Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

Fanúšika stratíte ľahko, späť získate ťažko

Vojtech Kováč: Výsledky prídu. Treba však v každom prípade stabilizovať ekonomické prostredie.

Vojtech Kováč sa vrátil cez zimu na lučenskú lavičku „ratovať“ veľmi ťažkú situáciu. Po úvodnom jesennom entuziazme totiž opäť prišlo k veľkému útlmu, ktorý vyvrcholil až do odchodu trénera Romana Kaličiaka a niekoľkých hráčov (Pavlovkin, Lagin...). Vojtechovi Kováčovi tak ostalo pred jarnou časťou z pôvodného kádra iba torzo a potenciálne posily boli v nedohľadne. Tréner Lučenca, či už chcel alebo nechcel, musel staviť na mládežníkov. Tí sa mu za dôveru odvďačili sympatickými výkonmi a naznačili, že treba s nimi počítať.

Osem zápasov a len tri inkasované góly na domácom ihrisku sú veľmi dobrou vizitkou. No z opačnej strany len tri góly, ktoré skončili v sieti súpera, reflektujú s nedozretosťou viacerých hráčov z mužstva. Veď mužstvo s niekoľkými benjamínkami dokonca uhralo viacej bodov ako na jeseň. Napriek tomu z lučenského štadióna potupne divák skoro vymizol. Dôvody diváckeho nezáujmu a krátky návrat za vlaňajšou sezónou sme prebrali v našom krátkom rozhovore s trénerom Vojtechom Kováčom.

- Lučenec síce neprepadol, ba naopak, mladí hráči prekvapili svojimi výkonmi. No napriek tomu fanúšikovia LAFC-u sa doslova z kola na kolo vytrácali zo štadiónu. Napriek tomu v posledných stretnutiach doslova zívali prázdnotou. Kde vy vidíte problém nezáujmu ľudí o lučenský futbal?

Lučenský divák je veľmi citlivý a rozumie futbalu. Som toho názoru, že ľahko je diváka - fanúšika stratiť, ale ťažko je ho získať naspäť. Verím, že ak bude LAFC hrať o špicu tabuľky, divák sa na náš štadión vráti a bude dvanástym hráčom nášho mužstva. Využívam túto možnosť a chcem sa poďakovať tým divákom, ktorí chodili na naše zápasy, za povzbudzovanie a pochopenie pri vytváraní nového mladého kolektívu. Myslím si, že najmä v domácich zápasoch boli spokojní s nasadením, bojovnosťou celého kolektívu, miestami aj s herným prejavom.

- Lučenská kabína, ktorú tvorilo ledva 16 hráčov, ako sme si všimli, držala spolu, čo na Lučenec nebývalo zvykom...

Mali sme úzky káder hráčov, ktorí však svedomite pristupovali k tréningovému procesu. Bola viditeľná snaha jednotlivých hráčov pracovať na sebe a zdokonoľavať svoje schopnosti. Kolektív sa vytváral už na tréningoch a upevňoval v zápasoch. Veľkú zásluhu na upevnení kolektívu majú skúsenejší hráči: Michalík, Pušpoky, Póch. Vplyv týchto hráčov bol na ostatných veľmi výrazný. Vhodne do kolektívu zapadli aj ďalší hráči vrátane dorastencov.

- Lučenec sa už niekoľko sezón nedokáže dostať cez svoj „tieň stredu“. Aj v tejto sezóne LAFC uhral svoj typický stred tabuľky. Čo by podľa vás pomohlo a kedy Lučenec opäť zaútočí na popredné priečky?

Podľa môjho názoru v prvom rade je potrebné stabilizovať ekonomické zabezpečenie. Vhodne doplniť káder o štyroch-piatich hráčov, ktorí budú na potrebnej úrovni, po stránke futbalovej aj ľudskej. Vytvoriť podmienky pre trénerov mládeže, na výchovu mladých talentovaných hráčov, ktorí sa postupne uplatnia v kádri dospelých. Ak by sa tieto predpoklady naplnili, mohla by byť predstava hrať o popredné priečky v krátkom čase.

- V ktorom zápase podľa vás podalo mužstvo LAFC-u najlepší a naopak, najhorší výkon pod vašim vedením v jarnej časti?

