Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky

Nevyužili oslabenie Chemosvitu

Basketbal: Chemosvit Svit - E.S.O. Lučenec 75:73 (

Optimisticky naladení, podporovaní množstvom fanúšikov z Lučenca, nastúpili basketbalisi E.S.O. na ohlasovanú cestu za víťazstvom pod Tatrami. Domáci sa usadili pod košom Lučenca celých 50 sekúnd a tento úvodný nápor korunoval vedúcim košom Znanec. Kontroval mu Suja, ale od stavu 4:3 až do piatej minúty Lučenec neskóroval. Chemosvit oslabený o Rallisa a Zabavníka bojoval, bol lepší v doskakovaní a najmä zakončovaní. Zrazu domáci vyhrávali 14:5 a vyzeralo to zle. Lenže po oddychovom čase E.S.O. konečne zabralo, hnané neúnavnými fans, vyrovnalo zásluhou Bičviča. Tesne pred koncom desaťminútovky sa však takmer opakoval úvod a Chemosvit opäť získal päťbodové vedenie. Našťastie, Madaj premenil dva trestné hody. Druhú desaťminútovku začal presnou trojkou Ščekič. Hostia sa dostali do tempa a neustále viedli. Zdalo sa, že cesta za víťazstvom sa naozaj rodí. Škoda, že nervozitu na palubovku vniesli aj obidvaja rozhodcovia. Provokoval aj Pažický ml. a v 20. min. sa strhla zo strkanice takmer bitka. Dôležitým momentom pre ďalší vývoj stretnutia bolo 1,7 sekundy pred polčasom. Za stavu 41:35 pre Lučenec prišiel šach Lučenca, Tarabus bol úplne voľný na trojkovom území, mal čas, ale jeho pokus skončil na obruči koša. Basketbalisti E.S.O. po odrazenej lopte faulovali a tak sa po úspešných trestných hodoch domácich náskok Lučenca zúžil na štvorbodový.

Aj po zmene strán začali hostia aktívne a ešte v 23. min. po presnom zásahu Suju vyhrávali 46:41. Odvtedy akoby uťalo. Napriek tomu, že E.S.O. pred poslednou štvrtinou vyhrávalo o štyri body (59:55), nebola to hra, na akú sú lučenskí fanúšikovia zvyknutí. Dráma vo svitskom kotli vrcholila na palubovke aj v hľadisku. V 33. min. vyfauloval Obmaščík Ščekiča a misky váh sa stále viac nakláňali na stranu Chemosvitu. Minútu pred koncom zvýšil Holúbek na 73:67. Život do žíl vlial Lučencu trojbodovým pokusom Tarabus a 50 sekúnd pred sirénou upravil Kovačevič na 74:73. V nervóznom závere po faule Kovačeviča premenil Jankovič jeden trestný hod, Cuzelovi odpískal rozhodca kroky a dve sekundy pred koncom nepadla Kovačevičovi trojka. Finálový boj o kráľa ligy sa tak s istotou predĺžil minimálne o ďalšie dve stretnutia. Stav série je 1:1.

Tibor Jány (E.S.O.): „Dnes sme nepodali optimálny výkon. Nevedeli sme si poradiť s koncentrovanou obranou súpera. Hrá sa však na tri víťazstvá a my veríme v silu domáceho prostredia.“

Miloš Pažický: „Zvýšenou bojovnosťou a obetavosťou sme v závere získali náskok, ktorý sme s potrebnou dávkou šťastia udržali. Napriek oslabenej zostave sme prejavili viac vôle po víťazstve a náš triumf je úplne zaslúžený.“

Chemosvit: Znanec 17, Stojanovič 15, Holúbek 9, Findura 3, Pažický 2 (Grujič 12, Čeman 6, Jankovič 6, Kmetoni 5). E.S.O.: Kovačevič 30, Suja 8, Ščekič 6, Tanaskovič 1, Simonides 0 (Tarabus 11, Madaj 7, Bičvič 6, Cuzela 5, Veber 2). TH: 51/37 - 33/27, fauly: 30/37, TCH: 27. Kovačevič, 5 faulov: 33. Pažický - 32. Veber, 33. Ščekič, 34. Madaj, trojky: 2/5, divákov: 1100 (vypredané), rozhodovali: J. Janáč a Obmaščík.