tnom stave. Niektoré koncovky boli životunebezpečné. Mesto nemalo financie ani možnosti na rekonštrukciu osvetlenia, a tak sa rozhodlo vyhlásiť verejnú súťaž.
„Podpísali sme zmluvu s košickou spoločnosťou Elektrovod osvetlenie, s.r.o. Poslanci však mali námietky. Preto hlavný kontrolór dostal za úlohu zistiť, či sa pri výberovom konaní postupovalo v súlade so zákonom. Vo svojej správe skonštatoval skutočnosti, s ktorými vedenie mesta nesúhlasilo,“ povedal vedúci finančného oddelenia Mestského úradu vo Veľkom Krtíši Jozef Gallo. „Pôvodné zmluvné podmienky boli dohodnuté na dobu 10 rokov. Mesto využilo rokovacie konanie bez zverejnenia. Zrazu boli dohodnuté nové podmienky doby trvania na 17 rokov. Podľa mňa došlo k podstatnej zmene práve v tomto bode,“ tvrdí hlavný kontrolór Pavol Mihálkin.
Iného názoru je Jozef Gallo: „Pokračovali sme v rokovacom konaní a začínalo sa s tými istými podmienkami. Vyšlo však najavo, že výpočet ročnej úhrady, ktorú by mesto malo platiť prevádzkovateľovi verejného osvetlenia, je veľmi vysoký. Situáciu sme preto riešili rozložením na dlhšie časové obdobie. Hlavný kontrolór to považuje za porušenie zákona a podstatnú zmenu pôvodných podmienok, ktoré boli vyhlásené vo verejnej súťaži.“ Jednou z podmienok zmluvy bol aj fakt, že Elektrovod sa zaviazal preinvestovať 15 miliónov korún.
„Urobila sa chyba. Nešpecifikovalo sa a vlastne sa zanedbalo, čo by uvedená 15-miliónová zmluva mala zahŕňať. Plnenie zmluvy už prebieha, ale dá sa zmeniť dodatkami. Rekonštrukcia bola ukončená 14. septembra. Elektrovod sa zaviazal, že svietivosť v meste bude 98%-ná. No začiatkom októbra sme kontrolou zistili, že svietivosť je iba 92%-ná,“ hovorí P. Mihálkin. V tomto bode sa obidve strany zhodujú. Podľa slov J. Galla mesto zákon neporušilo. Podmienky zmluvy však posúdia poslanci na novembrovom zasadnutí.
„Boli sme v časovej tiesni a zároveň limitovaní finančnými možnosťami. Urobili sme však všetko pre to, aby sa osvetlenie dostalo na požadovanú úroveň. Keď sa nám to podarilo, zrazu sme napádaní. Snažili sme sa ísť s cenou dolu. Tým pádom narástla doba, na ktorú bola zmluva uzatvorená. Pri momentálnej úverovej zaťaženosti mesta by sme nevládali platiť viac ako 4 milióny korún ročne. Je isté, že na zastupiteľstve bude poriadne rušno a možno aj hlučno,“ dodal J. Gallo.
Ak poslanci nezaujmú odborné stanovisko, nevylučujú, že o stanovisko požiadajú právnikov. Tí by mali posúdiť, či pri procese, ktorý predchádzal podpisu zmluvy i v nej samotnej, nedošlo k porušeniu zákona