Zhodnotím to jednotlivo. Zápasy na ihriskách - slabý výkon v Martine, najmä v prvom polčase. Naopak, veľmi dobrý výkon v Žiari Nad Hronom, kde sme dokázali, že môžeme hrať kvalitne aj na ihrisku silného súpera. Domáce stretnutia - podávali sme zodpovedné bojovné výkony, podložené aj hernou kvalitou, naj­lepší výkon proti Podbrezovej „B“. Výkonnostne sme sa vyrovnali aj Turčianskym Tepliciam, aj postupujúcej Kremničke (družstvá, ktoré patria dlhé roky k špičke tretej ligy).

Hodnotenie hráčov trénerom Vojtechom Kováčom:
Konkrétne hodnotenie jednotlivých hráčov prebehlo v kabíne na poslednom tréningu s poukázaním na pozitíva i negatíva a zatiaľ by to malo ostať našou internou záležitosťou. Skupinu hráčov, ktorá bola nositeľkou kvality a vyrovnaných spoľahlivých výkonov, tvorili títo hráči: Michalík, Prepelica, Drugda, Béreš, Fleško, Pušpoky a do zranenia aj Póch. Ostatní podávali striedavé nevyrovnané výkony, striedali veľmi dobré so slabými výkonmi.

Príjemným prekvapením boli výkony mladíkov Kolku a Lavríka, ktorí môžu byť príkladom pre ďalších mladých hráčov, že aj 17 - 18 roční futbalisti pri poctivom prístupe k tréningom aj zápasom môžu byť úspešnými hráčmi dospelých. Poďakovanie patrí všetkým trénerom mládežníckych mužstiev.

- Kedy začínate s prípravou na jarnú časť?

2. júla oficiálne otvárame prípravu na jarnú časť. Potom budeme múdrejší.

- Vaše záverečné slovo?

Pozitívnu úlohu pri tvorbe a výsledku kolektívu zohral celý realizačný tím, ktorému za výbornú spoluprácu chcem poďakovať. Realizačný tím tvoril lekár Jaroslav Gáfrik, manažér Eugen Koštál, vedúci mužstva Tibor Gálik a masér J. Gabriel. V mene svojom aj hráčov sa chcem poďakovať za vytváranie podmienok: mestu Lučenec na čele s prímátorom Ing. Milanom Markom, pánovi Norbertovi Krištovi, za výraznú pomoc a spoluprácu, v ktorej by sme jarnú časť asi nedohrali a tiež predsedovi správnej rady Milanovi Mrvovi.

Káder mužstva 2003/04: Mário Michalík (1350 minút), Peter Lauko (0 minút), Libor Mondek (770 minút), Michal Prepelica (1170), Bohuš Drugda (1350 minút), Pavol Pračko (1080 minút), Ján Košút (955 minút), Igor Fleško (1290 minút), Zoltán Béreš (1260 minút), Radovan Máč (925 minút), Tibor Pušpoky 1260 (minút), Marián Miklós (565 minút), Erik Lavrík (970 minút), Štefan Póch (535 minút), Peter Rutkaj (15 minút), Tomáš Lubušky (340 minút), Petrík (10 minút)
Najlepší strelci LAFC-u: Póch - 15, Tibor Pušpoky - 11, Radoslav Máč - 6.

1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
  10. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 9 115

Lučenec spoznal súpera v Lige majstrov. Šanca na postup je, ak budeme trénovať, tvrdí prezident klubu

Mužstvo vedené trénerom Mariánom Berkym čaká zápas na medzinárodnej scéne.

Mimel Lučenec.

Vo Fiľakove potrebujú v súvislosti s testovaním pomoc zdravotníckeho personálu

Pôvodne ho mala podľa samosprávy zabezpečovať vláda, len dnes im oznámili, že ho majú zabezpečiť oni.

Stredoslovenská energetika, a.s., prijíma nové preventívne opatrenia

S účinnosťou od 26. októbra 2020 do odvolania SSE, z dôvodu zhoršenia epidemiologickej situácie, zatvára svoje zákaznícke centrá pre verejnosť.

Podľa ZMOSu čaká odberné tímy počas dvoch dní testovania extrémna záťaž, dobrovoľníkom zvýšili aspoň odmenu

Minister obrany uviedol, že rozhodnutie zmeniť dni testovania na sobotu a nedeľu súvisí s personálnymi, logistickými a materiálnymi limitmi.

Testovanie v Bardejove prebieha v plnom prúde.