V príprave podľahlo Slovensko majstrom Európy z Ruska v oboch zápasoch

V piatok sa v Športovej hale na Výstavisku v Lučen

Piatok: SLOVENSKO – RUSKO 2:3 (0:1)

SR: Gašparovič – Badura, Krajčík, Madro, Galko, Urbanovič, Mikita, Nagy, Čambal, Kollár, Husvár, Berky (obaja 1. HFC Lučenec). ŽK: Čambal – Majevski, Šorkin, ČK: Majevski. Pred 800 divákmi rozhodoval Pustejovský z Českej republiky.

Po kvalitnom výkone nakoniec porazilo Rusko – Slovensko tesne 3:2.

Aj keď ruský tím pricestoval do Lučenca bez tých najlepších hráčov, na palubovke to nebolo badať. Tréner Ivanov mal v mužstve hráčov z ktorých ani jeden nemal viac, ako 23 rokov. Naopak, domáci kormidelník Štulajter vsadil na kvalitu. Do kádra zaradil tých najlepších, ktorí sa presadzovali v už ukončenom ročníku Slovenskej ligy.

Prvú vážnejšiu strelu na ruského brankára vyslal v 3. min. najlepší strelec ligy Madro, ale jeho strelu reflexívne vyrazil Geragulyn. Na opačnej strane mohli postupne skórovať Ivanov s Majevskym, ale pozorný Gašparovič bol na svojom mieste. Slovenskí tím nastúpil očividne s rešpektom, ale postupne z hráčov opadávala aj nervozita a na prekvapenie boli v ďalších minútach ruským hráčom vyrovnaným súperom. Slovensko mohlo ísť do vedenia v 8. min., nebyť výborného zákroku Guragulyna, po Krajčiho strele, ktorý sa ocitol sám pred brankárom. Ruskí hráči hrali na jeden dotyk, čo im očividne vyhovovalo. Dostávali sa aj do dobrých streleckých pozícií, hlavne nebezpečný bol Majevskí. V 16. min. vypadla po strele Gorbunova brankárovi Gašparovičovi z rúk lopta, tá sa dostala k Sirotenkovi a po jeho prihrávke dal voľný Polšak na 0:1. Vyrovnať mohol o minútu neskôr Husvár, ale zle spracoval loptu. Po peknej akcii sa na ruského brankára rútil opäť Husvár, ktorého v poslednej chvíli aj za cenu červenej karty rukami stiahol Majevski. Ponúknutú dvojminútovú presilovku však slovenskí hráči nevyužili.

V druhom polčase už tréner Štulajter prestriedal a k dobre hrajúcemu Nagyovi dal Berkyho (1. HFC Lučenec). Na hre to bolo aj badať, keď spomínaní hráči viackrát dostali obrancov Ruska do neriešiteľných situácií. Keď Slováci nedali, podarilo sa to ruským hráčom. V 27. min. zvýšil po samostatnej akcii strelou do “vinkľa” Šabanov 0:2. Slovenský tím to nezlomilo. Odpoveďou bolo zníženie na 1:2. Po presnej prihrávke Madra prestrelil Geragulyna Kollár. Slovensko zatlačilo súpera, ale namiesto vyrovnania inkasovalo v 36. min. po Jonovovej strele 1:3. Domáci sa nevzdávali a bojovali. Pridali sa k nim aj lučeneckí diváci, ktorí hnali slovenských hráčov vpred. Divákom sa poďakoval v 37. min. po prihrávke z rohu Čambal 2:3. Vyrovnať ešte mohol Berky, ktorý tiesnený Gorbunovom netrafil bránu. Tesne pred koncom už Rusi len odkopávali a udržali si tak jednogólový náskok. Keď v závere nedal ani Urbanovič, Slovensko prehralo 2:3.

Slovenskí hráči dokázali počas celého zápasu držať s favorizovaným ruským tímom krok a v niektorých fázach hry ho dokonca dokázalo prevýšiť. Škoda nepremenených šancí Slovenska. Remíza by bola v sobotňajšom zápase určite spravodlivejšia. Po zápase organizátori odmenili najlepších hráčov. Z Ruska Konstantina Majevského a zo Slovenska Mariána Berkyho.

Ivan Štulajter (tréner SR): “Prvý polčas bol nervózny. Rusi hrali veľmi dobre. Darilo sa im v ofenzíve, ale aj v defenzíve. Cez prestávku som musel prestriedať. Hráči splnili moje pokyny. V druhom polčase sme boli aktívnejší. Aj keď ruskí hráči nemali až také výborné šance, presadili sa.” - jš press -