Nezakrytý kanál na chodníku na Rázusovej ulici ohrozuje nielen cyklistov, ale aj chodcov.
„Často sa bicyklujem, no keď beriem so sebou vnúčatá, bojím sa chodiť po ceste. Ani chodník však už nie je pre nás bezpečný. Kanál bol obrastený trávou, zbadali sme ho v poslednej chvíli. Už tadiaľ radšej nechodievame,“ tvrdí Lučenčanka Mária.
Chvíľu nám trvalo, kým sme sa dopátrali, kto je za chýbajúci poklop zodpovedný.
„Chodníky patria mestu,“ tvrdili na Mepose. Z mestského úradu nás odporučili na pani Dedinskú, ktorá je ako majiteľka budov povinná starať sa aj o chodníky nachádzajúce sa pred nimi. „Ten problém sa však netýka len jej, ale aj mesta. Neustále nakupovať poklopy na kanály je finančne neúsnosné. Liatinové sú drahé. Kradnú ich a polámané predávajú v zberniach. Samozrejme, že pod cenu,“ tvrdí Ladislav Medve z oddelenia životného prostredia Mestského úradu v Lučenci.
„Áno, je mojou povinnosťou starať sa o chodníky. Z čoho ich však mám dať vyrobiť? Už som skúšala všetko. Železné, kovové aj kamenné. Drevené v zime prehnili alebo ich ukradli na kúrenie, tak som dala urobiť betónové. Myslela som si, že tie neukradnú. Opak bol pravdou, sú preč. Nie je problém kanál znova zakryť, je však len otázkou času, kedy poklop zmizne. Najlepším riešením by bolo zaliať ich, vodári mi to ale nedovolia, pretože ku kanálu musia mať prístup,“ uviedla Kvetoslava Dedinská.
Ukradnuté poklopy väčšinou skončia v zberných surovinách. Kilo liatiny i železa stojí dve koruny. „Poklopy máme zákaz vykupovať. Zlodeji to už vedia, tak k nám ani nechodia,“ uviedol zamestnanec Zberných surovín, a. s. Žilina, v Lučenci.