Utorok, 7. február, 2023 | Meniny má Vanda

Prežívam peklo, z ktorého niet úniku !

Rozhodla som sa opísať vám príbeh mojej kamarátky. Možno tým pomôže iným. Z pochopiteľných dôvodov neuvádzam jej pravé meno, no vek netajím. Vierka má 52 rokov a jej syn Peter 29. Zlomená žena mi dala nahliadnuť do pocitov matky syna - narkomana.

Rozhodla som sa opísať vám príbeh mojej kamarátky. Možno tým pomôže iným. Z pochopiteľných dôvodov neuvádzam jej pravé meno, no vek netajím. Vierka má 52 rokov a jej syn Peter 29. Zlomená žena mi dala nahliadnuť do pocitov matky syna - narkomana. Do zničujúcej moci drogy sa Peter dostal pred piatimi rokmi. Zničili mu zdravie, psychiku …i život. No nielen jemu, ale aj jeho najbližším. Do pekla závislosti totiž narkoman nepadá sám, strháva so sebou aj ostatných.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V LUČENCI NIE JE PROBLÉM ZOHNAŤ DROGU

SkryťVypnúť reklamu

„Darmo budete zvoniť. Ona už radšej nikomu neotvára. Zaklopte na okno a postavte sa tak, aby vás videla. Vy nie ste ako oni, možno vás pustí,“ prihovára sa mi pani z vedľajšieho domu.
Netuší, že ženu stojacu za záclonou poznám už roky. Aj Petra si pamätám ešte ako veselého a rozvážneho mladíka. Dnes je z neho živá mŕtvola. V očiach má nekonečnú prázdnotu. Spomeniem si na scény, ktoré mi Vierka opisovala azda aj stokrát. Pred ich bránou zastaví auto. Vystúpi z neho sotva 20-ročný mladík. Človek ani nemusí byť policajtom, aby ho okamžite spoznal. Ako na povel vytiahne z vrecka malý balíček, do toho istého vrecka si vopchá pokrčené peniaze, potľapká Petra po pleci a rýchlo sa poberie preč. Možno za ďalším závislým, možno odovzdať peniaze šéfovi.

SkryťVypnúť reklamu

„Peter mal na nich čísla. V Lučenci nie je problém zohnať akúkoľvek drogu. V susednej ulici žil jeden, ktorý na drogách zbohatol. Aj v neďalekej rómskej osade je jeden díler. Má takú smiešnu prezývku, ako jedna obľúbená rozprávková postavička. Predáva pervitín. Drogy sú všade,“ povie Viera.

OBDOBIE DEPRESIÍ

Peter vyrastal v usporiadanej rodine. Peniaze jemu i jeho staršej sestre nikdy nechýbali. Keď skončil strednú školu, otec ho zamestnal vo svojej firme. Vydržal tam len niekoľko týždňov. Možno mu práca nevoňala, možno ho kamaráti podpichovali, že načo si ruky drať, keď otcov plat vystačí na všetko.

„Veľakrát mi známi vyčítali, že sme ho nemali nechať povaľovať sa doma. No ako prinútite 19-ročného chlapca, aby chodil do práce? Nie, neospevujem komunistov, ale keby za ich éry niekto nepracoval, zavrú ho. Teraz sa idete zaevidovať na úrad práce. Peter začal cvičiť. Celé dni trávil v posilňovni. Patril medzi najlepších kulturistov v Lučenci. Dokonca sa prihlásil aj na vysokú školu, no nezobrali ho. Potom mu zomrela stará mama, ktorú mal veľmi rád. Čoraz častejšie sa zatváral do svojej izby. Vzďaľoval sa nám, vyhýbal. Vídala som ho len vtedy, keď sa do kuchyne prišiel najesť. Potom zobral auto a niekoľko dní sme o ňom nevedeli. Pátrala po ňom aj polícia. Bol v Nemecku. Vrátil sa bez auta. Vraj ho rozbil. Zobrala som ho k psychiatričke. Povedala nám, že Peter je citlivý muž so sklonmi k depresii,“ objasňuje Vierka.

