Neutešujúci stav sa riešil formou náhradného osevu. Niekde je však aj napriek opatreniam stav nepriaznivý. "Vyzerá to, ako keby viróza zostala v pôde a vplývala aj na ostatné porasty," povedal Ing. Martin Gonda. Ozimná repka však prezimovala veľmi dobre, o čom svedčí aj stav porastov. "Ak sa príroda nepostaví proti poľnohospodárom, predpoklad úrody je 2,5 t z hektára. Aj napriek dlhotrvajúcim dažďom nám neboli hlásené žiadne školy, nepriaznivý bol však apríl, kedy bolo zase nedostatok zrážok. Tento stav zasiahol jarné plodiny a postihlo to aj oziminy, kde zostalo málo produkčných odnožín porastov. Sucho sa prejavilo aj na kukurici a slnečnici, kde dochádzalo k pozdnému klíčeniu a rast bol mierny."
V súčasnosti čakajú poľnohospodári na uvoľňovanie dotácií na pôdu za III. štvrťrok. "Tie by mali mať žiadatelia na účtoch už začiatkom júla, čiže pred zabezpečením žatevných prác. Dotačné prostriedky sú záväzne stanovené Ministerstvom pôdohospodárstva SR, ktoré sú neprekročiteľné. Hoci sme nedostali všetky tituly v takej výške, ako sme žiadali, vyzerá to tak, že pôda by mala byť vydotovaná v plnej výške. Ak samozrejme nedôjde ku kráteniu dotácií," povedala Ing. Anna Malčeková, riaditeľka regionálneho odboru MP SR.
Dotkla sa aj problematiky podporných fondov, ktoré boli začiatkom tohto roku zrušené. "Na ministerstve tieto fondy začlenili do odboru podporných programov a v rámci tohto odboru vznikli oddelenia zúrodňovania a ochrany poľnohospodárskeho pôdneho fondu a oddelenie podpory investície (ŠPF). Je teda možnosť touto cestou získať nejaké dotácie hlavne na novú investičnú výstavbu. Zatiaľ fondy budú fungovať na základe výnosov, kde budú stanovené priority a tak isto aj forma podpory. Žiadatelia tak môžu získať priamu dotáciu, záruku, alebo bonifikáciu úroku zo získaných úverov. - he -