V piatok sa v zasadačke Obecného úradu vo Veľkej Vsi konalo stretnutie zástupcov Vidieckeho parlamentu, zástupcov samosprávneho kraja, teledomov a samosprávy.
Cieľom stretnutia bolo zostaviť pracovné skupiny, ktoré by sa v našom regióne vyškolili na manažérov projektov. Čerpanie prostriedkov zo štrukturálnych fondov si vyžaduje, aby sa vytvárali partnerstvá, ktoré budú vedieť lepšie obstáť v náročnom konkurenčnom boji o peniaze z EÚ. „My sme sa od roku 1989 odnaučili plánovať. Teraz sa to budeme musieť znovu učiť. Európska únia nepodporí projekt, ktorý je aktuálny len z krátkodobého hľadiska. Musia sa preto regionálne subjekty spojiť, aby odolávali silnému ekonomickému lobingu zo silných regiónov. Slovensko má zo všetkých kandidátskych krajín najväčšie vidiecke zastúpenie. Až 48% obyvateľstva žije na vidieku. Ja mám dosť ťažké srdce aj na ZMOS, lebo podľa mňa slabo zastupuje záujmy obcí,“ vysvetľuje výhody partnerstiev predseda Vidieckeho parlamentu Peter Rusnák.
„Pracovníci regionálneho odboru VÚC sú ochotní vždy pomôcť s vypracovaním projektov, ale aj so školením projektových manažérov. Záujem musí prísť z regiónov, nikto nepríde do obce s peniazmi. Aj v krajinách EÚ sa projekty nenaučili robiť hneď. Trvalo to určitý čas, ale snaha sa im vyplatila a to isté čaká aj našich ľudí v regiónoch,“ tvrdí pracovníčka regionálneho rozvoja VÚC Anna Pisárová. Vytvorením pracovných tímov a ich vzájomnú koordináciu bude vykonávať Regionálna rozvojová agentúra z Lučenca. „Často sa stáva že sú vypracované projekty, ktoré riešia podobnú problematiku a už to je dôvod, aby neprešiel ani jeden z nich. Bude dobré keď sa do prípravy partnerstiev zapoja aj i-Domy, ktoré sú dobre technicky vybavené a sú v priamom styku so samosprávou,“ dodala na záver riaditeľka Regionálnej rozvojovej agentúry.Ondrej Lepiš