"Našou snahou by malo byť, aby školy bez nejakých väčších výkyvov mohli 2. septembra 2002 začať pracovať. Aby problémy, ktoré sa bezprostredne netýkajú škôl zostávali mimo škôl a aby sa nedotkli vyučovacieho procesu a vyučujúcich", povedal primátor mesta Lučenec Jozef Murgaš na pracovnej porade s hlavnými dodávateľmi energií pre školy, ktorá sa konala na pôde Okresného úradu v Lučenci v stredu 14. augusta 2002. "Neuhradené faktúry do 30. júna 2002 sú dlžobami štátu. Je otázne, aký postup zvolia držitelia jednotlivých médií, ktorí sú veriteľmi štátu voči štátu. Po prechode kompetencií sme už podpisovali nové zmluvy a pre nás vzniká úplne nový stav, pretože je zrejmé, že z tých peňazí, ktoré sme dostali v rámci decentralizačných dotácií nebudeme schopní uhrádzať faktúry za energie. To je takmer vylúčená vec, my budeme mať problémy s tým, aby sme zabezpečili ostatné prevádzkové náklady. Je zrejmé, že mestá budú musieť hlboko siahnuť do vreciek svojich rozpočtov. My už teraz máme takú rozpočtovú rezervu, akú sme ešte nikdy nemali, len vďaka tomu, že sme vedeli, čo nás čaká. Podľa výsledkov minulotýždňového jednania s vedúcou odboru základných škôl a materských škôl ministerstva školstva, požiadalo ministerstvo vládu o 800 miliónov korún, ale zatiaľ sú akési nevyjasnené veci medzi ministerstvom školstva a ministerstvom financií, ale je predpoklad, že do konca augusta by tie peniaze mali byť na účtoch."
Ing. Ľudovít Feješ, primátor mesta Fiľakovo v reakcii na súčasný stav povedal: "Dostali sme sa do takých problémov s ktorými sme doteraz nemali skúsenosti a ani sme ich neriešili. Dohodli sme sa so starostami z okolitých obcí, že budeme mať spoločný úrad vo Fiľakove. Zatiaľ sú nevyjasnené otázky okolo strediska služieb. Je predpoklad, že také problémy, ako boli v prvom polroku tohto roku, budú aj v druhom. Budeme aj my mať problémy uvoľniť nejaké peniaze z rozpočtu mesta, pretože rozpočet je napätý. My dodávame energiu do niektorých škôl prostredníctvom bytového podniku. Momentálne to riadi mesto. Ale prečo to spomínam. V bytovom podniku máme nedoplatky za 5 miliónov korún na bytoch. Môže sa stať, že bytový podnik dostaneme do kolapsu, ak uvoľníme peniaze na školy. Teda peniaze musíme mať. Keď sme pristupovali na reformy každý deklaroval, že s kompetenciami dostaneme aj peniaze. Žiaľ stav je taký aký je, a od nikoho nemôžeme žiadať aby nám čosi dával zadarmo."
Mgr. Gabriela Oravcová, vedúca odboru školstva mládeže a telesnej kultúry Okresného úradu v Lučenci poprosila dodávateľov elektrickej energie, plynu, vody, aby v rámci svojich možností, kým nedôjde aspoň k čiastočnému oddĺženiu v prvej fáze umožnili zahájenie školského roku tak ako má byť. Ďalej konštatovala: "V okrese je vyše 8 000 detí a nebola by som rada, keby sa aj v okrese Lučenec problémy vyhrotili. Pravdaže najviac upomienok sme dostali za elektrickú energiu, pretože tam sú naozaj najvyššie dlžoby. Čo budeme vedieť to urobíme, aby náš okres dostal tie peniaze, ktoré mu prináležia, ale viete dobre, že to nezávisí len od nás. Viete, že tieto problémy nie sú nové, sedeli sme tu aj pred tromi rokmi, žiaľ že to školstvo je roky rokúce poddimenzované."
"Dnes hovoriť o tom, aký bude postoj Slovenského plynárenského podniku, či bude, alebo nebude ohrozená dodávka zemného plynu do škôl je veľmi ťažké", povedal na margo vyše miliónovej pohľadávke SPP voči Okresnému úradu Ing. Ivan Janák, riaditeľ Odštepného závodu Lučenec SPP a.s.
Zdôraznil: "Je to problém, na ktorý bude potrebné reagovať z našej strany rovnakým spôsobom či to už bude v Lučenci, vo Zvolene, alebo kdekoľvek inde na Slovensku. Takže dnes hovoriť o tom, že my tu v Lučenci vyjdeme v ústrety, alebo nevyjdeme v ústrety je zavádzajúce. Musím povedať, že ja musím konať tak, ako mi to uloží rozhodnutie na ústredí, či už to bude rozhodnutie predstavenstva, alebo hocikoho iného. Ja dnes nemôžem sľúbiť, že áno, a potom budem postupovať voči školstvu, alebo zdravotníctvu inak. Zatiaľ nejaké signály nie sú žeby do toho niekto zasahoval z ústredia, alebo z predstavenstva. Ale je to taký finančný objem, že sa ním minimálne na tejto úrovni budú zaoberať."
Prednosta Okresného úradu v Lučenci Ján Jackuliak povedal, že riaditelia dodávateľských organizácií pri delimitácii škôl a školských zariadení pristúpili k podpisovaniu nových obchodných zmlúv so zriaďovateľmi veľmi seriózne. "Táto situácia je rovnaká na celom Slovensku. Každý o tom vie, vie o tom od vlády až po nás každý, ale nechceme len čakať na rozhodnutie, ale na samotné oddĺženie musí byť vyvíjaný tlak aj zdola. Ide nám o to, aby bol nielen školský rok úspešne zahájený, ale aby sa v ňom aj úspešne pokračovalo. Bez energií vyučovací proces nie je možný."
Ing. Jozef Hoffmann, riaditeľ Stredoslovenských vodární a kanalizácii š.p. Lučenec v tejto súvislosti povedal: "Fakt je, že aj v súčasnosti je pozícia štátneho podniku horšia, pretože hospodárime s majetkom štátu, čo si mnohí neuvedomujú. Je pravdou, že od 1. septembra by sme mali byť akciovou spoločnosťou a s vedenia podniku sú tlaky riešiť pohľadávky tak, aby sa vysporiadali. Sú aj také náznaky, že by mohlo dôjsť k odstaveniu. Musím však povedať, že dlhy školstva sú predsa len menšie, ako sú dlhy zdravotníctva. Je však potrebné veľmi otvorene povedať, že nie dodávatelia médií sú zodpovední za školstvo alebo zdravotníctvo. Je tu problém, cítime ho, veď tu žijeme. Je potrebné, aby sa finančné zdroje našli na úrovni vlády respektíve rezortov. Na ničom sa doteraz nedohodli ministri. Všetko riešime na úrovni tu dole. A potom voľakto vyletí, veď Ty si zodpovedný za daný stav v okrese. Bol by som nerád, aby to vyznievalo tak, že dodávatelia sú zodpovední za sekundárne problémy.
V súvislosti s delimitáciou by mali dodávatelia komunikovať so zriaďovateľmi a nie s príslušnou školou, aj keď plnoorganizované školy získali právnu subjektivitu. Tým by sa predišlo napríklad aj tomu, aby za 140 korunovú neuhradenú faktúru za elektrickú energiu montéri odpojili celú školu. Ivan Macko