Fiškálna decentralizácia je tu! Štát sa rozhodnutím parlamentu vzdal takmer celého výnosu dane z príjmov fyzických osôb v prospech miest a obcí. Na ich originálne kompetencie by sa tak v budúcom roku malo prerozdeliť 23,7 mld. korún.
Malé obce však bijú na poplach. Starosta Buzitky Stanislav Jačmeník tvrdí, že peniaze budú rozdelené nespravodlivo a v malých obciach hrozí školským zariadeniam ekonomická nestabilizácia, ba až likvidácia. Financie budú totiž podľa nariadenia vlády rozdelené na 10 kategórií podľa počtu obyvateľov. Niektoré mestá tak podľa Jačmeníka dostanú niekoľkonásobne viac.
„Ak sa systém prerozdeľovania daní nezmení, nepriamo nás to donúti k zatvoreniu niektorých školských zariadení v obci. Na poslednom obecnom zastupiteľstve poslanci podporili návrh zatvorenia materskej školy, školskej družiny a aj jedálne od januára 2005. Z peňazí, ktoré dostaneme, nie sme schopní zabezpečiť ich prevádzku. Bude chýbať viac ako pol milióna,“ upresňuje starosta. Hlavy obcí sa však len tak ľahko nevzdávajú. Starosta Buzitky vyzval svojich kolegov, aby prehodnotili dopad fiškálnej decentralizácie. Do piatku mali dokumenty predložiť Združeniu miest a obcí Slovenska. Tento týždeň sa uskutoční rokovanie ZMOS-u a ministerstva financií. Hlavným bodom bude úprava kritérií prerozdeľovania financií. Starostovia malých obcí dúfajú, že dostanú viac.
Z informácie o možnom zatvorení škôlky zostali pobúrení nielen zamestnanci, ale aj rodičia detí. Škôlku v obci navštevuje 14 detí. Učiteľka Miroslava Ferenczová pracuje s deťmi už 23 rokov, no s takýmto problémom sa zatiaľ ešte nestretla. „Je veľmi smutné, že na vzdelanie sa peniaze nenájdu,“ hovorí učiteľka. Deti tak budú musieť dochádzať do škôlky do inej obce, ak vôbec bude do ktorej, alebo zostanú doma. Na cestovanie totiž nebudú mať všetci rodičia peniaze.