Debatné krúžky sú veľmi rušivý moment pri cvičení. Vrcholom takéhoto debatného krúžku je, keď sa do debaty zapája aj cvičenec, ktorý práve vyko-náva opakovania nejakého cviku. Ďalším veľmi zaujímavým zlo-zvykom niektorých cvičencov je vysedávanie na náradí počas pre-stávky medzi sériami, ktoré niekedy trvajú nekonečné minúty. Týmto nevinným činom vlastne zabraňujú ďalším cvičencom prí-stup k náradiu. Tréning by mal byť sústredený a intenzívny bez ru-šivých momentov a mal by trvať asi 50-60 minút. Tréning dlhý 1,5 až 2 hodiny, alebo aj viac, je už tréningom neefektívnym a mnoho-krát aj unavujúcim, ktorý už nespĺňa svoj účel. Po tréningu by sme mali byť príjemne unavený a mať pocit dobre odvedenej práce. Svalstvo máme dobre prekrvené a zdá sa nám, že má väčší rozmer ako pred tréningom.
Pri tréningu dbáme na správne držanie tela, na správne dýchanie a na správne vykonávanie jednotlivých opakovaní. Veľkou chybou je, keď cvičenec ani nevie, akú svalovú partiu precvičuje tým - kto-rým cvikom. Pri trénovaní sa treba sústrediť na tú svalovú partiu, ktorú práve precvičujeme a odizolovať vedľajšie svalové partie, ktoré sa zapájajú do práce len minimálne. Nerobíme nežiadúce po-hyby ako je pohupovanie v kolenách (lýtka), hlboké predklony (drep), zdvíhanie sedacej časti z lavičky - mostovanie (tlak v ľahu), predklony a záklony (biceps v stoji) a iné. Musíme nútiť tú - ktorú svalovú partiu, aby pracovala naplno. Tento efekt môžeme dosiah-nuť len vtedy, ak si zvolíme správnu záťaž a neženieme sa bezhla-vo za silnejšími spolucvičencami. Všetky pohyby vykonávame v plnom rozsahu a činku premiestňujeme na určené miesto. Naprí-klad: pri tlakoch v ľahu sa pri spúšťaní činky na hrudník pri kaž-dom opakovaní dotýkame hrudníka a nezastavujeme nad hrudní-kom. Nespúšťame činku prudko, aby sme nevrážali do hrudníka a tak s dopomocou vytlačili činku. Prudký náraz na hrudník nám mô-že spôsobiť zranenie. Málo hlboké drepy - drep musí byť hlboký minimálne tak, aby sa kolenný kĺb dostal do vodorovnej úrovne s kĺbom bederným, ale nepredkláňať sa, aby sme si nezranili chrbti-cu. Málo spustená činka pri tlakoch v sede spoza hlavy - tyč činky sa musí pri spúšťaní dotknúť trapézového svalu. Pri tricepsových tlakoch málo dotlačená činka - kladka, čiže málo vystreté ruky v lakťoch a iné chyby.
Počas celého tréningu sme aktívni. Prestávky medzi sériami trávi-me na nohách. Pohybujeme sa. Nesedíme, ani neležíme na náradí len preto, že za chvíľu budeme robiť ďalšiu sériu, necháme náradie voľné pre druhých. Prestávky vždy využijeme nejakou aktivitou, napríklad odkladáme po sebe zbytočné náradie, prípadne si pripra-vujeme ďalšie náradie a váhy na ďalší cvik, alebo pomáhame spo-lucvičencovi. Pokiaľ sú nám niektoré veci nejasné, nebojme sa spý-tať skúsenejšieho cvičenca alebo trénera. Vždy si dajme poradiť ak robíme chyby, na ktoré nás upozornia. Požiadajme o pomoc, ak sme si nie istý správnosťou cvičenia, aby sa na nás niekto skúsenej-ší pozrel a povedal, kde robíme chyby. Za pomoci druhých odstrá-nime chyby v cvičení a tak predídeme nežiadúcemu zraneniu, ktoré by nás mohlo vyradiť z tréningu, ako aj z pracovného procesu. Tré-nujme tak, ako najlepšie vieme, aby sme boli s výsledkom svojho snaženia spokojní. Vždy berme ohľad na svoje okolie a na spolu-cvičencov, ktorí si prišli tiež dobre zacvičiť.
Jozef Deman