Pondelok, 21. jún, 2021 | Meniny má AlojzKrížovkyKrížovky

V SKRATKE...

Nemocnica požiadala mesto o odpustenie dane


V tomto roku majú daň z nehnuteľnosti zaplatiť mestám aj nemocnice. Zdravotnícke zariadenia s takouto sumou nerátali a väčšina riaditeľov tvrdí, že daň ich ešte viac položí na kolená. Mnohí preto požiadali radných pánov o odpustenie dane. Medzi nimi figuruje aj lučenská nemocnica. „Po porade s poslancami sme napísali žiadosť o odpustenie alebo zníženie dane z našich nehnuteľností. Verím, že našu žiadosť podporia,“ hovorí poverený riaditeľ Nemocnice s poliklinikou v Lučenci Július Höffer.

Skryť Vypnúť reklamu

Areál lučenskej nemocnice je rozsiahly a nemocnica by mala mestu zaplatiť viac ako pol milióna korún. „Žiadosť od nemocnice evidujeme. Nakoľko budú mať podobný problém aj ústavy či školy, pravdepodobne sa prikloníme len k zníženiu dane,“ skonštatoval primátor Lučenca Milan Marko. Platiť nebude napríklad nemocnica v Hnúšti, ktorej zakladateľom je mesto.


Rozpočet mesta zachraňujú predajom majetku


Mesto Rimavská Sobota má finančné problémy. Chýbajú peniaze na chod a rozvoj mesta. Do konca apríla má prednostka predložiť novú organizačnú štruktúru mesta, v ktorej majú byť doterajšie náklady na prevádzku znížené o 10%. Deficitný rozpočet sa radní páni snažia aspoň čiastočne vylepšiť predajom mestského majetku. Už sa im podarilo speňažiť telocvičňu (4,5 milióna), na rade je bývalá základná škola na Hviezdoslavovej ulici (3,9 milióna) a budova MŠ na Daxnerovej ulici (4,3 milióna). No aj po takomto plátaní je rozpočet mesta deficitný o 7 miliónov.

Skryť Vypnúť reklamu

Vypadol z auta a zabil sa!


Slzy bolesti, stony zomierajúceho, zdemolované auto. Taká je bilancia dopravnej nehody, ktorá sa stala 8. marca v katastri obce Jesenské. 39-ročná vodička a majiteľka osobného motorového vozidla značky Daewoo Lanos pri predchádzaní vozidla v pravotočivej zákrute z doposiaľ nezistených príčin prešla na ľavú krajnicu a skončila v priekope. Auto sa niekoľkokrát prevrátilo. Následkom rotácie z neho vypadol spolujazdec – 40-ročný manžel vodičky. Utrpel zranenia, ktorým na mieste podľahol. Vyšetrovateľ v Rimavskej Sobote začal trestné stíhanie pre trestný čin ublíženia na zdraví.


Pojednávanie s Romanom K. za vraždu spoluväzňa odročili

Skryť Vypnúť reklamu

Pre neprítomnosť znalcov a obhajcu obžalovaného odročil 8. marca sudca Krajského súdu v Banskej Bystrici hlavné pojednávanie s 28-ročným Romanom K. z Veľkého Krtíša, ktorého prokurátor obžaloval za vraždu spoluväzňa a za pokus ujsť z väzenia.


Roman K. si odpykával trest v Ústave na výkon trestu v Banskej Bystrici. V inkriminovanom čase bol v cele s osobitným dohľadom s odsúdeným 51-ročným Pavlom B., ktorého stoličkou usmrtil 17. júna 2004 okolo 18. hodiny. Po čine ho našli sedieť na posteli a lúpať si vajce, ktoré dostal na večeru. Na margo vražedného útoku tvrdil, že ho spoluväzeň provokoval a napadol stoličkou. Znalci však na jeho tele žiadne stopy po útoku nenašli. Pri videozázname z miesta činu a záberoch na mŕtveho spoluväzňa Roman K. odvracal zrak, bol vážny a nervózny. Dovtedy sa na pojednávaní väčšinou usmieval. Sudcovi vyhlásil, že znalci by nemuseli prísť, lebo on „to chce mať za sebou“.


Podľa prokurátora Roman K. chápe zmysel trestného konania. Znalci u neho nenašli žiadnu duševnú poruchu v zmysle choromyseľnosti, konštatovali však zníženú príčetnosť. Roman K. bol v roku 2000 zbavený svojprávnosti. Jeho opatrovníčka vyhlásila, že bol agresívny iba vtedy, keď nedostal vreckové, aké chcel a keď nemal kávu a cigarety, ale ju nikdy nenapadol. Agresivitu kvôli káve a cigaretám prejavoval i vo väzení.


