Od 1. januára tohto roku bola absolventská prax po novelizácii zákona o zamestnanosti zakotvená v zákone. "Avšak tohtoročné výsledky po zavedení zákona sú rapídne horšie, ako v pilotnom projekte," povedal Ing. Daniel Kojnok, riaditeľ Okresného úradu práce (OÚP) v Poltári.
Absolventi, ktorí sa podujali vykonávať túto prax, mali možnosť vykonávať 4 hodiny denne prácu adekvátnu ich vzdelaniu. Aj napriek tomu, že finančne za ňu neboli hodnotení a dostávali len sociálne dávky, boli im preplatené cestovné náklady, ktoré vznikli pri dochádzaní za prácou. Teraz sa už neprepláca ani cestovné. "Nie pre všetkých absolventov sa nám podarí zohnať "prácu" v mieste bydliska. Výhoda je však v tom, že nesedia nečinne doma, ale aspoň získavjú aspoň potrebnú prax. Po schválení zákona sa však zmenili určité podmienky, ktoré stavajú do veľkej nevýhody hlavne absolventov. Odrazilo sa to aj na ich záujme, kde minulý rok sme mali 65 záujemcov, teraz je to už len 7," hovorí Ing. Daniel Kojnok. "Chyba je v tom, že tí, ktorí navrhovali zákon nekomunikovali s riaditeľmi úradov práce, ktorí sa podieľali na pilotnom projekte. Vyhlo by sa tak prípadným nedostatkom, ktoré sú teraz premietnuté do samotného zákona."
O efektívnosti zákona o absolventskej praxi by mohli hovoriť hlavne mladí, ktorí sa na to podujali. Tí možno získajú prax, ktorá im bude užitočná v ďalšom hľadaní zamestnania, je však isté, že z mesačného príjmu, ktorý nedosahuje ani výšku sociálnej dávky sa na nohy určite nepostavia.
- he -