Hraničný prechod v Trstenej dostáva v jesenných mesiacoch poriadne zabrať. Obľúbené trhy v Jablonke a Nowom Targu sem lákajú tisícky Slovákov. Do Poľska chodia nakupovať aj Lučenčania. Prichádzajú nielen na osobných autách, ale chodia sem nakupovať celé autobusové zájazdy. V kurze je lacný nábytok poľskej výroby, garniže, koberce, vianočné stromčeky, vegeta a značková káva.
V kurze boli aj sviečky a vence
Na prechode v Trstenej je rušno od skorého rána. Autobusové zájazdy zo stredného Slovenska vyrážajú do Poľska o tretej - štvrtej ráno a na hraniciach sú už pred siedmou. „Najväčší nápor máme v stredu, keď je trh v Jablonke. Tá je iba jedenásť kilometrov od slovensko- poľských hraníc. Trhy v Nowom Targu sú vo štvrtok a sobotu, vtedy tiež máme na hraniciach podstatne vyšší počet vozidiel ako počas bežných dní“, hovorí riaditeľ oddelenia hraničnej kontroly v Trstenej Jozef Lysík. Najviac vozidiel mali pred sviatkom všetkých svätých, keď Slováci chodili do Poľska nakupovať sviečky a vence. Vysoký počet ľudí očakávajú až do Vianoc. Napriek náporu doprava na hraniciach neviazla a autá boli vybavované priebežne.
Prasatá vedľa nábytku
Na trhu v Nowom Targu nájdete naozaj všetko. Na veľkej lúke je povykladaný elegantný nábytok, niekoľko metrov od čalúnených sedačiek už predávajú malé prasce, kone, psov a sliepky. Gazdovia potľapkávajú lepšie kusy a predaj zapíjajú v občerstvení priamo na trhu. Slováci si túto časť prezrú iba zo záujmu, lebo živé zvieratá na Slovensko prevážať nemôžu. O to viac ich zaujíma nábytok. „Zariadili sme si tu skoro celý byt. Vezmeme vždy aj príves, lebo poľské firmy dopravu nezabezpečujú. Nábytok je zväčša skladaný, nemáme problém ho naložiť“, povedal nám manželský pár zo Žiliny. Z Poľska si odvážali takmer trojmetrovú kychynskú linku za osemtisíc a rohovú sedaciu lavicu so stolom stoličkami za deväť.
Nakupuje sa za koruny
Výhodou trhov blízko hranice je aj to, že sa nemusíte trápiť s výmenou zlotých za koruny. Na trhu vám všetok tovar predajú aj v korunách a ak sa viete jednať, ešte o čosi spustia. Slovenská klientela je veľmi obľúbená, lebo je schopná nechať tu slušný peniaz. „Z kupujúcich je približne 80 percent Slovákov. Keby nebolo ich, asi by bolo zbytočné robiť trhy v takom veľkom rozsahu“, povedal nám jeden z majiteľov stánku. Stánky sú zväčša na holej lúke v okruhu možno dvoch kilometrov. O hodinu už neviete, kde ste boli predtým a máte problém nájsť stánok, v ktorom ste si čosi vyhliadli.
Okrem toho ste zablatení po uši, lebo väčšina stánkov stojí priamo na poli. Po nákupe majú autobusári problémy zavrieť batožinovú časť a chlapi ju musia neraz tlačiť dnu nasilu. Podnikavo reagujú aj domáci. Keďže strážených parkovísk je tu málo a krádeží veľa, mnohí dali k dispozícii pľac pred svojim domom ako súkromné strážené parkovisko. Za 30 slovenských korún tu môžete nielen parkovať, ale ochotný domáci pánko vám ho z okna domu aj postráži.Kveta Fajčíková