy. Pažický v 30. minúte hodil loptu do hlavy Kovačeviča a presnou trojkou upravil stav pred záverečnou desaťminútovkou na 55:53. A potom to prišlo. Ešte päť minút pred záverečnou sirénou po úspešnom Znanecovom zakončení vyhrával Lučenec o bod, 58:57. Vtedy vytvorilo hľadisko doslova peklo. Za tri minúty dosiahol Lučenec šnúru 14:0 a rozhodol o osude prvého finále. Senzačný záver prikrášlil po nádhernej akcii kapitán Tarabus a E.S.O. vyhrávalo vo finálovej sérii 1:0.

Tibor Jány (E.S.O.): „Získali sme veľmi dôležité prvé víťazstvo v play off. Dokázali sme potvrdiť domácu neporaziteľnosť. Súper nám odolával tri štvrtiny stretnutia, ale vo fantastickej kulise sme v poslednej časti získali rozhodujúci náskok, ktorý sme upravili na konečný osemnásťbodový.“

Miloš Pažický (Chemosvit): „Citeľne nám chýbali Kmetoni s Jankovičom. V priebehu súboja sa ešte zranil Rallis a musel ho zaskakovať Findura, ktorý to zvládol. V tretej časti sme nevyužili tri útoky na dosiahnutie dôležitých bodov. Mali sme potom veľa faulov a domáci v závere úspešnými šestkami svoj náskok natiahli.“

E.S.O.: Kovačevič 15, Ščekič 14 (3), Tanaskovič 5, Simonides 3, Suja 2 (Madaj 13, Tarabus 11, Cuzela 8, Bičvič 5, Veber 4) – Chemosvit: Stojanovič 17 (2), Znanec 16, Zábavník 7, Pažický 7, Rallis 3 (Grujič 5, Holúbek 5, Findura 2, Čeman 0). TH: 20/15 – 12/9, fauly: 19/20, trojky: 7/5, TCH: 30. Pažický, divákov: 1800, rozhodovali: Jančovič z Trnavy a Hricišin z Košíc.Peter Mišo