Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky

V SKRATKE...

Nemocnica požiadala mesto o odpustenie dane


V tomto roku majú daň z nehnuteľnosti zaplatiť mestám aj nemocnice. Zdravotnícke zariadenia s takouto sumou nerátali a väčšina riaditeľov tvrdí, že daň ich ešte viac položí na kolená. Mnohí preto požiadali radných pánov o odpustenie dane. Medzi nimi figuruje aj lučenská nemocnica. „Po porade s poslancami sme napísali žiadosť o odpustenie alebo zníženie dane z našich nehnuteľností. Verím, že našu žiadosť podporia,“ hovorí poverený riaditeľ Nemocnice s poliklinikou v Lučenci Július Höffer.

Skryť Vypnúť reklamu

Areál lučenskej nemocnice je rozsiahly a nemocnica by mala mestu zaplatiť viac ako pol milióna korún. „Žiadosť od nemocnice evidujeme. Nakoľko budú mať podobný problém aj ústavy či školy, pravdepodobne sa prikloníme len k zníženiu dane,“ skonštatoval primátor Lučenca Milan Marko. Platiť nebude napríklad nemocnica v Hnúšti, ktorej zakladateľom je mesto.


Rozpočet mesta zachraňujú predajom majetku


Mesto Rimavská Sobota má finančné problémy. Chýbajú peniaze na chod a rozvoj mesta. Do konca apríla má prednostka predložiť novú organizačnú štruktúru mesta, v ktorej majú byť doterajšie náklady na prevádzku znížené o 10%. Deficitný rozpočet sa radní páni snažia aspoň čiastočne vylepšiť predajom mestského majetku. Už sa im podarilo speňažiť telocvičňu (4,5 milióna), na rade je bývalá základná škola na Hviezdoslavovej ulici (3,9 milióna) a budova MŠ na Daxnerovej ulici (4,3 milióna). No aj po takomto plátaní je rozpočet mesta deficitný o 7 miliónov.

Skryť Vypnúť reklamu

Vypadol z auta a zabil sa!


Slzy bolesti, stony zomierajúceho, zdemolované auto. Taká je bilancia dopravnej nehody, ktorá sa stala 8. marca v katastri obce Jesenské. 39-ročná vodička a majiteľka osobného motorového vozidla značky Daewoo Lanos pri predchádzaní vozidla v pravotočivej zákrute z doposiaľ nezistených príčin prešla na ľavú krajnicu a skončila v priekope. Auto sa niekoľkokrát prevrátilo. Následkom rotácie z neho vypadol spolujazdec – 40-ročný manžel vodičky. Utrpel zranenia, ktorým na mieste podľahol. Vyšetrovateľ v Rimavskej Sobote začal trestné stíhanie pre trestný čin ublíženia na zdraví.


Pojednávanie s Romanom K. za vraždu spoluväzňa odročili

Skryť Vypnúť reklamu

Pre neprítomnosť znalcov a obhajcu obžalovaného odročil 8. marca sudca Krajského súdu v Banskej Bystrici hlavné pojednávanie s 28-ročným Romanom K. z Veľkého Krtíša, ktorého prokurátor obžaloval za vraždu spoluväzňa a za pokus ujsť z väzenia.


Roman K. si odpykával trest v Ústave na výkon trestu v Banskej Bystrici. V inkriminovanom čase bol v cele s osobitným dohľadom s odsúdeným 51-ročným Pavlom B., ktorého stoličkou usmrtil 17. júna 2004 okolo 18. hodiny. Po čine ho našli sedieť na posteli a lúpať si vajce, ktoré dostal na večeru. Na margo vražedného útoku tvrdil, že ho spoluväzeň provokoval a napadol stoličkou. Znalci však na jeho tele žiadne stopy po útoku nenašli. Pri videozázname z miesta činu a záberoch na mŕtveho spoluväzňa Roman K. odvracal zrak, bol vážny a nervózny. Dovtedy sa na pojednávaní väčšinou usmieval. Sudcovi vyhlásil, že znalci by nemuseli prísť, lebo on „to chce mať za sebou“.


Podľa prokurátora Roman K. chápe zmysel trestného konania. Znalci u neho nenašli žiadnu duševnú poruchu v zmysle choromyseľnosti, konštatovali však zníženú príčetnosť. Roman K. bol v roku 2000 zbavený svojprávnosti. Jeho opatrovníčka vyhlásila, že bol agresívny iba vtedy, keď nedostal vreckové, aké chcel a keď nemal kávu a cigarety, ale ju nikdy nenapadol. Agresivitu kvôli káve a cigaretám prejavoval i vo väzení.


