„Je jedno, či chovateľ chová jednu alebo sto kráv. Všetky musia byť vedené v centrálnej evidencii,“ uviedol Jozef Kurinczi z Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Lučenci.
Dodržiavanie zákona sa kontroluje. Kurinczi tvrdí, že väčší chovatelia o zákone vedia, neinformovaní sú skôr menší chovatelia z obcí. Pokuty vraj zatiaľ nedávajú, nezaregistrovaný a správne neoznačený dobytok však nemôže farmu opustiť. Značkovanie je finančne náročné pre veľkých chovateľov. Jedna náušnica stojí približne 25 korún. Vo Filagre od začiatku roka investovali do značiek už 20-tisíc. Kravy ich vraj ničia a preto je potrebné ich neustále kontrolovať a dopĺňať.
Menších chovateľov skôr trápi cestovanie po úradoch. „Samozrejme, že to spĺňam. Keď to musia mať všetci, musím to mať aj ja. Kravu by mi na bitúnok nezobrali. Teraz mám dve kravy. Veľa som za to nezaplatil, len keby som pre tie náušnice nemusel cestovať až do Krtíša a Žiliny. Aj sused preto zabil asi 40 svíň,“ povedal gazda Juraj Stupáň.
Na regionálnej veterinárnej a potravinovej správe je v centrálnej evidencii zaregistrovaných 474 chovateľov hovädzieho dobytka z okresov Lučenec a Poltár. Medzi najväčších patria poľnohospodárske podniky z Fiľakova, Tomášoviec, Rapoviec či Kalinova. Je však už veľa chovateľov, ktorí nemajú žiaden dobytok a sú v CEHZ ešte stále vedení. Regionálna veterinárna a potravinová správa ich preto vyzýva, aby sa z centrálnej evidencie prišli odhlásiť.
Autor: E. Hutková