A hoci nárok na preplatenie mali rodičia detí už od januára tohto roku, prvé peniaze na účty mestských a obecných úradov prišli až teraz. Pracovníci škôl tak spätne museli zisťovať, komu peniaze vyplatia.
Systém preplácania je na prvý pohľad jednoduchý. Pracovníci úradov však tvrdia: „Je nedomyslený a ťažko sa realizuje v praxi.“
Na úhradu cestovného totiž nemajú nárok všetci dochádzajúci žiaci. Ak má žiak možnosť navštevovať školu vo svojej obci, no dochádza do susednej, nárok na preplatenie nemá. Rodičia sú slabo informovaní. A tak úradníci okrem „papierovačiek“ riešia aj problémy nespokojných rodičov, ktorí nepochopili systém vyplácania.
Na vyplatenie spätného cestovného Základná škola na Vajanského ulici dostala 388-tisíc korún. Vyplácať začali v pondelok. Očakávaný nával rodičov sa však nekonal.
„Prvý deň sme vybrali v banke asi jednu tretinu peňazí. Rodičom sme to avizovali na rodičovskom združení. Čakali sme veľa rodičov. Na pomoc sme si zavolali aj políciu, keďže sme si mysleli, že sa nám situácia vymkne spod kontroly. Na naše prekvapenie si pre peniaze prišli len jedenásti rodičia, v stredu 29 a vo štvrtok 14. Vyplatili sme celkovo 74-tisíc korún. Je to časovo i personálne náročné. Všetko robí naša hospodárka, prácu si musí nosiť aj domov. Pomáhajú jej dve pracovníčky na aktivačnú činnosť. Z tohto dôvodu bude najbližšie vyplácanie asi o dva týždne,“ hovorí riaditeľka Ľudmila Lacová.
Okrem cestovného sa totiž žiakom prideľujú peniaze na stravu, na učebné pomôcky, rozdeľujú sa vzdelávacie poukazy, od októbra budú mať nárok aj na štipendium. Všetky vyhlášky, týkajúce sa jednotlivých príspevkov, sú podľa informácií Ministerstva školstva SR a Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny „živým“ materiálom a predpokladá sa ich úprava podľa poznatkov z praxe.