Od 1. januára zanikla platnosť 10 a 20-haliernikov. Platnosť tak stratilo približne pol miliardy mincí. Ak ich ešte stále máte v peňaženke, každá banka vám ich do konca roka vymení bezplatne. Niektoré dokonca zorganizovali zbierky pre základné školy. „Naša banka sa rozhodla vylosovať jednu zo základných škôl v Lučenci, ktorá na konci roka získa dvojnásobok vyzbieranej sumy. A čo na to zákazníci? Niektorí si zbierku všimnú sami, iným ju pripomenieme. Ale sú ochotní,“ hovorí pracovníčka nemenovanej banky. Zrušenie mincí sa odrazilo aj na cenách v obchodoch. Niektorí obchodníci ceny zvyšovali, iní znižovali. Ak cena výsledného tovaru končí 10 alebo 20-haliernikom, mala by sa zaokrúhľovať nadol, na celú sumu. Ak ste si zakúpili tovar a konečná suma sa končí na 30, 40, 50, 60 a 70 halierov, v obchode by ste mali zaplatiť 50 halierov. Pri 80-tich a 90-tich halieroch vám ju obchodník zaokrúhli na celé koruny.
„Už si pomaly zvykáme a so zákazníkmi problémy nemáme. Niektorí platiaci síce ešte o zmenách nepočuli, no po vysvetlení je všetko v poriadku,“ hovorí Zuzana, predavačka v menších potravinách.
„Ak štát na výrobe haliernikov prerábal, ich zrušenie už mal realizovať skôr. Ja som to privítal. Aj tak mi len zavadzali a väčšinou som ich nechával predavačkám. Večer sme si doma sadli, na stôl zozbierali haliere z celej domácnosti a počítali. Vyšlo nám to okolo 60 korún. Zamenil som ich v banke,“ hovorí 25-ročný Miloš. Je to pravda. Náklady na výrobu 10-haliernikov boli 29 halierov a na výrobu 20-haliernikov 30 halierov. Na konci júla minulého roku bolo v obehu približne 589 miliónov 10 a 20-haliernikov. V obehu však bola len asi polovica z nich. Edita Hutková