Prvého januára vytvorilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny ústredie, ktoré je druhostupňovým kontrolným orgánom. Občania, ktorí sú nespokojní s rozhodnutím obvodných úradov, môžu podať sťažnosť. Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) v Banskej Bystrici totiž rieši vážne odvolacie prípady obvodných úradov Banskobystrického kraja a Levického okresu.
„Od začiatku roku evidujeme asi 2-tisíc sťažností. Ľudia nepoznajú všetky svoje zákonné možnosti,“ tvrdí Mária Zupko, hlavná radkyňa - predstavená pracoviska Banská Bystrica. Za všetko môže novela zákona. Miera funkčného postihnutia sa doteraz posudzovala na základe súčtu všetkých ochorení. Ak mal pacient napríklad cukrovku, bola mu priznaná 40% miera funkčného postihnutia a ak bol aj invalidom, za čo mal priznanú 30% mieru funkčného postihnutia, percentá sa sčítali a podľa súčtu percent postihnutia spadal do kategórie zdravotne ťažko postihnutého. Podľa nového zákona sa však bude brať do úvahy len jedna, a to najvyššia miera funkčného postihnutia. Veľa občanov tým pádom nebude spĺňať podmienky zdravotne ťažko postihnutého.
„Je normálne, že občania prejavujú svoju nespokojnosť. Prišli o veľa výhod, hlavne finančných, ktoré preukaz ZŤP prinášal. Zákon je však zákon a my ho musíme rešpektovať. Ak občan nie je spokojný s rozhodnutím posudkového lekára, obracia sa na nás. My jeho sťažnosť opätovne prešetríme. Zo všetkých sťažností je však drvivá väčšina, až 95%, neopodstatnená. Proti nášmu rozhodnutiu už nie je možné odvolať sa. Hlavnou príčinou je predovšetkým slabá informovanosť. Občanom by sa pri prvom kontakte mali vo väčšej miere venovať pracovníci obvodných úradov, ktorí by im vysvetlili podstatu prílohy k zákonu,“ hovorí Mária Zupko.
Od 1. septembra však platí nový zákon č. 453/2004, ktorý zmierňuje dopad na finančné krytie sociálnych dôsledkov. Pracovníci obvodných úradov musia opätovne prešetriť všetky vydané rozhodnutia, ktorých sa týka tento zákon a v prípade zmeny sami informovať dotknutého občana.