Roman K. bol viackrát súdne trestaný a v súčasnosti si odpykáva trest za krádež a útok na verejného činiteľa. Za vraždu spoluväzňa mu hrozí sprísnený trest až o jednu tretinu, pretože predtým sa dopustil dvoch úmyselných trestných činov.


Súd oslobodil bývalého pracovníka FNM z Lučenca


Odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici 9. marca potvrdil verdikt Okresného súdu v Žiari nad Hronom, ktorý spod obžaloby za podvod oslobodil bývalého pracovníka Fondu národného majetku SR Ing. arch. Ladislava Bukrana. Krajský súd zamietol odvolanie prokurátora, ktorý požadoval vec vrátiť na nové konanie prvostupňovému súdu.


Na Bukrana podali obžalobu v októbri 1995 za päť skutkov. Medzi nimi bolo prijímanie úplatku, machinácia pri verejnej súťaži a dražbe a podvod. Už prvostupňový súd v Lučenci ho zo štyroch skutkov oslobodil a za podvod odsúdil na päť rokov väzenia. Konalo sa však ako proti ušlému, pretože Bukran bol od apríla 1995 do decembra 1998 zo súkromných dôvodov v zahraničí. Po návrate na jeho návrh obnovili konanie. Bukran kategoricky poprel trestnú činnosť a celé trestné stíhanie označil za umelo vykonštruované.


Okresný súd v Lučenci ho v apríli 2000 a neskôr po doplnení dokazovania v januári 2001 spod obžaloby oslobodil. Odvolací Krajský súd však rozhodnutie zrušil a vec prikázal Okresnému súdu v Žiari nad Hronom. Aj ten po rozsiahlom dokazovaní dospel k názoru, že Bukran trestný čin podvodu nespáchal a v októbri 2004 ho oslobodil.


Podľa obžaloby mal Bukran v roku 1994 prijať od dvoch ľudí z Vranova nad Topľou 1,5 milióna korún. Za ne mal ako architekt prepracovať projekt výstavby čerpacej stanice pohonných hmôt a ako vplyvný človek vybaviť v Banke Haná investičný úver na jej výstavbu. To však nesplnil a peniaze nevrátil.
Proti rozhodnutiu Krajského súdu v Banskej Bystrici nie je prípustný riadny opravný prostriedok.

Mrazy neohrozili prezimovanie včelstiev

Silné mrazy pravdepodobne neohrozili prezimovanie včelstiev. Prvé prelety zaznamenali včelári v Novohrade už 5. januára. „Včely začínajú vylietavať z úľov až pri teplote 10 až 12 stupňov. Minulý týždeň sa oteplilo a prvé jarné prelety už majú niektoré včelstvá za sebou,“ tvrdí včelár z Vidinej Pavel Ballo.

Talianska firma si vybrala susedný okres

O tabakovú továreň v Rimavskej Sobote prejavili záujem Taliani. Objekt patrí ministerstvu vnútra. Talianska firma, vyrábajúca spotrebnú elektrotechniku a jemnú techniku pre domácnosť, plánuje v Rimavskej Sobote vytvoriť až 200 pracovných miest.

Toalety na stanici prevádzkuje SAD

Verejné záchody na autobusovej stanici v Lučenci bude prevádzkovať SAD Lučenec. Rozhodli o tom lučenskí poslanci, ktorí záchody uvedenej spoločnosti prenajali sa symbolickú korunu do 31.12.2006. V minulom roku WC prevádzkovala firma Manager, ktorá od mesta dostávala príspevok 208-tisíc korún. - zs -

Prednostu zastupuje Želmíra Kolimárová

Od siedmeho marca zastupuje prednostu MÚ v Lučenci vedúca oddelenia podnikateľskej činnosti Želmíra Kolimárová. Ľudovít Šimonides z toho postu odchádza k 31. marcu. Momentálne si čerpá dovolenku. „Zatiaľ nie som rozhodnutý, kto bude novým prednostom,“ tvrdí primátor Milan Marko.

