Ministerstvo spravodlivosti totiž zaviedlo inštitút zmieru a do trestného konania bol zavedený inštitút probačného a mediačného úradníka. V našich podmienkach je to nová forma práce s páchateľmi trestných činov.
Od 1. marca a 1. mája pôsobia na Okresnom súde v Lučenci dve mediačné a probačné úradníčky.
„Mediácia je predovšetkým prínosom pre naše súdnictvo. Odbremenia sa sudcovia, môže dôjsť k rýchlejšej dohode i vyrovnaniu. Obvinený sa tak vyhne záznamu v registri trestov. Mediačný proces si vyžaduje úzku spoluprácu súdov, prokuratúry či polície, ktoré môžu navrhnúť vhodné prípady. Ide však len o menej závažné trestné činy. S mimosúdnym vyrovnaním tiež musia súhlasiť obidve strany – poškodený i obvinený,“ uvádza úradníčka Anna Rumpelová. Jej kolegyňa Martina Guzmová dodáva, že obidve strany sa potom stretnú na pôde súdu. K dohode podľa nej môže dôjsť aj po prvom stretnutí. „Na spôsobe vyrovnania sa však musia zainteresované strany dohodnúť. Nevystupujeme v úlohe poradcov, ale vieme ich usmerniť,“ dodáva Guzmová. Na základe spísanej zmluvy bude musieť obvinený plniť dohodu. Podľa úradníčok pôjde väčšinou o peňažné vyrovnanie. Ak nie, trestné stíhanie obvineného neminie.
Probácia je kontrola výkonu trestu nespojeného s odňatím slobody. To znamená, že súdne úradníčky budú v rámci probácie sledovať obvineného, ktorému bol nariadený ochranný dohľad. „Je to aj pomoc, ktorú poskytneme obvinenému, aby viedol riadny život. Jeden prípad sme už riešili. Obvinená však odmietla spolupracovať,“ hovorí Martina Guzmová. Obe tvrdia, že mediáciou a probáciou možno nájsť nové formy riešenia trestnoprávnych konfliktov, ktoré umožnia zvlášť mladým ľuďom a prvopáchateľom, aby za jeden trestný čin nezostali poznačení na celý život.
Na Slovensku sa pilotný projekt probačnej a mediačnej služby začal realizovať už pred dvoma rokmi v troch okresoch. Do konca tohto roku by mali títo úradníci pôsobiť na všetkých okresných súdoch.