Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

V SKRATKE...

Nemocnica požiadala mesto o odpustenie dane


V tomto roku majú daň z nehnuteľnosti zaplatiť mestám aj nemocnice. Zdravotnícke zariadenia s takouto sumou nerátali a väčšina riaditeľov tvrdí, že daň ich ešte viac položí na kolená. Mnohí preto požiadali radných pánov o odpustenie dane. Medzi nimi figuruje aj lučenská nemocnica. „Po porade s poslancami sme napísali žiadosť o odpustenie alebo zníženie dane z našich nehnuteľností. Verím, že našu žiadosť podporia,“ hovorí poverený riaditeľ Nemocnice s poliklinikou v Lučenci Július Höffer.

SkryťVypnúť reklamu

Areál lučenskej nemocnice je rozsiahly a nemocnica by mala mestu zaplatiť viac ako pol milióna korún. „Žiadosť od nemocnice evidujeme. Nakoľko budú mať podobný problém aj ústavy či školy, pravdepodobne sa prikloníme len k zníženiu dane,“ skonštatoval primátor Lučenca Milan Marko. Platiť nebude napríklad nemocnica v Hnúšti, ktorej zakladateľom je mesto.


Rozpočet mesta zachraňujú predajom majetku


Mesto Rimavská Sobota má finančné problémy. Chýbajú peniaze na chod a rozvoj mesta. Do konca apríla má prednostka predložiť novú organizačnú štruktúru mesta, v ktorej majú byť doterajšie náklady na prevádzku znížené o 10%. Deficitný rozpočet sa radní páni snažia aspoň čiastočne vylepšiť predajom mestského majetku. Už sa im podarilo speňažiť telocvičňu (4,5 milióna), na rade je bývalá základná škola na Hviezdoslavovej ulici (3,9 milióna) a budova MŠ na Daxnerovej ulici (4,3 milióna). No aj po takomto plátaní je rozpočet mesta deficitný o 7 miliónov.

SkryťVypnúť reklamu

Vypadol z auta a zabil sa!


Slzy bolesti, stony zomierajúceho, zdemolované auto. Taká je bilancia dopravnej nehody, ktorá sa stala 8. marca v katastri obce Jesenské. 39-ročná vodička a majiteľka osobného motorového vozidla značky Daewoo Lanos pri predchádzaní vozidla v pravotočivej zákrute z doposiaľ nezistených príčin prešla na ľavú krajnicu a skončila v priekope. Auto sa niekoľkokrát prevrátilo. Následkom rotácie z neho vypadol spolujazdec – 40-ročný manžel vodičky. Utrpel zranenia, ktorým na mieste podľahol. Vyšetrovateľ v Rimavskej Sobote začal trestné stíhanie pre trestný čin ublíženia na zdraví.


Pojednávanie s Romanom K. za vraždu spoluväzňa odročili

SkryťVypnúť reklamu

Pre neprítomnosť znalcov a obhajcu obžalovaného odročil 8. marca sudca Krajského súdu v Banskej Bystrici hlavné pojednávanie s 28-ročným Romanom K. z Veľkého Krtíša, ktorého prokurátor obžaloval za vraždu spoluväzňa a za pokus ujsť z väzenia.


Roman K. si odpykával trest v Ústave na výkon trestu v Banskej Bystrici. V inkriminovanom čase bol v cele s osobitným dohľadom s odsúdeným 51-ročným Pavlom B., ktorého stoličkou usmrtil 17. júna 2004 okolo 18. hodiny. Po čine ho našli sedieť na posteli a lúpať si vajce, ktoré dostal na večeru. Na margo vražedného útoku tvrdil, že ho spoluväzeň provokoval a napadol stoličkou. Znalci však na jeho tele žiadne stopy po útoku nenašli. Pri videozázname z miesta činu a záberoch na mŕtveho spoluväzňa Roman K. odvracal zrak, bol vážny a nervózny. Dovtedy sa na pojednávaní väčšinou usmieval. Sudcovi vyhlásil, že znalci by nemuseli prísť, lebo on „to chce mať za sebou“.


Podľa prokurátora Roman K. chápe zmysel trestného konania. Znalci u neho nenašli žiadnu duševnú poruchu v zmysle choromyseľnosti, konštatovali však zníženú príčetnosť. Roman K. bol v roku 2000 zbavený svojprávnosti. Jeho opatrovníčka vyhlásila, že bol agresívny iba vtedy, keď nedostal vreckové, aké chcel a keď nemal kávu a cigarety, ale ju nikdy nenapadol. Agresivitu kvôli káve a cigaretám prejavoval i vo väzení.


Roman K. bol viackrát súdne trestaný a v súčasnosti si odpykáva trest za krádež a útok na verejného činiteľa. Za vraždu spoluväzňa mu hrozí sprísnený trest až o jednu tretinu, pretože predtým sa dopustil dvoch úmyselných trestných činov.


