Každý z nás sa raz môže dostať do veku, kedy už nie je schopný postarať sa sám o seba. Mnohí dôchodcovia nachádzajú útočisko v domovoch dôchodcov. Ich kapacita však nedokáže pokryť potreby regiónu.
Domov dôchodcov a domov sociálnych služieb (DD a DSS) Ambra na Rúbanisku funguje od roku 1990. S kapacitou 100 lôžok poskytuje komplexnú starostlivosť starým občanom a občanom zdravotne postihnutým s duševnými poruchami na dobu neurčitú. Podľa zákona môžu žiadosť o umiestnenie podať občania, ktorí sú poberateľmi starobného dôchodku.
„Obyvatelia majú možnosť bývať osamote, v dvojizbových spoločných i oddelených izbách. Platby za umiestnenie sú rôzne. Záleží od toho, akú izbu klient obýva, či nepotrebuje špeciálne zaopatrenie atď,“ skonštatovala riaditeľka Eva Florovičová. Za mesiac zaplatia klienti najmenej 3-tisíc korún, najviac 5500 korún. I napriek tomu je však žiadateľov o umiestnenie viac než dosť. „K 28. augustu evidujeme 157 žiadateľov. Doba čakania je niekedy aj 10 rokov,“ tvrdí riaditeľka zariadenia, ktoré patrí kvalitou služieb medzi 13 najlepších v rámci Slovenska.
V meste Lučenec sa medzi kapacitne najväčšie zaraďuje DD a DSS na Tuhárskom námestí. Vznikol v roku 1954 a v súčasnosti je v DD umiestnených 159 občanov, z nich 41 ležiacich a v DSS 90 občanov. Riaditeľ domova hovorí, že dôvody na prijatie sú rôzne. „Tí „múdrejší“ klienti si podávajú žiadosti sami, niekedy aj 3 až 5 rokov dopredu. Ďalšou z možností je, že sa náhle zmení zdravotný stav starého človeka. Rodina sa o neho nedokáže adekvátne postarať a tak sa obrátia na nás. Na umiestnenie je čakacia doba rôzna. Do domova dôchodcov sa čaká 4 až 6 mesiacov, na ležiace oddelenie sú to aj tri roky. Približne toľko sa čaká aj na umiestnenie do DSS,“ uviedol riaditeľ. Klienti si za pobyt platia od 3 600 do 4 400 korún.
Prechodom kompetencií prešlo pod DD a DSS na Tuhárskom námestí aj Zariadenie opatrovateľskej služby (ZOS) sídliace na ulici Dr. Vodu.
„Tam máme kapacitu 11 lôžok, umiestnenie je však na dobu určitú a to na tri mesiace. Sú prípady, kedy pobyt predlžujeme na pol roka. Čakacia doba je tri mesiace, v urgentných prípadoch môžeme urobiť výnimku,“ hovorí riaditeľ. V súčasnosti majú zaevidovaných 117 žiadostí na umiestnenie do DD, 28 do DSS a 23 žiadostí do ZOS.
Takmer rodinné prostredie vytvára pre svojich klientov Diakonické združenie Betánia v Kalinove. Ako občianske združenie poskytuje od roku 2000 25 kvalifikovaných zamestnancov kompletné služby pre 25 umiestnených občanov. Zabezpečujú nepretržitú komplexnú starostlivosť občanom na prechodnú dobu, ktorí sú poberateľmi starobného alebo invalidného dôchodku a pre svoj nepriaznivý stav vyžadujú starostlivosť inej osoby. Zariadenie okrem opatrovateľskej starostlivosti poskytuje zdravotnícku, rehabilitačnú i duchovnú starostlivosť.
„Doba umiestnenia je na dobu určitú, prevažne 1 až 6 mesiacov. Na deň si platia občania od 195 do 205 korún,“ hovorí riaditeľ Slavoj Laco. Za rok sa v ich zariadení vystrieda približne 60 klientov. V súčasnosti na umiestnenie čaká 15 žiadateľov.
Domovy dôchodcov sú v súčasnosti pre mnohých riešením, i východiskom z nevyhovujúcej situácie. Jediným negatívom je dlhá čakacia doba. Od 1. mája tohto roku však vyšiel zákon, ktorý hovorí o prednostnom umiestnení čakateľa. Podmienkou je finančná suma minimálne 50 tisíc korún. Edita Hutková