Dôvodom ich podnetov býva často hluk automobilov na frekventovaných miestnych komunikáciách pri rodinných alebo bytových domoch Výnimkou nie sú ani hlučné prevádzky v rámci podnikateľských aktivít. Jednou z takýchto sťažností pochádza od obyvateľov z Parného mlyna, ktorí vo februári 2001 podali sťažnosť na prevádzku píly-gátra nachádzajúcej sa v blízkosti obytných domov. Píla je podľa slov pána Pavla Gombalu, zastupujúceho občanov spomínanej lokality, v prevádzke 24 hodín denne a to aj soboty, nedele a sviatky. Činnosť píly spôsobuje nepríjemný monotónny hluk. Ako ďalej uviedol veľký hluk tiež robia aj motorové píly, nakladač a nákladné autá používané pri manipulácii s drevom.
Na základe tejto sťažnosti jednotlivé oddelenia mestského úradu vykonali dňa 28. 2. 2001 kontrolu u prevádzkovateľovi píly Costruo s. r. o. Lučenec. Podľa zistených skutočností spoločnosť musela vykonať celú radu opatrení s cieľom znížiť hlučnosť, upraviť prevádzkovú dobu a podobne. Vykonalo sa taktiež meranie hlučnosti píly, o výsledkoch ktorého informovala v máji 2001 Ing. Renáta Sekeráková zo Štátneho zdravotného ústavu v Lučenci. Uviedla, že namerané hodnoty nie sú dôvodom na obmedzovanie prevádzky t. j. výsledky sú štandardné. Poukázala, že pri opakovanom meraní je potrebné doriešiť spôsob jeho zaplatenia, pretože cena merania hluku sa pohybuje v niekoľkotisícových čiastkach. Sťažovatelia apelovali na to, aby aspoň v nedeľu bola prevádzka píly odstavená a motorová píla po 18:00 hod. vyradená. Nespokojnosť obyvateľov Parného mlyna na hlučnosť prevádzky píly dodnes pretrváva. Preto dňa 5. 8. 2002 bolo z iniciatívy kontrolórov opäť zvolané pracovné stretnutie za účasti konateľov spoločnosti, sťažovateľov, pracovníkov Štátneho zdravotného ústavu v Lučenci ako aj odborných pracovníkov z mestského úradu, aby sa dohodli na ďalšom postupe riešenia predmetu sťažnosti. Kým sťažovatelia chcú prípad riešiť direktívne, t. j. zastaviť prevádzku píly v uvedených priestoroch, druhá strana - prevádzkovateľ s tridsiatimi zamestnancami pristúpil na riešenie, že hlavne v II. a III. prevádzke obmedzí hlučnosť. "Znovu budeme robiť kontrolu v lokalite Parného mlyna, Štátny zdravotný ústav vykoná opätovné meranie hluku a na základe monitoringu a výsledkov ďalšieho merania huku prijmeme ďalšie opatrenia," povedal kontrolór Emil Repka z mestského úradu.
Lokalita Parného mlyna je podľa územného plánu mesta určená na športové účely, ale pre nedostatok financií mesto v týchto priestoroch nerealizovalo žiadny zámer. Preto spoločnosť Construo s. r. o. Lučenec dňa 20. 2. 1998 požiadala oddelenie výstavby a územného plánovania mestského úradu o vyjadrenie vo veci ďalšieho využitia areálu bývalého Semenárskeho štátneho majetku a okolitých parciel. Kladné stanovisko k zriadeniu pílnice a stavebného dvoru so stanovenými podmienkami prevádzkovania dostala spoločnosť v auguste 1999 od okresného štátneho hygienika ako aj od mesta Lučenec v trvaní piatich rokov. Po uplynutí tohoto obdobia zároveň zvážia kompetentné inštitúcie ďalšie predĺženie platnosti podmienok stanovených v predmetnom stanovisku. V súčasnom období bude mesto komunikovať s podnikateľským subjektom o podmienkach ďalšej prevádzky tohto zariadenia vo vzťahu k súčasne platným podmienkam územného plánu.
Lokalitou Parného mlyna sa budú zaoberať i poslanci mestského zastupiteľstva, ktorí na základe návrhov na zmenu územného plánu rozhodnú o tom, či sa v tejto časti mesta vybuduje napríklad priemyselná zóna, vidiecke bývanie či športovisko.
- mb -