Priateľské prijatie chorvátskych Slovákov svedčilo o tom, že v ich žilách koluje ozajstná slovenská krv.
Do Chorvátska začali emigrovať Slováci už začiatkom 18. storočia, keď v našej krajine prepukla najväčšia bieda. Naši predkovia vycestovali za lepšou prácou, za lepším životom a novým domovom sa im stalo neďaleké Chorvátsko. Žijú takmer v celej krajine, no najviac, až 1 100, ich žije práve v meste Ilok.
Za ten čas sa tu Slováci vytvorili dve inštitúcie Maticu slovenskú a Kultúrno-umelecký spolok Ľudovíta Štúra, ktorý má v súčasnej dobe asi 650 členov a pôsobí od roku 1914. Predsedom je Želko Lomiansky, podpredsedom Vlatko Miksad prof. a tajomníkom Dipl. Ing. Milan Pucovský.
"Obidve inštitúcie sídlia v budove, ktorú svojpomocne postavili ešte naše babičky a dedovia v roku 1952," hovorí o histórii Želko Lomiansky. "Počas vojny bola budova zničená a nám sa ju za pomoci slovenskej vlády a medzinárodných inštitúcií podarilo v roku 1997 zrekonštruovať. Teraz v celom Chorvátsku pôsobí celkovo 13 Matíc slovenských a ich členovia si navzájom pomáhajú."
Hoci sú Slováci v Chorvátsku menšinou, nepociťujú zo strany vlády žiadne utláčanie. Žiaci základnej školy 1. - 4. ročníka majú vyučovanie v slovenskom jazyku, od piatej triedy si ho môžu vybrať ako nepovinný predmet. "Chceli by sme dosiahnuť, aby sa slovenčina, ako voliteľný predmet dostal aj na stredné školy. Niektorí od nás chodia študovať na vysoké školy aj na Slovensko, pretože je tu veľká nezamestnanosť. Cez vojny boli najväčšie fabriky zničené. Aj keď sa tu priamo nebojovalo, veľa sa zničilo a pokradlo. Teraz Slováci pracujú väčšinou v oblasti poľnohospodárstva, alebo v obnovených fabrikách," hovorí predseda Matice slovenskej o ťažkej situácii.
Spolok teda združuje Slovákov, ktorí možno na Slovensku ešte nikdy neboli. Snažia sa však naďalej udržiavať slovenské ľudové tradície, ktoré im zanechali ich predkovia, tak ako si ho pamätali. Pri Spolku funguje aj folklórny súbor, ktorého členovia priamo v Chorvátsku prezentujú našu kultúru. "Choreografie máme takmer z každého kúta Slovenska a snažíme sa ich dodržiavať," hovorí Želko Lomiansky na záver a jeho kroky putujú do veľkej sály. Pred javiskom stoja muzikanti a celou sálou sa nesú tóny slovenského folklóru. "To sa naše deti pripravujú na Ilocké slávnosti, ktoré sa budú konať o dva dni. Musíme predsa vniesť aj do Chorvátska trochu krás z nášho rodného Slovenska," hovorí s úsmevom.
- he -