Ľudia odkázaní na sociálne dávky žijú pod hranicou chudoby. Mnohé doliny dostali prívlastok „hladové“.
„Situácia je vážna. V Pôtri nie sú pracovné príležitosti. Pred rokom 1989 sme patrili k najpriemyselnejším obciam v okrese Veľký Krtíš. Fungovalo tu ČSAO, obaľovačka cestných stavieb, gumáreň a Štátny majetok. Dnes u nás nefunguje takmer nič. O prácu tu prišlo minimálne 500 ľudí. Najhoršie sú na tom rodiny, ktoré pracovali v poľnohospodárstve. Tí doslova nemajú čo do hrnca. Bývajú v bytovkách, ktoré patria nefungujúcemu Štátnemu majetku. Niektoré domácnosti sú už odpojené od vody a elektriny. V takýchto podmienkach žijú aj malé deti. Tých, čo majú zamestnanie, je len hŕstka. Minimálne 40 ľudí z obce pracuje v zahraničí alebo v hlavnom meste. Chudobné rodiny neplatia dane. Vraciame sa do minulosti, kedy mali bohatšie rodiny sluhov,“ tvrdí starosta obce Branislav Laco.
Podobná situácia je v Zlatne, Kokave, Utekáči, Málinci, ale aj v ostatných obciach. V poniektorých dedinách v okrese Rimavská Sobota je až 80%-ná nezamestnanosť a perspektívy do budúcnosti sú nulové. „V Šávoli žije 560 občanov. Máme 35%-nú nezamestnanosť. Minimálne 10 rodín žije v totálnej chudobe. Ide prevažne o rodiny, živitelia ktorých majú ukončenú len základnú školu a ich šance zamestnať sa sú takmer nulové. Obec im vyšla v ústrety ako mohla, a to aktivačnými prácami. Rozmýšľali sme o vybudovaní závodu na spracovanie čadiča. No zatiaľ sme so starostom Buzitky nevymysleli, odkiaľ získať potrebné financie,“ tvrdí starosta obce Šávoľ Ladislav Palík.
Väčšina starostov je pesimistická. Tvrdia, že bude horšie. Obce upadajú, zahraniční investori k nim neprídu. Čakať, že v skrachovaných fabrikách sa oživí výroba, je to isté, ako čakať na zázrak.