Viete, že epidémia komárov začína vtedy, keď na vás v priebehu minúty sadne minimálne desať týchto malých „dotieravcov?“
Okrem nich si dávajte pozor aj na kliešte! Prenášajú lýmsku boreliózu a kliešťovú encefalitídu.
Lýmska borelióza sa prejavuje červeným fľakom na mieste, kde sa kliešť prisal. Fľak sa objaví do dvoch týždňov. Zväčšuje sa a v strede má bielu farbu. Hneď ako miesto sčervenie, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc. V prvom štádiu je liečba takmer stopercentne úspešná. Dôležité je však vybrať predpísanú dávku antibiotík. V druhom štádiu je úspešnosť liečby nižšia. Ochorenie sa prejaví kedykoľvek do pol roka. Pacienti si sťažujú na únavu a bolesť svalov. Dochádza k zápalom vnútorných orgánov. V tomto štádiu je hospitalizácia v nemocnici nevyhnutná. Tretie štádium sa môže dostaviť aj po niekoľkých rokoch. Vtedy si už pacienti ani nespomenú, že si z lesa priniesli domov nakazeného kliešťa. Určiť diagnózu je obtiažne, liečba zdĺhavá a šanca na vyliečenie malá.
Druhým závažným ochorením je kliešťová encefalitída. Ide o vírusové ochorenie s kratšou inkubačnou dobou. Prejavuje sa v dvoch štádiách. Jeden až sedem dní po nakazení sa dostavia bolesti hlavy, svalov a príznaky chrípky. Za niekoľko dní ustúpia a väčšina pacientov sa cíti zdravá.
Druhé štádium sa im často vyhne. No nie všetci majú to šťastie. Po 14 dňoch niektorí dostanú 40-stupňové horúčky, zvracajú, majú bolesti hlavy, sú citliví na svetlo. Dve percentá pacientov s diagnózou zápalu mozgových blán zomiera. Na toto ochorenie neexistujú účinné antibiotiká. Organizmus sa musí s vírusom vysporiadať sám.
Dôležitá je prevencia. Účinnou ochranou je obliecť a obuť sa tak, aby počas pobytu v prírode kliešť nemal šancu dostať sa nám priamo na kožu. Pomôcť môžu aj repelenty. Po návrate domov je potrebná dôkladná prehliadka tela.Dôležité je vytiahnuť kliešťa tak, aby nám v tele neostala hlavička. Ak si na to netrúfame, je potrebné vyhľadať odbornú pomoc. Neodporúča sa dávať na prisatého kliešťa rôzne oleje a maste. Kliešťa vyťahujeme kývavým pohybom. Nemalo by dôjsť k jeho rozpučeniu. Ak ho pritlačíme, kliešť vypustí obsah žalúdka a pravdepodobnosť nakazenia sa zvyšuje.
V prírode je veľa neošetrených plôch, nekosia sa járky a všade je burina. To je raj pre kliešte, ktoré čakajú a zachytia sa na svoju obeť. Keď prídete z prírody domov, poriadne sa prezrite. Kliešť sa po 24 hodinách zaryje do pokožky, vylučuje sliny a pije krv,“ hovorí A. Walter.