Sprostredkované informácie cez rôzne médiá o mohutnosti záplav v Českej republike nenechali pokojného žiadneho súdneho človeka. Nielen preto, že povodne postihli takmer celú Európu, ale aj preto, že povodne sa dostali do Prahy, menovkyni malej obci pri Lučenci. Predstavitelia a ľudia malej obce pri Lučenci už celé roky udržiavajú priateľské vzťahy so svojimi českými kolegami a známymi. Kroky poslancov viedli už v piatok 30. augusta 2002 na Okresný úrad v Lučenci, kde ich prijal prednosta Ján Jackuliak. Povedal: „Vitajte páni, sme radi, že ste aj v takých zložitých podmienkach, aké prežíva hlavné mesto Českej republiky Praha prišli na Slovensko.“
/4/Ing. František Beneš CSc, poslanec parlamentu ČR, zástupca mestskej časti Praha 8 na úvod priateľskej besedy zdôraznil: „V žiadnom prípade sa nechceme sťažovať, situáciu musíme posúdiť a vzhľadom k tomu, že Karlín je najviac postihnutou časťou hlavného mesta, snažíme sa dostať nejaké peniaze z rozpočtu na obnovu tejto mestskej časti. Budú to miliardové čiastky. A nejde len o samotnú Prahu. Týka sa to celého povodia Vltavy. Bolo by najhoršie, keby sa proti sebe postavili jednotlivé regióny, obce a mestá.“
Väčšina ľudí pri vyhlásení evakuácie pokojne opustila svoje obydlia, ale ostala tam aj skupina tých, ktorí sa poukrývali a neverili, žeby mohlo dôjsť až k takým záplavám.
/6/„V momente, keď sa Prahou začala valiť tá veľká voda dostali šok a z okien domov volali o pomoc policajtov, hasičov, záchranárov. Boli však aj takí, ktorí sa z vyšších poschodí na celú situáciu pozerali a dobre sa zabávali. Pri tej panike sa stávali aj rôzne kuriózne situácie. Mladí odišli a v dome zabudli na nechodiaceho starého otca. Keď si na neho spomenuli, hladina Vltavy v tomto konkrétnom dome dosahovala výšku dva metre. Viem to presne, pretože aj ja tam bývam“ rozhovoril sa Dr. Vladimír Bouša, poslanec zastupiteľstva mestskej časti Praha 8. „Voda zaplavila prízemie a vchod do domu. Záchranári ho zachránili, ale boli aj takí jednotlivci, ktorí testovali štátnu moc. Medzi tými 20 000 ľuďmi sa určite našli takí, ktorí provokovali, boli nespokojní. A to je veľké sústo pre médiá. Je to škoda, pretože tú obyčajnú prácu nie je vidieť.“
Mestská časť disponuje istým počtom náhradných bytov. Stanovili pravidlá ich prenajímania na dobu určitú. Ale aj tu sa začali problémy.
„Ľuďom sa nepáči, že s nimi uzatvárame takého zmluvy, keďže oni mali zmluvy na dobu neurčitú“ spresnil poslanec Beneš. „Úradníci boli chvíľu úplne bezradní a bolo im potrebné pripraviť pravidlá, podľa ktorých majú postupovať. Našou najväčšou úlohou je teraz poupratovať Karlín. Ľudia tam už môžu chodiť, ale okrem vody tam nie je pustená žiadna energia, žiadne médium.“
Z mnohých domov sa doteraz neodčerpáva voda, aby sa nenarušila ich statika.
„Uvediem príklad na našom dome“, konkretizoval poslanec Bouša. „Keď sme prišli so statikom bezprostredne po opadnutí vody do prízemia hovoril o tom, aké je to dobré, že sa stavba nepohla. Ale to bolo po prvej obhliadke. Po týždni sa situácia začala meniť. Prepadla sa zem vedľa domu, a my vieme, že práve tadiaľ vedie diaľkové vykurovanie. Nakoľko to mohlo teplovod porušiť sa uvidí, a uvidíme, či sa v zime bude vykurovať, alebo nie.“
Po záplavách bolo vytypovaných 40 domov, ktoré mali byť určené na demoláciu. Dnes je jasné, že ich bude len 22, ale aj tieto čísla nie sú konečné. Český parlament na obnovu Prahy odsúhlasil tri miliardy korún, ale na celkovú obnovu ich bude potrebných niekoľko stoviek.
Pri besede sme neobišli ani tému metra, ktoré bolo stavané ako protiatómový kryt, a ktorý mal zaistiť bezpečnosť ľudí. Po tom ako sa voda dostala aj sem a zaplavila 17 staníc, sa aj ľudia ktorí ho stavali pýtali, čo sa stalo, že zlyhali hermetické dvere.
Dr. Petr Diviš z kontrólneho výboru zastupiteľstva mestskej časti Praha 8 v tejto súvislosti povedal:
/3/„Vieme, že bolo úplne zaplavených 17 staníc, ale nieveme prečo. Totiž, tam je ešte stále voda. Problém je v tom, že teraz vinu hádže jeden na druhého. Či zlyhal krízový štáb, či sa dvere mali uzavrieť skôr, či je to vec dopravného podniku. Ale toto sa všetko vyrieši až potom, keď sa vyčerpá voda z týchto priestorov. Áno metro bolo stavané ako protiatómový kryt. Malo zniesť oveľa väčšiu vodu ako storočná, ale je otázka, či bol dimenzovaný na tak dlhý tlak. Naviac, buduje sa tam nová stanica, nové pokračovanie, ktoré vedie popod Vltavu. Sami hasiči sú dnes prekvapení, že bezprestávky odčerpávajú vodu, ale tej z metra neubúda. Môže to byť spôsobené aj tým, že Karlín je postavený na naplavenine a do metra presakuje spodná voda.“ Poslanec Bouša doplnil: „Aj krízový štáb metra, aj krízový štáb magistrátu priznali, že metro sa malo zavrieť v momente, keď prietok vo Vltave dosiahne 1500 kubických metrov vody za sekundu. Ale metro sa zavrelo pri 4000. Ľudia vystupovali z metra preskakovali vrecia z pieskom, ale voda sa už valila dovnútra. Na vyšetrovaní už robí polícia, bude to šetriť aj magistrát a bude sa hľadať odpoveď prečo až tak pozde, a či všetko čo malo byť urobené, urobené aj bolo. Väčšina tých dverí sa zaviera elektricky, ale v čase, keď ich uzatvárali, bol už prúd vypnutý. A jeden človek s tými dverami nepohne. Je tam veľa otáznikov, ale málo odpovedí.“
Podľa poslancov sa situácia v Prahe veľmi rýchlo mení k lepšiemu. Nielen v Prahe 8, ale napríklad aj v Českom Krumlove a ďalších mestách a obciach. Solidarita a spolupatričnosť medzi ľuďmi je zrejmá na každom kroku. Ivan Macko
foto: RED\D:\Foto\ nono36\im\0002.jpg
Na prijatí u prednostu Okresného úradu v Lučenci zľava Dr. Petr Diviš, Dr. Vladimír Bouša, Ing. František Beneš CSc, Ján Jackuliak, Dr. Vít Bělič CSc, vysokoškolský učiteľ, Ján Karman, starosta obce Praha