Roman K. bol viackrát súdne trestaný a v súčasnosti si odpykáva trest za krádež a útok na verejného činiteľa. Za vraždu spoluväzňa mu hrozí sprísnený trest až o jednu tretinu, pretože predtým sa dopustil dvoch úmyselných trestných činov.


Súd oslobodil bývalého pracovníka FNM z Lučenca


Odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici 9. marca potvrdil verdikt Okresného súdu v Žiari nad Hronom, ktorý spod obžaloby za podvod oslobodil bývalého pracovníka Fondu národného majetku SR Ing. arch. Ladislava Bukrana. Krajský súd zamietol odvolanie prokurátora, ktorý požadoval vec vrátiť na nové konanie prvostupňovému súdu.


Na Bukrana podali obžalobu v októbri 1995 za päť skutkov. Medzi nimi bolo prijímanie úplatku, machinácia pri verejnej súťaži a dražbe a podvod. Už prvostupňový súd v Lučenci ho zo štyroch skutkov oslobodil a za podvod odsúdil na päť rokov väzenia. Konalo sa však ako proti ušlému, pretože Bukran bol od apríla 1995 do decembra 1998 zo súkromných dôvodov v zahraničí. Po návrate na jeho návrh obnovili konanie. Bukran kategoricky poprel trestnú činnosť a celé trestné stíhanie označil za umelo vykonštruované.


Okresný súd v Lučenci ho v apríli 2000 a neskôr po doplnení dokazovania v januári 2001 spod obžaloby oslobodil. Odvolací Krajský súd však rozhodnutie zrušil a vec prikázal Okresnému súdu v Žiari nad Hronom. Aj ten po rozsiahlom dokazovaní dospel k názoru, že Bukran trestný čin podvodu nespáchal a v októbri 2004 ho oslobodil.


Podľa obžaloby mal Bukran v roku 1994 prijať od dvoch ľudí z Vranova nad Topľou 1,5 milióna korún. Za ne mal ako architekt prepracovať projekt výstavby čerpacej stanice pohonných hmôt a ako vplyvný človek vybaviť v Banke Haná investičný úver na jej výstavbu. To však nesplnil a peniaze nevrátil.
Proti rozhodnutiu Krajského súdu v Banskej Bystrici nie je prípustný riadny opravný prostriedok.

Mrazy neohrozili prezimovanie včelstiev

Silné mrazy pravdepodobne neohrozili prezimovanie včelstiev. Prvé prelety zaznamenali včelári v Novohrade už 5. januára. „Včely začínajú vylietavať z úľov až pri teplote 10 až 12 stupňov. Minulý týždeň sa oteplilo a prvé jarné prelety už majú niektoré včelstvá za sebou,“ tvrdí včelár z Vidinej Pavel Ballo.

Talianska firma si vybrala susedný okres

O tabakovú továreň v Rimavskej Sobote prejavili záujem Taliani. Objekt patrí ministerstvu vnútra. Talianska firma, vyrábajúca spotrebnú elektrotechniku a jemnú techniku pre domácnosť, plánuje v Rimavskej Sobote vytvoriť až 200 pracovných miest.

Toalety na stanici prevádzkuje SAD

Verejné záchody na autobusovej stanici v Lučenci bude prevádzkovať SAD Lučenec. Rozhodli o tom lučenskí poslanci, ktorí záchody uvedenej spoločnosti prenajali sa symbolickú korunu do 31.12.2006. V minulom roku WC prevádzkovala firma Manager, ktorá od mesta dostávala príspevok 208-tisíc korún. - zs -

Prednostu zastupuje Želmíra Kolimárová

Od siedmeho marca zastupuje prednostu MÚ v Lučenci vedúca oddelenia podnikateľskej činnosti Želmíra Kolimárová. Ľudovít Šimonides z toho postu odchádza k 31. marcu. Momentálne si čerpá dovolenku. „Zatiaľ nie som rozhodnutý, kto bude novým prednostom,“ tvrdí primátor Milan Marko.

