Do Normandie minulý víkend zamierili nielen politici, ale aj stovky tých, ktorí deň D prežili na vlastnej koži. Medzi štvoricou veteránov zo Slovenska bol aj Lučenčan Juraj Fischer. Francúzsko mu udelilo Rad Čestnej légie.
Pred šesťdesiatimi rokmi sa na pobreží francúzskej Normandie uskutočnila najväčšia vojenská operácia v dejinách. Bojovalo sa na pevnine, aj na mori. Na sklonku leta 1944 tu bojovali stovky slovenských vojakov.
„Bojoval som v americkom tanku Sherman. Bol to dobrý stroj, no mal jednu chybu. Bol veľmi pomalý. Keď som išiel okolo Caen, tak som napočítal až dvesto vyradených tankov. Nebolo to nič príjemné pozerať sa na horiace tanky. Vojaci sa povaľovali okolo nich. Tých, čo nezastrelili, zhoreli v tanku za živa. No boli sme rozhodnutí bojovať proti fašizmu. Odmietli sme slúžiť Slovensku, ktoré bolo spojencom nacistického Nemecka,“ spomína Juraj Fischer. Nemci do poslednej chvíle verili, že k vylodeniu spojeneckých vojsk dôjde severnejšie v oblasti Calais. Tam aj sústredili svoje sily. Pôvodný termín vylodenia - 1. máj - nebolo možné stihnúť. Prípravy ešte neboli dokončené. Veliteľ operácie Overlord generál Dwight D. Eisenhower určil náhradný termín na 5. júna. Počasie sa však zhoršilo a tak najväčšia vojnová flotila v dejinách ľudstva sa na francúzskom pobreží vylodila až o deň neskôr.
Útok o šiestej hodine ráno odštartoval vraj najdlhší deň v dejinách druhej svetovej vojny. „Som rád, že som bol pri tom. Aj to, že opäť uvidím Normandiu. Veď o niekoľko rokov už nikto z tých, ktorí vtedy bránili slobodu, nebude medzi živými. Bol nás tam tisíce – Angličanov, Američanov, Čechov, Slovákov. Mreli vojaci, aj civilisti. Keď som prišiel domov, najprv ma vítali ako hrdinu. Potom, po prevrate v roku 1948, som prežil druhé peklo. Bol som aj v pracovnom tábore v Jáchymove. Sušil som tam rádioaktívny materiál. Bol tam prach. Prišiel som o oči. Veľa som spravil pre tento štát, ktorý mi teraz ani opatrovateľku nechce dať. Moja žena prežila koncentračný tábor. Nemecko jej vyplatilo odškodné. Ja som nedostal ani korunu,“ tvrdí J. Fischer.