podmienok prijatia na strednú školu.
„Skúsenosti s podobnými testami už máme. Vlani však boli pre deviatakov nepovinné. Okrem tých, ktorí mali podané prihlášky na gymnázium. V tomto roku sa účasť na monitoringu berie veľmi prísne. Ak sa niektorí žiaci z určitých dôvodov 2. februára Monitoru 9 nebudú môcť zúčastniť, budú musieť testy robiť v náhradnom termíne priamo na Krajskom úrade v Banskej Bystrici. Cestu si budú hradiť sami. Všade sa tvrdí, že zo škôl treba odbúrať stres pre žiakov. Myslím si, že tieto testy sú pre deviatakov takým stresom, na ktorý nezabudnú až do maturít,“ hovorí výchovná poradkyňa ZŠ J. Kármána v Lučenci Gertrúda Kalmárová.
„Testy sme dostali v zapečatenej obálke týždeň pred monitoringom. V našej škole budú deviataci písať testy z jazyka maďarského a matematiky. Obsah testov tvorí učivo od 5. do 9. ročníka základnej školy. V jazyku budú musieť žiaci v priebehu 60 minút zvládnuť 20 otázok. Náročná bude matematika, na ktorú budú mať síce o 30 minút viac, no v priemere vychádzajú na vypočítanie jednej otázky iba 4 minúty. Učiteľky matematiky tvrdia, že je to veľmi málo času. Obálku môžeme otvoriť iba v deň monitoringu o 7:45 hodine za prítomnosti riaditeľa, školského koordinátora a člena rady školy. Deti pri testoch nemôžu používať kalkulačky, slovníky, ani mobilné telefóny. Na stole budú môcť mať iba pero a ceruzku. V triedach budú mať počas testov dozor iba učitelia, ktorí deviatakov nevyučujú. Nemôžu to byť ani odborníci na jazyk alebo matematiku. Je dosť ťažké takých učiteľov vybrať,“ tvrdí zástupkyňa riaditeľa školy Katarína Čomajová.
Monitor 9 predchádza podávaniu prihlášok a stanovovaniu kritérií stredných škôl na prijatie žiakov. Riaditelia stredných škôl budú povinní prihliadať na výsledky testovania a zahrnúť ich do kritérií pre prijatie deviatakov na strednú školu. Výsledkové listy deviatakov dostane každá škola najneskôr do 7. marca. Tí žiaci, ktorí napíšu testy nadpriemerne, by mali byť na strednú školu prijatí automaticky.