Viac ako polovica obcí v okrese Lučenec nemá k dispozícii verejný zdroj nezávadnej pitnej vody. V menších obciach používajú vodu z verejných studní. Týka sa to aj Maškovej. „Vody máme dosť, ale iba v domácich vodárničkách a jednej verejnej studni. Obyvatelia ju používajú denne. Zrejme nevyhovuje požiadavkám hygienikov. Už v roku 1993 sme spracovali štúdiu na zavedenie vodovodu. Náš rozpočet nestačí ani na to, aby sme dali vypracovať projekt, ktorý je potrebný na žiadanie ďalších dotácií z ministerstva financií, životného prostredia či európskych fondov. K tomu potrebujeme približne 400-tisíc korún. Na to nemáme! Asi 4 roky by sme v obci nemohli nič robiť, len sporiť peniaze. V malých obciach sú všetky investičné akcie zakopané už v prvom kroku. Konkrétne u nás nemajú záujem o zavedenie verejného vodovodu najmä starší obyvatelia,“ povedal starosta Maškovej Marian Halgaš.
Horšie sú na tom v Trenči. Začiatkom septembra vydal Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Lučenci zákaz používania vody z verejnej studne. „Do Trenča sme zaslali 3. septembra rozhodnutie po vykonanej kontrole kvality pitnej vody z ručného čerpadla verejnej studne za kostolom. Bola vykonaná v rozsahu minimálnej analýzy. Mikrobiologické vyšetrenie bolo doplnené o špeciálne zisťovanie baktérie z rodu Shigella (hnačka). Využívanie tohto vodného zdroja na zásobovanie pitnou vodou nie je povolené, čiže studňa sa používa načierno. Kvalita vody nespĺňa požiadavky. Voda je kontaminovaná fekálnym znečistením. Hrozia zdravotné riziká. V rozhodnutí poukazujeme na nedostatočnú dezinfekciu a ochranu vodného zdroja pred negatívnym ovplyvnením. V Trenči sme nariadili zákaz používania vody, dodávanie pre ľudskú potrebu, na pitie, varenie a prípravu potravín alebo iné domáce účely do doby preukázania vyhovujúcej kvality pitnej vody,“ hovorí vedúca oddelenia hygieny životného prostredia p. Korcsogová. Obec musí vykonať dezinfekciu a potom objednať ďalšie laboratórne vyšetrenie. Pri pozitívnom zistení sa zákaz používania vody z tejto studne odvolá.
Starosta Trenča má na odber vzoriek iný názor: „Nemôžem si dovoliť uzatvoriť studňu v areáli kostola. Voda je v nej čistá! Používa ju asi 60 ľudí a nikto z nich nemá hnačku. Neverím, že hnačku majú zo znečistenej vody. Deti sa najedia jabĺk, hrušiek, sliviek a zapijú ich vodou. Preto dostali hnačku. Hygienička odobrala vzorku bez môjho súhlasu. Až potom sa ohlásila u ekonómky na obecnom úrade. Potom zrazu prišlo rozhodnutie. So mnou nikto nekomunikoval a proti rozhodnutiu o zákaze používania vody zo studne podám odvolanie,“ povedal Tibor Ottmár.
„Vzorka nebola odobratá zo studne, ale vo vnútri rodinného domu,“ tvrdí poslankyňa Gašparová. Viac ako 90 % obyvateľov obce tvoria Rómovia. Tí používajú vodu nielen z verejnej, ale aj z vlastných studní. „Ani nevieme, že platí zákaz. Varíme a pijeme vodu zo studne pri kostole. Na pranie využívame našu studňu vo dvore. Syn Marek má hnačky už skoro dva mesiace. Zbytočne dodržiava diétu a užíva lieky,“ tvrdí Klára Ráczová.
Problém s vodou v Trenči by malo vyriešiť vybudovanie kanalizácie a vodovodu. „Začneme s ním v budúcom roku. Dostali sme na to finančné prostriedky, podobne ako aj Belina,“ dodal Tibor Ottmár. V okrese Lučenec až 32 obcí nemá vybudovaný verejný vodovod. Ľudia používajú verejné studne, v ktorých je voda väčšinou závadná.