„Koľkým ľuďom by už mohla zachrániť život?“ pýtajú sa ľudia z Poltára a okolia. Poltárska poliklinika má už totiž viac ako dva roky jedno z najmodernejších vozidiel rýchlej zdravotnej pomoci (RZP) odstavené v garáži. Nevyužíva ho však na účely, na aké bolo určené. Na vykonávanie rýchlej zdravotnej pomoci je potrebný vyškolený tím. Ten poliklinike chýba.
„Problém si uvedomujeme, nevieme ho, žiaľ, vyriešiť. Zabezpečujeme len Lekársku službu prvej pomoci, ktorú vykonávajú jedenásti obvodní lekári. V roku 2001 sme dostali takmer 1,5 milióna, ktoré sme na príkaz bývalého ministra zdravotníctva museli investovať na zriadenie a vybavenie priestorov pre záchranársku zdravotnú službu. Miestnosti ani prístroje doteraz nevyužívame. O rok na to sme od ministerstva vnútra dostali 2,5 milióna korún účelovo na zakúpenie vozidla RZP. Finančne ani personálne sme prevádzku RZP nevedeli zabezpečiť. Tento problém máme doteraz. Ak by sme chceli zabezpečiť nepretržitú prevádzku RZP, potrebovali by sme minimálne tri tímy, teda dvanásť špeciálne vyškolených ľudí. V jednom tíme pracuje lekár, sestra, vodič a zdravotný pracovník-záchranár. So sestrami by nebol problém, dali by sa vyškoliť. Dobrovoľne si už spravil záchranársky kurz aj jeden z našich vodičov – Milan Kurčík. Najväčší problémom je lekár,“ tvrdí Anna Kozáková, riaditeľka polikliniky.
Moderné vozidlo občas využívajú, napríklad na prevoz ťažko raneného pacienta na dlhšiu vzdialenosť. Vozidlo však nie je určené na prevoz, ale na okamžité zachraňovanie životov. Poliklinika žiadala o pomoc lučenskú aj hnúšťanskú nemocnicu. „Chceli sme, aby lučenskí záchranári zasahovali aspoň po Kalinovo, hnúšťanskí po Kokavu nad Rimavicou. Lepšia je zatiaľ spolupráca s Hnúšťou,“ doplnila riaditeľka.
Pacienti z Poltára a okolia tak majú smolu. Budú si musieť počkať na špeciálne vyškolené tímy záchranárov. Dovtedy sa budú voziť sanitkami v dezolátnom stave. V poltárskej poliklinike ich je 10. Všetky má v prenájme mesto Poltár. Najstaršia bola vyrobená pred 30-timi rokmi, najnovšia má 5 rokov.