Choroba je nevyspytateľná. Zastihne vás, keď to najmenej očakávate. Cez pracovný deň by ste navštívili svojho obvodného lekára, vystáli rad a dali sa vyšetriť. Čo však, ak sa zhoršenie zdravotného stavu ohlási v noci, cez víkend či sviatok?
Môžete navštíviť pohotovosť, ktorú v Lučenci od prvého októbra prevádzkuje súkromná firma Help. K jej odštátneniu došlo predovšetkým z toho dôvodu, že lekárska služba prvej pomoci bola pre nemocnicu nerentabilná. Jedna z možností bola, že pohotovosť by sa úplne zrušila a obvodní lekári by sa o svojich pacientov starali aj po skončení pracovnej doby. Lučenská pohotovosť sa však nezrušila a obvodní lekári sa v službách striedajú. Máloktorí občania však vedia, kedy majú pohotovosť skutočne navštíviť. Lekárska služba prvej pomoci slúži len na ošetrenie akútnych stavov, ktoré vznikli po pracovnej dobe, alebo pri prudkom zhoršení zdravotného stavu. Niektorí však túto službu zneužívajú. Potvrdil to aj MUDr. Tibor Kalmár, konateľ firmy.
„Na pohotovosti slúžia dvaja lekári – pre deti a dospelých. Niektorí pacienti však majú možnosť zavolať si službukonajúceho lekára aj domov. Do nášho spádového obvodu patrí približne 58-tisíc obyvateľov. Ak lekár odíde na výjazd, je možné, že ostatní pacienti, ktorí na pohotovosť prídu, musia na neho čakať. Ak by bol prípad naozaj súrny, pacienta môže vyšetriť aj detský lekár, prípadne do služby nastúpi náhradný lekár. V prípade epidémie okamžite zdvojnásobňujeme služby. Stáva sa však, že niektorí pacienti bezplatnú pohotovostnú služby doslova zneužívajú. Zavolajú si domov lekára, pretože do mesta nevedia prísť alebo sa im nechce,“ uviedol MUDr. Kalmár. Lučenská pohotovosť je v nezávideniahodnej situácii aj z ďalšieho dôvodu.
„Prevádzku pohotovosti už tretí mesiac hradíme z vlastných zdrojov, pretože od poisťovne sme doteraz ešte žiadnu úhradu nedostali. Do dnešného dňa to predstavuje približne 600-tisíc korún. A my musíme platiť zamestnancov a ošetriť každého, kto zaklope na naše dvere. Mesačne je to približne 1500 pacientov,“ dodal.
Edita Hutková