„Spočiatku to nebolo ľahké. Nemienila som rozdávať len verbálne rady. Snažila som sa upútať ich pozornosť a vzbudiť u nich záujem o podľa môjho názoru stále tabuizovanú tému AIDS,“ hovorí Martina Brisudová.
Momentálne pracuje na Mestskom úrade v Poltári. No kým zobrala miesto úradníčky, učila na strednej škole, kde mala desiatky hodín aj na tému AIDS. Študentskú myseľ zaujala príbehom muža – nosiča vírusu HIV.
„Zoznámila som sa s ním pred niekoľkými rokmi. Vyzliekol si predo mnou svoju dušu. Priznal sa mi, že je homosexuál a nakazil sa smrtiacim vírusom. Nehral sa na hrdinu, netajil, že sa bojí smrti. Pokojným hlasom mi však niekoľkokrát zopakoval, že každý z nás je zodpovedný za svoje činy, nech je ich výsledok akýkoľvek. Aj keď v ňom tikala časovaná bomba, mal svoj vlastný pohľad na život a vedel, kde a ako vysloviť svoj názor. Tento muž prekonal strach, priznal sa, že je homosexuál a nosí v sebe smrteľný vírus. Je to práve strach, ktorý nás ukrýva do vlastných ulít. AIDS nie je pre nikoho biľagom, rozhodne to nie je dôvod odstrčiť človeka na okraj spoločnosti,“ rozhovorí sa sympatická Martina.
Nielen prvého decembra – v Deň boja proti AIDS, ale po celý rok by sme mali hovoriť o prevencii – zatiaľ jedinej účinnej zbrani proti nevyliečiteľnej chorobe. „Už dávno totiž neplatí, že vírus šarapatí len v radoch homosexuálov a narkomanov. Podobne ako názor, že sa ním majú výlučne zaoberať iba vedeckí a zdravotnícki pracovníci. AIDS je problémom vzťahov a teda sa týka nás všetkých. V ohrození je predovšetkým mladá generácia,“ vysvetľuje Poltárčanka. Čísla o nákaze HIV aj na Slovensku stúpajú. Podľa epidemiológov mnohí rizikovo sa správajúci občania vyšetrenie HIV u lekárov a epidemiológov neabsolvujú, preto neexistujú vierohodné čísla o počte infikovaných.
Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie ku koncu minulého roka žilo na svete s infekciou HIV okolo 42 miliónov ľudí. Na Slovensku sa AIDS vyvinul u 34 pacientov, z ktorých doposiaľ 22 zomrelo.
„Cesty prenosu sa nezmenili. Je to nechránený pohlavný styk, krv a telesné tekutiny a prenos z infikovanej matky na dieťa. HIV pozitivita nebolí, nevidieť ju a mnohí o nej ani nevedia. To je na tom najhoršie. Infikovaný človek bez morálnych zábran môže nakaziť desiatky ďalších. Preto jediným úspešným liekom je prevencia a stály sexuálny partner,“ dodáva Martina Brisudová.