SkryťVypnúť reklamu

VSTUPENKA DO PEKLA

Osud syna jej nikdy nebol ľahostajný. Každý večer rozmýšľala, ako mu pomôcť. Kúpili mu druhé auto, akceptovali slečnu, ktorú si priviedol domov. Spočiatku sa aj zdalo, že Peter konečne začne normálne žiť. Sám od seba hovoril, že je načase začať pracovať, urobil si aký-taký poriadok v izbe, no tým sa jeho snaha skončila. Čoraz častejšie nechával svoju priateľku opustenú. On sa stretával s pochybnými kamarátmi a začal kradnúť.

„Najskôr to boli len drobné krádeže, cigarety, alkohol, no neskôr už vylúpil aj lekáreň. No oveľa horším peklom boli drogy. Po prvý raz si dvojitú dávku pervitínu pichol v decembri pred piatimi rokmi. Najskôr som si myslela, že je opitý. Až po hodine som si uvedomila, že alkohol z neho necítiť. Chodil po dome, rozhadzoval rukami aj nohami. Mal veľa energie a zároveň sa veľmi bál. Kričal na nás, nech utesníme všetky okná, lebo oni sú všade. Trvalo to celú noc. Peklo, ktoré nemalo konca. Plakala som, otec ho držal za ruku a utešoval, že tu nikto nie je, že sme pri ňom a nikomu nedovolíme, aby mu ublížil. Na druhý deň sme ho odviezli na psychiatriu do Rimavskej Soboty. Bol tam štyri dni,“ rekapituluje Viera.

Od toho dňa, keď ich syn po prvý raz zobral drogu, začal v ich dome márny boj proti závislosti. Droga rozšírená najmä na tanečných párty pomaly zabíjala ich syna. Peter si najmenej dva roky nahováral, že má všetko pod kontrolou. No čistý bol len vtedy, keď sedel v base.

DROGA MU ZNIČILA TELO AJ DUŠU

„Droga postupne narušila jeho psychiku tak, že začínal mať všetky príznaky schizofrénie. Vyčítala som, že grécky preklad tohoto ochorenia znamená rozpad mysle. No nedotýka sa len intelektu a pamäte, postihuje aj citový život, myslenie a konanie človeka. Náš Petrík nevedel nadviazať citový kontakt s okolím. Mal svoj vlastný svet, v ktorom mu stačili jeho myšlienky, jeho izba a jeho dávka. Navštívili sme aj množstvo psychotronikov. Na rozdiel od psychiatrov majú pre vás vľúdne slovo práve vtedy, keď ich najviac potrebujete. Tvrdili, že náš syn je veľmi otvorený neviditeľným duchovným silám. Je plný zlých myšlienok a tie priťahujú podobnú energiu z vesmíru. Peter má slabú osobnosť a preto začne vykonávať skutky na základe ich popudu. Preto to dvojité myslenie. Pretože tomu nerozumie, ničí ho to a úniky hľadá v drogovej eufórii. Začala som študovať odbornú literatúru a zároveň chodiť do kostola. Plakala som, prosila syna, aby s tým skoncoval. Keď mal svetlé chvíle, prosieval ma, aby som mu pomohla, lebo sa zblázni. Opäť sme ho zaviezli do Kremnice. No tam liečili len jeho telo, nie dušu. Keď neposlúchol príkaz, namiesto toho, aby sa s ním vľúdne porozprávali, zavreli ho do pivnice. Utiekol odtiaľ. Vykradol obchod, dostal sa do basy – už po druhý raz. Písal nám odtiaľ nádherné listy, v ktorých sľuboval, že sa polepší…“

BLUDNÝ KRUH OBVIŇOVANÍ A VÝČITIEK

Prišli ďalšie všedné dni a pre Petra a jeho rodinu boli opäť pochmúrne. Roboty sa nechytal a ešte v ten deň, keď ho prepustili z väzenia, si zobral svoju obvyklú dávku. Tentoraz sa však rodičia zaťali, vreckové obmedzili na minimum. Nepomohlo to. Peter začal rozpredávať veci z domu. Dokonca našiel aj peniaze, ktoré jeho otec starostlivo ukryl v garáži. Pichal si tri razy do dňa. Pervitín začal kombinovať s tabletkami a spínom.

