Bola streda, takmer sedem hodín večer. Eva Jambrichová sa zvŕta v kuchyni. Jej manžel Boris opravuje počítač a dvaja synovia sa pripravujú do školy. „Môjmu koníčku sa môžem venovať až vtedy, keď poupratujem, operiem a naučím sa s deťmi. Niekedy som však už taká unavená, že si k rozboru ani nesadnem,“ tvrdí Eva. Už dvanásty rok sa venuje grafológii a je členkou Slovenskej grafologickej spoločnosti.
„Na začiatku som bola taký neveriaci Tomáš. Možno preto, že pred rokom 1989 sa o grafológii na verejnosť veľa nedostalo. Až v 90-ych rokoch sa začali objavovať prvé publikácie. Hltala som jednu za druhou. Napokon som si povedala, že najlepším spôsobom ako sa presvedčiť o dôveryhodnosti rozboru písma, bude skúška. Známemu grafológovi Jánovi Trestovi som dva razy za sebou poslala ukážku svojho písma. Zakaždým však z iného mesta a pod iným menom. Keď mi pri druhej analýze napísal to isté, dosť ma to šokovalo. Ja som totiž nemenila len mestá a mená, ale aj písmo. Dnes už viem, že človek, aj keď sa snaží meniť svoje ťahy písma, nikdy to nedokáže tak, aby grafológ nezistil, že ide o tú istú osobu. Ale vtedy ma to zobralo.“
Každý človek má vlastnú neopakovateľnú osobnosť a jedným z jej prejavov je písmo. „V rukopise sa zračí celá duša človeka. Je to vlastne fixovaný pohyb, teda akási mozgová aktivita, ktorá poukazuje na jedinečnosť pisateľa. Mohli by sme to povedať aj takto: ruka je výkonným orgánom mozgu a rukopis je vlastne „mozgopisom“. Z písma sa dajú vyčítať osobnostné črty, duševný stav, návyky, ale aj zdravotný stav. Využíva sa v kriminalistike, ale robila som už aj analýzy pre zamestnávateľov, ktorí si dali urobiť rozbor písma svojich zamestnancov. Prišli za mnou aj zaľúbenci, rodičia detí.
Grafológia nie je žiadna mágia. Je to vedná disciplína s úzkym vzťahom k psychoanalýze. Nás, grafológov, zaujíma to, ako píšete a nie to, čo píšete. Obsah listu nie je podstatný,“ prízvukuje grafologička z Buzitky – Nového Sadu. Jej ambíciou je dostať grafológiu viac do povedomia pedagógov, pretože tým by mohla byť prospešná najmä pre žiakov. Grafológiu možno študovať na Žilinskej univerzite, no základy sa dajú získať aj prostredníctvom kurzov.