Neskutočné! Už roky súži niektorých obyvateľov Divína hnojová jama. Keď zaprší, hnoj steká po poliach, vsakuje do pôdy a tečie aj do Divínskeho potoka. Ten sa vlieva do Ružinskej priehrady.
„Je to hrozné. Veď je to rekreačná oblasť. Navštevujú ju rekreanti nielen z okolia, ale aj zo zahraničia. Keby vedeli, v čom sa kúpu, určite by sem neprišli. Chodím po svete. Vidím, ako si ľudia chránia prírodu a my s tým nerobíme nič. Keď zafúka vietor, od smradu nemôžeme ani otvoriť okná,“ hovorí Gabriel A., ktorý má hnojovú jamu niekoľko metrov za svojou záhradou. Tvrdí, že v tejto časti je vysoká koncentrácia spodných vôd. „Ľudia z našej ulice už viac ako tri roky kvôli tomu nevyužívajú vodu zo studne. Akurát tak na polievanie. Vzorky vody zo studne totiž ukázali, že je tam niekoľkonásobne vyššia koncentrácia dusičnanov,“ dodá.
Hnoj do jamy vraj takmer každé ráno vyvážajú z neďalekej slepačej farmy, kde chovajú viac ako 20-tisíc sliepok. Jedným zo spolumajiteľov je Štefan Ličko. O probléme vraj vie, no zatiaľ ho nikto z občanov neoslovil. „Je pravda, že hnojisko využívame my. Ide o legálnu hnojovú jamu. Žiadne sťažnosti z radov občanov a ani starostu obce sme nedostali. Vyvážame hnoj, ktorý sa ventiláciou presuší. Je pravda, že tohto roku to prerazilo. Problémom je, že jama je otvorená. Keď naprší, vylieva sa to. Stavba však spĺňa doteraz platné normy. S problémom sme sa už začali zaoberať, pretože smernice Európskej únie začnú platiť asi do dvoch rokov. Dovtedy musíme vybudovať zakrytú hnojovú jamu. S výstavbou plánujeme začať o niekoľko mesiacov,“ uviedol Štefan Ličko.
Starosta obce Ján Koza tvrdí, že ani na neho sa občania neobrátili. Asi pred dvoma mesiacmi však nahlásil pracovníčke Štátneho zdravotného ústavu v Lučenci možný nebezpečný zdroj povrchových vôd. S uvedenou pracovníčkou sa nám do uzávierky našich novín nepodarilo skontaktovať. Ostatné oddelenia ústavu však neevidujú žiadne sťažnosti, tak ako ani na Obvodnom úrade životného prostredia v Lučenci.