„Raz zabíjal červíkov, inokedy vyšiel na balkón a chcel lietať. Prosila som ho, kričala, vyhrážala sa, posielala na liečenie. Odmietal! Jeho závislosť poznačila celú rodinu. Ja som užívala ukľudňujúce tabletky, dcéra na nás kričala, aby sme už, preboha, niečo robili a manžel, ten sa radšej zdržiaval mimo domova. Šokovaná som zistila, že sa pristihujem pri myšlienke, aby Petra radšej zobrali do basy. Áno, doma mu hrozilo, že sa predávkuje. Po špičkách som sa vkrádala do jeho izby a načúvala, či vôbec dýcha. Obviňovala som seba, že som ako matka zlyhala pri výchove. Že sme nášho syna držali ako v bavlnke, ofukovali mu aj stoličku a preto sa nedokázal zaradiť do normálneho života. Boli chvíle, keď som mu sama dala peniaze na drogu, aby nešiel kradnúť, alebo nedajbože predávať svoje telo alebo vraždiť. Nie, neviem poradiť, ako v takýchto situáciách môžu rodičia pomôcť, viem len to, že podpora rodiny je veľmi dôležitá, no a potom musíte mať šťastie na dobrého psychológa. My sme to šťastie zatiaľ nemali. V Lučenci chýbajú odborníci. Mali sme zachytiť varovné signály, depresie, zatváranie sa do izby. Nevedeli sme nášho syna naučiť, aby vedel pozitívne myslieť. Neviem, čo bude, keď sa opäť vráti z basy. Tentoraz dostal osem mesiacov. Okradol svoju psychiatričku,“ utiera si slzy zlomená žena.

KAŽDÝ MÔŽE PODĽAHNÚŤ

„A napíš tam, že je mýtus myslieť si, že narkomani pochádzajú len z neusporiadaných alebo nefungujúcich rodín. Náš syn vyrastal v normálnej rodine. Naivné si je aj myslieť, že mne sa to nemôže stať. Drogy číhajú všade a na všetkých. Zájdi si medzi žiakov základnej školy a budeš počuť známu vetu: „Ochutnaj trávu, nebuď slaboch!“ Deti sa dokonca medzi sebou chvastajú, kto vypestoval väčšiu marišku. Poznám matky, ktorých deti sa predávkovali a nemali ani 15 rokov. Závislosť je najhoršia choroba a zradná, lebo aj keď sa z nej vyliečite, môže sa kedykoľvek vrátiť. Uvažujem nad tým, že keď sa môj syn vráti z basy, pôjdeme niekam do hôr, kde sa dá absolvovať protidrogový program. Je to moja jediná nádej. Neopustím svoje dieťa, buď obaja zomrieme, alebo začneme konečne žiť. Nie, prosím ťa, nepýtaj sa ma na to, či mu verím, aj keď ma toľkokrát sklamal. Je to môj syn, nech už sa stalo čokoľvek. Môj postoj pochopí len ten, kto prežil podobné peklo…“

Najčítanejšie na My Novohrad

Inzercia - Tlačové správy

 1. Môjobchod posilňuje svoju pozíciu v Košickom kraji
 2. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 3. Európu sužuje chrípka nebývalých rozmerov. Ako sa chrániť?
 4. INDEX: Prečo stále nemáme diaľnicu do Košíc
 5. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 6. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 7. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 8. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 1. Ako vyzerá inteligentný bytový dom? Tajomstvo je v technológiách
 2. Podporujme imunitu aj vysokočistým beta glukánom
 3. Môjobchod posilňuje svoju pozíciu v Košickom kraji
 4. Európu sužuje chrípka nebývalých rozmerov. Ako sa chrániť?
 5. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 6. O2 predstavilo novú generáciu O2 Paušálov
 7. Nadácia COOP Jednota podporila Nemocnicu s poliklinikou Brezno
 8. INDEX: Prečo stále nemáme diaľnicu do Košíc
 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 14 491
 2. Dodajte vašej pokožke šťavu 3 248
 3. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu 2 997
 4. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 1 480
 5. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery 1 161
 6. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model 547
 7. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 510
 8. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka 483

