Oddelenie radiačnej onkológie čaká lepšia budúcnosť
Oddelenie radiačnej onkológie lučenskej nemocnice čaká lepšia budúcnosť. Minulý týždeň sa pacienti aj personál sťahovali do nových priestorov. Stavebné úpravy tretieho poschodia v starej nemocnici vyšli na pol milióna korún. Takmer všetko financovali sponzori. Ak by sme nahliadli do histórie, zistíme, že takmer 50 rokov ležali onkologickí pacienti na prízemí v dnes už nevyhovujúcich podmienkach. „Toalety mali ženy aj muži spoločné, na izbách netiekla voda a tlačili sme sa na nich aj ôsmi,“ povedal jeden z prvých pacientov oddelenia Ján Černík. Primárka Katka Tomašovičová, špičková lekárka na onkologické ochorenia, si pochvaľuje bezbariérovú kúpeľňu, oddelené izby pre pacientov liečených chemoterapiou, ale najmä tak prepotrebnú polohovateľnú posteľ. Stála vyše stotisíc a peniaze na ňu darovala Liga proti rakovine, pobočka Lučenec, členky medzinárodného ženského klubu v Bratislave, ktoré oslovil aktívny lučenský ženský klub Astra. Oddelenie s kapacitou 26 pacientov disponuje aj izbou, na ktorej budú môcť byť spolu s pacientom aj jeho najbližší.
Zomrela najstaršia Kokavčanka
Zomrela najstaršia obyvateľka okresu Poltár. Magdaléna Hoffmanová umrela v piatok 8. októbra na poludnie. Teta Magda by sa vo februári dožila 102 rokov. Pochovali ju v nedeľu na kokavskom cintoríne. Posledných päť rokov žila v miestnom Dome charity sv. Vincenta. Ešte aj ako 100-ročná prekypovala vitalitou. Po páde pred troma týždňami zostala pripútaná na lôžko. Poslednou vôľou pani Hoffmanovej bolo, aby sa na jej pohrebe spievalo „Blíž k tebe, Bože môj“.
Šiesta obeť „cesty smrti“
Tragédia nebývalých rozmerov, ktorá sa stala v polovici augusta v Kriváni, má už svoju šiestu obeť. Na následky ťažkých zranení zomrel 43-ročný Peter M. z Haliče. Všetci do poslednej chvíle dúfali, že sa stane zázrak a Peter sa zo zranení zotaví. Avia, v ktorej sedelo jeho šesť kolegov, sa v križovatke zrazila s kamiónom. Záchranka, hasiči, policajti prišli na miesto nehody veľmi rýchlo. Všade bolo plno krvi, jedno telo bolo roztrhané pod Aviou. Piatim kolegom už nebolo pomoci. Petrovu liečbu lekári odhadovali na pol roka. Zmýlili sa. Peter zomrel. Cestu smrti prežil len jeden muž – 30-ročný Peter Šustek.
Klenovčan spochybnil zodpovednosť Nižňanského za masaker
V procese s údajným nacistickým zločinom Ladislavom Nižňanským vypovedal aj 80-ročný Ján Hruška z Klenovca. Pridal sa k tým, ktorí spochybnili zodpovednosť Nižňanského za masakre v obciach Ostrý Grúň, Kľak a Kšinná, kde na sklonku druhej svetovej vojny bolo popravených 164 mužov, žien a detí. Podľa Hrušku vtedajší veliteľ slovenskej časti jednotky Edelweiss rozkaz nevydal. „To by som pochyboval, že on vydal taký rozkaz. Boli tam aj vyšší dôstojníci,“ povedal Klenovčan.