Dánom hrozí pokuta

Poltárčania vkladali veľké nádeje do firmy Divani, ktorá tu mala v tomto roku začať budovať svoju prevádzku. V prvej etape sľúbila zamestnať 200 ľudí, v druhej 500. Dodnes sa však žiadne stavebné práce nezačali. Ešte v roku 2003 zástupcovia firmy podpísali zmluvu s nebohým primátorom Koršóom o predaji pozemkov. Za meter štvorcový zaplatia len desať korún. Podľa dohody mali začať stavať začiatkom tohto roku. Nestalo sa tak a preto im hrozí pokuta vo výške 1,5 milióna korún. „Rokovali sme so zástupcami dánskej firmy. Tvrdia, že majú záujem investovať v Poltári. Do projektov už vraj investovali takmer 6 miliónov korún. Vyhovárajú sa však na zlé podmienky na Slovensku. Záväzne sa majú vyjadriť do 15. apríla. Ak od zmluvy odstúpia, pokutu zaplatia,“ tvrdí primátor Poltára Pavel Gavalec.

Nezamestnaným chcú dať počítač a telefón

V pondelok sa starosta Dobroče Ján Krnáč a členovia novovzniknutého OZ Dobrocha stretli s miestnymi nezamestnanými. „Na stretnutí sa zúčastnila asi polovica nezamestnaných. Chceli by sme pre nich zriadiť kanceláriu s počítačom a telefónom a pomôcť im tak nájsť si zamestnanie. Pre väčšinu nezamestnaných je najväčším problémom práve prvý kontakt s potencionálnym zamestnávateľom, pretože väčšina z nich nemá peniaze na telefón,“ tvrdí starosta.

Po 30 rokoch začnú budovať kanalizáciu

Už prvého apríla začnú budovať v starej časti Poltára kanalizáciu. Stavbu za 16 miliónov korún bude financovať ministerstvo životného prostredia. Poltárčania sa tak po dlhých desaťročiach konečne dočkajú. Takmer štyri kilometre dlhá kanalizácia by mala byť hotová začiatkom budúceho roka. „Výberové konanie vyhrala michalovská firma. Jednou z našich podmienok bolo, že na stavbe zamestnajú našich ľudí,“ uviedol primátor Pavel Gavalec.

Z hotelových izieb budú byty

Už niekoľko týždňov je Penzión Zlatá ulička v Lučenci zatvorený. Prevádzkovateľ penziónu - mestská akciová spoločnosť SPOOL - ako dôvod uvádza jeho dlhodobú stratovosť. „Za účelom dosiahnutia zisku sa predstavenstvo rozhodlo o zmene jeho užívania na bytové účely. Projektová dokumentácia zachováva pôvodné dispozičné riešenie penziónu bez vynaloženia akýchkoľvek nákladov pre prevádzkovanie bytov,“ tvrdí generálna riaditeľka spoločnosti Eva Vasilová. K otázke, pre koho budú byty určené, sa odmietla vyjadriť. Takisto sme nedostali konkrétnu odpoveď ani na otázku, akú stratu vykazoval penzión (vraj to bolo okolo pol milióna). Po meste kolujú fámy, že byty by sa mali prenajímať aj pre vrcholových manažérov spoločností, ktoré by v budúcnosti mali prísť investovať do Lučenca.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 2. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 3. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 4. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 5. Regeneračný spánok s ideálne podopretou chrbticou
 6. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 7. 15 otázok o separovaní. Minimálne na jednu nebudete vedieť odpovedať
 8. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 9. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto
 10. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 1. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto
 2. Legislative intention - recodification of the corporate law
 3. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 4. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 5. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 6. Posledné dni nešťastnej Anny Boleynovej
 7. Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta
 8. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 9. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 10. Driverama má strategické partnerstvo s nemeckým Stop + Go
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 23 966
 2. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 12 487
 3. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 8 281
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 7 809
 5. Po Slovensku na motorke 6 777
 6. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 632
 7. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 5 090
 8. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 4 698
 9. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 3 382
 10. Crème de la crème po slovensky 3 190
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Simeon Jackuliak (v bielom) sa usporiadateľsky spolupodieľa na turnaji v Lučenci

SBA 3x3 Tour 2021 dorazí po prvýkrát do Lučenca.


1 h
Medveď v nočných uliciach Žiaru nad Hronom.

Policajti vyzývajú ľudí k vyššej opatrnosti.


(mb) 2 h
Relácia MY Športujeme denne prináša dynamický prehľad športových aktualít, exkluzívne rozhovory a aj rady a tipy nielen pre športovcov.

Pozrite si MY športujeme.


3 h
Ilustračné foto.

Zasahujú profesionáli aj dobrovoľníci.


(mb) 11 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Starohaličana zavalila slama. Neprežil.


18. jún

Na miesto boli privolaní po zrážke osobného auta s nákladným.


22 h

Mladý medveď navštevuje v dedine včelára.


18. jún

Vieme, kedy ju plánujú sprístupniť pre verejnosť.


TASR 20. jún

Už ste čítali?