Ako vyžiť zo sociálnych dávok alebo podpory, ako si privyrobiť? To sú otázky ktoré si kladú rómske rodiny v sociálnych bytoch na Bottovej ulici vo Fiľakove. V týchto dňoch k nim pribudla ďalšia. Ako sa uchrániť pred potkanmi a švábmi, ktoré sa promenádujú po bytovke? „Minulý týždeň som si doniesla z nemocnice na vlastnú zodpovednosť môjho syna. Ležal tam a mal epileptické záchvaty,“ rozhovorila sa 22-ročná Alžbeta Oláhová, ktorá býva v sociálnych bunkách s druhom Gejzom už druhý rok. „Prišla som sem z Nitry nad Ipľom, ale už by som sa najradšej odsťahovala. Neviem spávať, stále sa bojím o syna, či ho niečo neuštipne. Bežne tu pobehujú potkany, myši, zo stien vyliezajú šváby a máme aj blchy. Cez leto muž v poslednej chvíli zabil hada, čo sa už blížil k spiacemu synovi“, vysvetľuje mladá žena.
„Teplú vodu máme iba cez víkend, v noci je zima, ťahá nám cez okná. Pritom ale platíme za izbu 2000 korún. Zdá sa nám to veľa. Veď len za sunar zaplatím mesačne 2000 korún. Pampersky ma stoja 800 korún, z čoho máme žiť?“ sťažuje sa matka dvojročného Jimmyho. „Minulý týždeň mi pri umývaní riadu v kuchynke prebehol po nohe veľký potkan. Skoro som odpadla“, tvrdí 18-ročná Ildikó Bariová. „Ja platím 3000 korún a s invalidným druhom Ladislavom a dvojročným Róbertom sme traja. Prišla som sem pred dvomi rokmi, keď som otehotnela. U matky sme bývali v jednoizbovom byte piati. Ale teraz by som sa najradšej vrátila“, tvrdí Ildikó. „Prednedávnom tu boli aj z hygieny. Chodili po bytovke, pozerali, ale nič nám nepovedali“, dodáva.
Triezvo sa na situáciu v bytovke pozerá 39-ročný Ervín Oláh. „Nájomníci si musia uvedomiť, že nikto z bytového podniku im nepríde upratovať v byte. Ani chýbajúce umývadlo v sprchárni nemajú na svedomí cudzí“. V čisto zariadenom byte vysvetľuje, ako pred dvomi mesiacmi pri prepúšťaní prišiel v českom Písku o prácu. „ Teraz žijeme iba z manželkinej materskej. Je to málo,“ smutne dodáva budúci domovník. „Skúšali sme požiadať o pomoc aj miestne rómske strany. Sľubovali, že nám pomôžu, ale ostalo iba pri sľuboch“, konštatuje otec rodiny. Iný názor na nájomníkov z Bottovej ulici má riaditeľ bytového hospodárstva Jozef Illéš. Podľa neho dopláca bytový podnik na dve sociálne bytovky spolu 700–tisíc korún ročne a tieto peniaze potom chýbajú na opravy a údržbu iných bytov. Často sa stáva, že sa do bytovky chodia sprchovať Rómovia z celého Fiľakova.
„Deratizáciu bytoviek zabezpečujeme dvakrát do roka. Nájomníci si ale musia uvedomiť, že im nikto upratovať nepríde. Za neporiadok, ktorý tam majú, si môžu sami,“ dodáva Illéš. Ondrej Lepiš