Súd oslobodil bývalého pracovníka FNM z Lučenca


Odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici 9. marca potvrdil verdikt Okresného súdu v Žiari nad Hronom, ktorý spod obžaloby za podvod oslobodil bývalého pracovníka Fondu národného majetku SR Ing. arch. Ladislava Bukrana. Krajský súd zamietol odvolanie prokurátora, ktorý požadoval vec vrátiť na nové konanie prvostupňovému súdu.


Na Bukrana podali obžalobu v októbri 1995 za päť skutkov. Medzi nimi bolo prijímanie úplatku, machinácia pri verejnej súťaži a dražbe a podvod. Už prvostupňový súd v Lučenci ho zo štyroch skutkov oslobodil a za podvod odsúdil na päť rokov väzenia. Konalo sa však ako proti ušlému, pretože Bukran bol od apríla 1995 do decembra 1998 zo súkromných dôvodov v zahraničí. Po návrate na jeho návrh obnovili konanie. Bukran kategoricky poprel trestnú činnosť a celé trestné stíhanie označil za umelo vykonštruované.


Okresný súd v Lučenci ho v apríli 2000 a neskôr po doplnení dokazovania v januári 2001 spod obžaloby oslobodil. Odvolací Krajský súd však rozhodnutie zrušil a vec prikázal Okresnému súdu v Žiari nad Hronom. Aj ten po rozsiahlom dokazovaní dospel k názoru, že Bukran trestný čin podvodu nespáchal a v októbri 2004 ho oslobodil.


Podľa obžaloby mal Bukran v roku 1994 prijať od dvoch ľudí z Vranova nad Topľou 1,5 milióna korún. Za ne mal ako architekt prepracovať projekt výstavby čerpacej stanice pohonných hmôt a ako vplyvný človek vybaviť v Banke Haná investičný úver na jej výstavbu. To však nesplnil a peniaze nevrátil.
Proti rozhodnutiu Krajského súdu v Banskej Bystrici nie je prípustný riadny opravný prostriedok.

Mrazy neohrozili prezimovanie včelstiev

Silné mrazy pravdepodobne neohrozili prezimovanie včelstiev. Prvé prelety zaznamenali včelári v Novohrade už 5. januára. „Včely začínajú vylietavať z úľov až pri teplote 10 až 12 stupňov. Minulý týždeň sa oteplilo a prvé jarné prelety už majú niektoré včelstvá za sebou,“ tvrdí včelár z Vidinej Pavel Ballo.

Talianska firma si vybrala susedný okres

O tabakovú továreň v Rimavskej Sobote prejavili záujem Taliani. Objekt patrí ministerstvu vnútra. Talianska firma, vyrábajúca spotrebnú elektrotechniku a jemnú techniku pre domácnosť, plánuje v Rimavskej Sobote vytvoriť až 200 pracovných miest.

Toalety na stanici prevádzkuje SAD

Verejné záchody na autobusovej stanici v Lučenci bude prevádzkovať SAD Lučenec. Rozhodli o tom lučenskí poslanci, ktorí záchody uvedenej spoločnosti prenajali sa symbolickú korunu do 31.12.2006. V minulom roku WC prevádzkovala firma Manager, ktorá od mesta dostávala príspevok 208-tisíc korún. - zs -

Prednostu zastupuje Želmíra Kolimárová

Od siedmeho marca zastupuje prednostu MÚ v Lučenci vedúca oddelenia podnikateľskej činnosti Želmíra Kolimárová. Ľudovít Šimonides z toho postu odchádza k 31. marcu. Momentálne si čerpá dovolenku. „Zatiaľ nie som rozhodnutý, kto bude novým prednostom,“ tvrdí primátor Milan Marko.

Dánom hrozí pokuta

Poltárčania vkladali veľké nádeje do firmy Divani, ktorá tu mala v tomto roku začať budovať svoju prevádzku. V prvej etape sľúbila zamestnať 200 ľudí, v druhej 500. Dodnes sa však žiadne stavebné práce nezačali. Ešte v roku 2003 zástupcovia firmy podpísali zmluvu s nebohým primátorom Koršóom o predaji pozemkov. Za meter štvorcový zaplatia len desať korún. Podľa dohody mali začať stavať začiatkom tohto roku. Nestalo sa tak a preto im hrozí pokuta vo výške 1,5 milióna korún. „Rokovali sme so zástupcami dánskej firmy. Tvrdia, že majú záujem investovať v Poltári. Do projektov už vraj investovali takmer 6 miliónov korún. Vyhovárajú sa však na zlé podmienky na Slovensku. Záväzne sa majú vyjadriť do 15. apríla. Ak od zmluvy odstúpia, pokutu zaplatia,“ tvrdí primátor Poltára Pavel Gavalec.

