Lučenec - Po ukončení školského roku úrady práce čelia náporu nových žiadateľov, väčšinou absolventov škôl, o podporu v nezamestnanosti. Aká je situácia zamestnanosti absolventov škôl a koľko voľných pracovných miest eviduje okresný úrad práce? Podľa slov riaditeľky Okresného úradu práce v Lučenci Ing. Márie Velikej v mesiaci júl 2002 bolo zaevidovaných na Úrade prace v Lučenci 480 občanov a v tom istom období bolo vyradených 497 evidovaných nezamestnaných (EN). Disponibilná miera nezamestnanosti dosiahla hodnotu 27,29%, čo znamená pokles oproti predchádzajúcemu mesiacu o 0,06. Z celkového počtu 10 150 EN tvorí počet poberateľov podpory 1 023 EN. Počet absolventov dosiahol výšku 427, z toho v mesiaci júl 2002bolo zaevidovaných 68. Najviac evidovaných absolventov tvoria absolventi stredných odborných škôl (132), z toho najviac v robotníckych profesiách, v oblasti obchodu, služieb a u žien v profesii šička.
Mieru nezamestnanosti znižuje aj možnosť samozamestnania. Ide o aktívnu politiku trhu práce, ktorú využíva čoraz viac občanov. Koľko žiadostí o poskytnutie financií na samozamestnanie bolo schválených, koľko zamietnutých, a v kej oblasti využívajú občania túto možnosť zamestnania sa?
"Na samozamestnanie bolo podaných od začiatku roka spolu 65 žiadostí, z toho na Správny výbor Okresného úradu práce (SV OÚP) bolo predložených 60 a ostatné z dôvodu neúplnosti zatiaľ na rokovanie SV OÚP predložené neboli. Správny výbor OÚP schválil 45 žiadostí v celkovej sume 3 129 800 korún, čo predstavuje v priemere 69 559 korún na jedno vytvorené pracovné miesto na samozamestnanie. Pätnásť žiadostí bolo zamietnutých z dôvodu neperspektívnosti. Pracovné miesta na samozamestnanie boli vytvorené v poľnohospodárskej, priemyselnej výrobe, v stavebníctve, v maloobchode a ostatných verejných a sociálnych službách. Na vytvorenie nových pracovných miest u zamestnávateľa bolo podaných 35 žiadostí na 111 novovytvorených pracovných miest s celkovou sumou 4 997 628 korún a s priemernou výškou 45 023 korún na jedno pracovné miesto."
Aký je záujem v oblasti verejnoprospešných pracovných miest?
"Na verejnoprospešné pracovné miesta bolo schválených 147 pracovných miest, v tom 10 pre občanov so zníženou pracovnou schopnosťou, v celkovej výške 4 000 595 korún. Najviac žiadateľov bolo z radov samosprávy, občianskych združení, sociálnych a zdravotníckych zariadení a škôl v profesiách robotník, sociálny pracovník, vychovávateľ, vrátnik, upratovačka. Na dohodnuté verejnoprospešné pracovné miesta pre dlhodobo evidovaných boli zatiaľ podpísané dohody na 243 pracovných miest v celkovej sume 4 618 000 korún. Osemdesiatpäť pracovných miest na dohodnuté verejnoprospešné pracovné miesta pre dlhodobo evidovaných (DVPPMDN) sa vytvára v mesiaci august 2002. Doba trvania 1 DVPPMDN je 3 mesiace. Najväčší podiel na vytváraní DVPPMDN majú obce, občianske združenia, sociálne zariadenia. Pre občanov so zníženou pracovnou schopnosťou bola schválená dohodnutá suma vo výške 1 600 000 korún na vytvorenie 14 pracovných miest s priemernou sumou na 1 pracovné miesto 114 286 korún. V rámci absolventskej praxe bolo umiestnených u zamestnávateľov 69 absolventov na dobu 5 - 6 mesiacov."
Kritériá pre poskytovanie príspevkov na vytvárané pracovné miesta schvaľuje každoročne Predstavenstvo NÚP. Žiadatelia o túto formu pomoci majú možnosť vyzdvihnúť si žiadosti na Národnom úrade práce - Okresnom úrade práce v Lučenci, kde im budú poskytnuté informácie o podmienkach predkladania žiadostí na Správny výbor OÚP Lučenec a ostatné vysvetlenia k použitiu finančných prostriedkov na aktívnu politiku trhu práce. Správny výbor okresného úradu práce, ktorému predsedá primátor mesta Lučenec rozhoduje o prijatí, alebo zamietnutí žiadosti o poskytnutie verejného finančného prostriedku.
- mb -