Časy, keď sme mlieko kupovali za šesť korún, v lekárni na vyzdvihnutie receptu potrebovali korunu a rožok stál dvadsať halierov, sú nenávratne preč. Dilemu, ako prežiť ďalšie zdražovanie, riešia tisíce Slovákov. V mnohých rodinách medzi želaniami, ktoré sa nahlas alebo potichu vyslovovali v prvý deň nového roka, bolo nájsť si prácu.
V Starej Haliči žije 6-členná rodina už piaty rok len zo sociálnej podpory. Tridsaťosemročný Pavol Muller prišiel o prácu pred piatimi rokmi, jeho partnerka pred desiatimi. Ich najmladšia dcérka Marcelka má 5 rokov, najstaršia Miška 9. Mesačný príjem do rodiny je 10- tisíc korún. „Moja mamina vravieva, že je kúzelníčka, lebo vraj vie vyčarovať z toho mála, čo máme, stravu na celý mesiac,“ hovorí ich stredná dcérka, 6-ročná Dominika. Tri dievčatá chodia do školy do Haliče. Len za cestovné spolu zaplatia tristo korún. Žiačky majú zaplatenú mliečnu desiatu, ktorá zoberie z rodinného rozpočtu rodiny okolo 600 korún. Hovoriť o tom, že treba zaplatiť za elektriku, plyn vodu, učebné pomôcky, oblečenie je hádam zbytočné. „Ešteže moje „kočky“ bývajú málo choré, v záhrade si dopestujeme zeleninu, chováme hydinu a máme aj prasiatko,“ tvrdí Pavol Muller. Jeho družku, 30-ročnú pani Marcelu, sme doma nezastihli. Bola v Lučenci navštíviť chorého otca. Lístok zo Starej Haliče do Lučenca stojí 16 korún. Pre niekoho je to smiešna suma, pre rodinu Pavla Mullera hotový majetok. „Mám vo výhľade jedno zamestnanie. Dúfam, že mi to tentoraz vyjde,“ hovorí otec štyroch dcér.
V okrese Lučenec je na úrade práce zaevidovaných 8 353 (23,67%) nezamestnaných. Na jedno voľné pracovné miesto pripadá 74 nezamestnaných. V okrese Poltár je oficiálne 3 284 (26%) ľudí bez práce a na jedno pracovné miesto pripadá 150 nezamestnaných. Pred Vianocami prišlo o prácu v susednom okrese 450 ľudí.Zita Suráková