Vďaka novému starostovi Jánovi Sárovi a obyvateľom, ktorí sa k jeho nápadom sami pridávajú.
„Mám odtiaľto manželku a Jelšovec poznám asi 16 rokov. Krása dediny na mňa veľmi zapôsobila. Keď ma pred dvomi rokmi zvolili za starostu, povedal som si, že nie je umenie mať dedinu bohatú, keď je veľa peňazí, ale oveľa dôležitejšie je urobiť veľa z ničoho. Najskôr som bol zúfalý. Nie je tajomstvom, že bývalé vedenie gazdovalo s prostriedkami obce nehospodárne a tá bola poriadne zadĺžená. Vlaňajší rozpočet bol 800-tisíc korún a dlžoba ho vysoko prevyšovala. Napriek tejto situácii sme sa pustili do odvážnych zámerov. Rozumným hospodárením sme už viac ako polovicu dlžôb splatili. Ľudia z dediny pochopili, že bez práce nie sú koláče a tak sme sa vlani v apríli dali do tvrdej roboty,“ hovorí Ján Sára. Dedina je zrazu čistejšia, ľudia veselší a robota im ide od ruky aj v tuhých mrazoch.
„V strede dediny sme mali veľké smetisko. Z Lučenca sem vyvážali odpad. Boli sme radi, keď nám starosta povedal, že ideme z toho urobiť malý park. Pre deti sme zmajstrovali hojdačky a pre dospelých lavičky,“ povedal Ladislav Kelemen, ktorý pracuje na aktivačnej činnosti. Hovorí sa, že dedina musí mať kostol a krčmu. Práve kostol postihol v minulosti zlý osud. „Svoje urobil aj zub času, no veľa vecí sa z neho rozkradlo. Hrozilo, že sa zvalí, tak sme urobili modlitebňu v bývalej materskej škole. V ústrety nám vyšiel aj náš farár Miroslav Šiška, takže ľudia môžu žiť aj cirkevným životom. Aktívna je aj mládež. Chlapci nechodia po krčmách, ale sa zapájajú do obnovy dediny. Založili si aj hudobnú kapelu. Postupne sa naša filozofia stáva skutočnosťou. Takým našim mottom sa stalo, že aj keď je dedina chudobná, nech je aspoň čistá a pekná,“ tvrdí starosta Jelšovca.
Aj keď majú v obci potraviny, o dva týždne chcú otvoriť vlastný obchod a bar, ktorý bude priamo v budove obecného úradu. Samotný úrad a jeho okolie sa postupne mení na nepoznanie. „Ľudia zvyknú pošpásovať, že starosta je náš vajda. Nedali by sme ho za nič. Takto sa o nás ešte nikto nestaral. Starosta je spokojný s ľuďmi a ľudia zasa so starostom,“ hovorí Mikuláš Barányi, ktorému pri zváraní nevadila ani tuhá zima.
„Dedina je jedna veľká rodina. Každý každého pozná a tak chceme pre ľudí vytvoriť aj podmienky pre kultúrne a spoločenské vyžitie. Pri potoku bude letné posedenie, vymysleli sme aj letné kino. Cez potok chceme urobiť drevený most. Teraz obnovujeme kultúrny dom, v ktorom budú aj dva bary. Keďže mojou záľubou je stavanie krbov, ten v bare som urobil ja. Pre mladých budeme robiť laserové diskotéky, no a pre starších živé zábavy. Verím, že už od tohto leta. V posledných mesiacoch sa s ľuďmi v dedine nezastavíme ani v noci, no teší nás, keď vidíme, ako sa obec mení zo dňa na deň k lepšiemu. Veľakrát si ma kolegovia starostovia doberajú, že kde je Jelšovec, ten zapadákov. Ja im vždy odpoviem, že naša obec bola vždy pri Lučenci a o niekoľko rokov sa bude hovoriť, že Lučenec je pri Jelšovci,“ dodal optimisticky Ján Sára.