Blogy SME

 1. Martin Sústrik: Kto je tu vlastne fašista?
 2. Jozef Sitko: Budaj bol môj spoločník a potom konateľ v F. F. PRESS
 3. Elena Antalová: "Pobavíme še" na nových klamstvách oficiálnych politických uspávačov hadov ešte často krát. Žiaľ, po smiechu býva plač.
 4. Jozef Stasík: Ak demokracia a sloboda nezabezpečia prosperitu, prehrajú
 5. Jozef Mikloško: Päť ročných období (nová kniha)
 6. Igor André: Dve poznámky ku „rómskemu Kanaánu“ vo Veľkej Británii
 7. Olívia Lacenová: Spoločnosť Philips sa rozhodla rapídne zvýšiť ziskovosť: Prepustí 6000 zamestnancov
 8. Ján Šeďo: Iba "nový Dzurinda" má šance byť zjednotiteľom.
 1. Peter Sarkocy: 4 dôvody prečo by som si už nekúpil Škodu Enyaq 29 033
 2. Štefan Vrátny: Pohľad zvonku na Budajove vzťahy s ŠtB 17 266
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá) 9 063
 4. Jana Melišová: Vdýchava drevu nový život a dušu 4 463
 5. Rastislav Jusko: Krvavá minulosť komunistickej prokuratúry. Je nám súdené prežiť ju znova? 3 865
 6. Rastislav Puchala: Starosta je ruský troll 2 569
 7. Ľudmila Križanovská: Veľká Británia a USA sú najväčšie zlo na svete 2 391
 8. Ján Valchár: Irán, F-16 a vrcholný výkon čečenských bojovníkov 2 328
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Východniarom tu čas beží rýchlejšie
 2. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 56. - Arktída - Edmund Hillary, Neil Armstrong a ich výlet na severný pól (1985)
 4. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 5. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 7. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Futsalisti tímu Mimel Lučenec.

V dohrávke sa stretol s Pinerolou.


7 h
Vizualizácia bazéna s vlnobitím v rekreačnej oblasti Kurinec pri Rimavskej Sobote

Náklady majú byť vo výške 1,44 milióna eur.


9 h
Lučenec bude doma obhajovať vlaňajší titul.

Lučenec spoznal svojho súpera, zmenil sa jeden hrací deň.


9 h
Policajti útočníkov zadržali. Jeden už mal dočinenia so zákonom aj predtým.

Jeden z útočníkov mal už dočinenia so zákonom.


16 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Martin Sústrik: Kto je tu vlastne fašista?
 2. Jozef Sitko: Budaj bol môj spoločník a potom konateľ v F. F. PRESS
 3. Elena Antalová: "Pobavíme še" na nových klamstvách oficiálnych politických uspávačov hadov ešte často krát. Žiaľ, po smiechu býva plač.
 4. Jozef Stasík: Ak demokracia a sloboda nezabezpečia prosperitu, prehrajú
 5. Jozef Mikloško: Päť ročných období (nová kniha)
 6. Igor André: Dve poznámky ku „rómskemu Kanaánu“ vo Veľkej Británii
 7. Olívia Lacenová: Spoločnosť Philips sa rozhodla rapídne zvýšiť ziskovosť: Prepustí 6000 zamestnancov
 8. Ján Šeďo: Iba "nový Dzurinda" má šance byť zjednotiteľom.
 1. Peter Sarkocy: 4 dôvody prečo by som si už nekúpil Škodu Enyaq 29 033
 2. Štefan Vrátny: Pohľad zvonku na Budajove vzťahy s ŠtB 17 266
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá) 9 063
 4. Jana Melišová: Vdýchava drevu nový život a dušu 4 463
 5. Rastislav Jusko: Krvavá minulosť komunistickej prokuratúry. Je nám súdené prežiť ju znova? 3 865
 6. Rastislav Puchala: Starosta je ruský troll 2 569
 7. Ľudmila Križanovská: Veľká Británia a USA sú najväčšie zlo na svete 2 391
 8. Ján Valchár: Irán, F-16 a vrcholný výkon čečenských bojovníkov 2 328
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Východniarom tu čas beží rýchlejšie
 2. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 56. - Arktída - Edmund Hillary, Neil Armstrong a ich výlet na severný pól (1985)
 4. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 5. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 7. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu