Sobota, 23. september, 2017 | Meniny má Zdenka

Nebolo to až také jednoduché

Basketbal: E.S.O. Lučenec - Slávia TU Košice 89:65

Po víťazstve vo Svite a vysokom triumfe Košičanov nad Žilinou sa očakával neúprosný basketbal a boj o každý milimeter palubovky. Tibor Jány poslal na úvodný rozskok osvedčenú päticu, no Košice hrýzli od prvej chvíle. Prekvapené hľadisko, v ktorom sa tiesnilo 1500 divákov, sledovalo nebojácny vstup „Svitekovcov“. Slávia TU vyhrávala po troch minútach 2:6, a aj keď zásluhou Ščekičovej trojky šiel do vedenia prvýkrát Lučenec, hrala sa úplne vyrovnaná partia. Až v záverečnej minúte úvodnej štvrtiny svojim deviatym bodom v stretnutí dostal Lučenec do päťbodového trháku lietajúci António Bičvič (19:14).

Naďalej sa hral basketbal v znamení trpezlivosti Košíc a „cestovateľskej únavy“ Novohradčanov (v týždni namáhavý duel v Děčíne). Až zlepené trojky Kovačeviča s Bičvičom po 17 minútach dávali hľadisku najavo, že opäť bude triumfovať papierový favorit. Do šatní sa odchádzalo už za deväťbodového vedenia E.S.O. a očakával sa tradičný nápor po zmene strán. Ten aj prišiel. Úsek od 20. do 30. minúty patril strhujúcemu basketbalu v podaní Lučenca. Jányovci si pred poslednou desaťminútovkou vytvorili rozhodujúci dvadsaťbodový náskok. V poslednej fáze stretnutia sa chytili aj hráči z lavičky, ale nad všetkými vyčnieval Bičvič.

V poslednej minúte stretnutia mu Ščekič ponúkol lahôdku na dva smeče. Prvý bol excelentný po vzore NBA a druhý vyšiel na druhý pokus. Lučenec si tak zaknihoval ďalšie povinné a dôležité víťazstvo. Potencionálni súperi (Svit a Nitra) opäť zakopli a tak sa zdá, že E.S.O. naozaj začína mieriť na vrchol pyramídy sezóny 2003/2004.

E.S.O.: Bičvič 32, Kovačevič 17, Simonides 7, Tarabus 3, Ščekič 3 (Suja 11, Madaj 9, Kováčik 7, Snopko 0, Tanaskovič 0, Vorlíček 0) - Slávia TU: Bučák 23, Nuber 13, Probala 5, Svitek 5, Mišinský 3 (Pešta 10, Klein 4, Utľak 1, Žlebčík 0, Czako 0, Marcinko 0, Šima 0). TH: 20/17 - 26/20, fauly: 25/18, 5 faulov: 35. Madaj, 37. Veber - 27. Svitek, 37. Nuber, trojky: 8/1, divákov: 1500, rozhodovali: L. Janáč a Pipíška.

T. Jány (E.S.O.): „Nebolo to dnes nejaké mimoriadne basketbalové. V týždni sme viac precestovali ako trénovali a to sa prejavilo aj na našom slabšom rozbehu do stretnutia. Ťažko sme pracovali na tom, aby sme súpera zlomili v tretej štvrtine, čo sa nám napokon podarilo. Potom boli Košice schopné zakončovať už iba z trestných hodov a tak je naše víťazstvo zaslúžené.“

J. Gacík (Slávia TU): „Snažili sme sa hrať vyrovnanú partiu, ale zatiaľ ešte na Lučenec nemáme. Bol lepší a to sa prejavilo aj na konečnom výsledku.“

Ostatné výsledky: Levice - Nitra 80:76, Žilina - Handlová 74:99, Prievidza - Svit 92:80, Komárno - Inter nehrali pre rozbitú dosku, (odohrá sa 10.12.)