Dánom hrozí pokuta

Poltárčania vkladali veľké nádeje do firmy Divani, ktorá tu mala v tomto roku začať budovať svoju prevádzku. V prvej etape sľúbila zamestnať 200 ľudí, v druhej 500. Dodnes sa však žiadne stavebné práce nezačali. Ešte v roku 2003 zástupcovia firmy podpísali zmluvu s nebohým primátorom Koršóom o predaji pozemkov. Za meter štvorcový zaplatia len desať korún. Podľa dohody mali začať stavať začiatkom tohto roku. Nestalo sa tak a preto im hrozí pokuta vo výške 1,5 milióna korún. „Rokovali sme so zástupcami dánskej firmy. Tvrdia, že majú záujem investovať v Poltári. Do projektov už vraj investovali takmer 6 miliónov korún. Vyhovárajú sa však na zlé podmienky na Slovensku. Záväzne sa majú vyjadriť do 15. apríla. Ak od zmluvy odstúpia, pokutu zaplatia,“ tvrdí primátor Poltára Pavel Gavalec.

Nezamestnaným chcú dať počítač a telefón

V pondelok sa starosta Dobroče Ján Krnáč a členovia novovzniknutého OZ Dobrocha stretli s miestnymi nezamestnanými. „Na stretnutí sa zúčastnila asi polovica nezamestnaných. Chceli by sme pre nich zriadiť kanceláriu s počítačom a telefónom a pomôcť im tak nájsť si zamestnanie. Pre väčšinu nezamestnaných je najväčším problémom práve prvý kontakt s potencionálnym zamestnávateľom, pretože väčšina z nich nemá peniaze na telefón,“ tvrdí starosta.

Po 30 rokoch začnú budovať kanalizáciu

Už prvého apríla začnú budovať v starej časti Poltára kanalizáciu. Stavbu za 16 miliónov korún bude financovať ministerstvo životného prostredia. Poltárčania sa tak po dlhých desaťročiach konečne dočkajú. Takmer štyri kilometre dlhá kanalizácia by mala byť hotová začiatkom budúceho roka. „Výberové konanie vyhrala michalovská firma. Jednou z našich podmienok bolo, že na stavbe zamestnajú našich ľudí,“ uviedol primátor Pavel Gavalec.

Z hotelových izieb budú byty

Už niekoľko týždňov je Penzión Zlatá ulička v Lučenci zatvorený. Prevádzkovateľ penziónu - mestská akciová spoločnosť SPOOL - ako dôvod uvádza jeho dlhodobú stratovosť. „Za účelom dosiahnutia zisku sa predstavenstvo rozhodlo o zmene jeho užívania na bytové účely. Projektová dokumentácia zachováva pôvodné dispozičné riešenie penziónu bez vynaloženia akýchkoľvek nákladov pre prevádzkovanie bytov,“ tvrdí generálna riaditeľka spoločnosti Eva Vasilová. K otázke, pre koho budú byty určené, sa odmietla vyjadriť. Takisto sme nedostali konkrétnu odpoveď ani na otázku, akú stratu vykazoval penzión (vraj to bolo okolo pol milióna). Po meste kolujú fámy, že byty by sa mali prenajímať aj pre vrcholových manažérov spoločností, ktoré by v budúcnosti mali prísť investovať do Lučenca.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 3. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 4. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 5. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 6. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 8. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 9. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 10. Zelená Bratislava
 1. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 2. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 3. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 4. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 5. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 6. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 7. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 8. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 9. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 10. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 19 345
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 15 606
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 226
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 353
 5. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 12 077
 6. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 11 085
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 009
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 047
 9. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 9 880
 10. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 810
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

VÍKENDOVÝ SERIÁL: Ľuboreč má výhodnú polohu medzi dvoma okresnými mestami Novohradu

Aj vďaka dobrému dopravnému spojeniu môžu jej obyvatelia dochádzať do nich za prácou.

ilustračné foto - starosta Ľuboreče Marcel Šupica.
BKM Lučenec.
Pohľad na obec Ľuboreč v Lučeneckom okrese v smere od susednej Závady.

V Lučenci hľadajú posily do tímov v celoplošnom testovaní, denná odmena je 70 eur

Záujemcovia sa môžu hlásiť do pondelka 26. októbra do 9.00 hod.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Koronavírus na Orave: V sobotu zachytili 1600 pozitívnych prípadov (minúta po minúte)

Na Orave bol o celoplošné testovanie na Covid-19 opäť záujem.

Nemocnica v Nitre má 104 infikovaných zamestnancov

Reprofilizovaných je už 92 lôžok. Na Zobor zatiaľ preložili trinásť ľudí, ktorí potrebujú doliečenie.

V breznianskej nemocnici zomrel pacient, nepomohla ani liečba remdesivirom

Za dva týždne evidovala nemocnica desať vyliečených pacientov.

Nitrania dnes išli na veľké nákupy aj na cintoríny

Načo budú otvorené obchody, keď môžeme ísť len do potravín a lekární? pýtajú sa ľudia aj Zväz obchodu.

Už ste čítali?