Nezamestnaným chcú dať počítač a telefón

V pondelok sa starosta Dobroče Ján Krnáč a členovia novovzniknutého OZ Dobrocha stretli s miestnymi nezamestnanými. „Na stretnutí sa zúčastnila asi polovica nezamestnaných. Chceli by sme pre nich zriadiť kanceláriu s počítačom a telefónom a pomôcť im tak nájsť si zamestnanie. Pre väčšinu nezamestnaných je najväčším problémom práve prvý kontakt s potencionálnym zamestnávateľom, pretože väčšina z nich nemá peniaze na telefón,“ tvrdí starosta.

Po 30 rokoch začnú budovať kanalizáciu

Už prvého apríla začnú budovať v starej časti Poltára kanalizáciu. Stavbu za 16 miliónov korún bude financovať ministerstvo životného prostredia. Poltárčania sa tak po dlhých desaťročiach konečne dočkajú. Takmer štyri kilometre dlhá kanalizácia by mala byť hotová začiatkom budúceho roka. „Výberové konanie vyhrala michalovská firma. Jednou z našich podmienok bolo, že na stavbe zamestnajú našich ľudí,“ uviedol primátor Pavel Gavalec.

Z hotelových izieb budú byty

Už niekoľko týždňov je Penzión Zlatá ulička v Lučenci zatvorený. Prevádzkovateľ penziónu - mestská akciová spoločnosť SPOOL - ako dôvod uvádza jeho dlhodobú stratovosť. „Za účelom dosiahnutia zisku sa predstavenstvo rozhodlo o zmene jeho užívania na bytové účely. Projektová dokumentácia zachováva pôvodné dispozičné riešenie penziónu bez vynaloženia akýchkoľvek nákladov pre prevádzkovanie bytov,“ tvrdí generálna riaditeľka spoločnosti Eva Vasilová. K otázke, pre koho budú byty určené, sa odmietla vyjadriť. Takisto sme nedostali konkrétnu odpoveď ani na otázku, akú stratu vykazoval penzión (vraj to bolo okolo pol milióna). Po meste kolujú fámy, že byty by sa mali prenajímať aj pre vrcholových manažérov spoločností, ktoré by v budúcnosti mali prísť investovať do Lučenca.

Najčítanejšie na My Novohrad

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slovákovi sa podaril zázračný vynález. Môže zmeniť predpovede počasia
 2. Prázdniny znamenajú oddych, ale aj riziká. Ako sa im vyhnúť?
 3. Akú trasu si vybrať do Chorvátska a koľko vás bude stáť
 4. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín
 5. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 6. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 7. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 8. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 1. Do Prešova prišli e-kolobežky TIER
 2. Cvičenie po prekonaní ochorenia COVID-19
 3. Aké sú mýty a pravdy o našom zraku v letných mesiacoch?
 4. Akú trasu si vybrať do Chorvátska a koľko vás bude stáť
 5. Prázdniny znamenajú oddych, ale aj riziká. Ako sa im vyhnúť?
 6. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín
 7. OverenaSpolocnost.sk - novinka v oblasti účtovných auditov
 8. Nadšenie zo skúsenosti prenášajú v dm na zákazníka
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 16 547
 2. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 14 990
 3. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín 9 221
 4. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti 7 796
 5. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 5 651
 6. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 965
 7. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 3 975
 8. Akú trasu si vybrať do Chorvátska a koľko vás bude stáť 3 643

Blogy SME

 1. Irena Šimuneková: Leto na poliach
 2. László Bindics: Matovič vyhral (aj) nad demokraciou.
 3. Unicef Slovensko: Šťastné stretnutia rodín po odlúčení v dôsledku vojny
 4. Ján Marton: Dáme Vás dole, odkazujú agrobaróni hospodáriacej verejnosti.
 5. Anna Miľanová: Mačka priateľkou... 2022
 6. Katarína Chudá: Obraz Reného Magritte, od ktorého neodtrhnete oči
 7. Ľubomír Belák: Génius v tieni outsidera (film o Dežovi Hoffmannovi)
 8. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Žijeme si tu ako v rozprávke
 1. Ján Šeďo: Mám 46 rokov, 4 deti a veľa skúseností - bránil sa dnes E. Heger u B. Závodského.(Oprava mena). 24 009
 2. Martina Hilbertová: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli. 10 315
 3. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 9 931
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 5 240
 5. Post Bellum SK: Návrat mohol byť ťažší ako útek 4 912
 6. Marián Kozák: Stretnutie s mojimi spolužiakmi z vysokej školy v Nitre po 16 rokoch 4 148
 7. Martin Greguš: Práca za 216 eur s DPH/hod? Pozrite si závery z kontrol v mestských podnikoch. Metropolitný inštitút - za dva roky na bežné výdavky o milión EUR viac 3 342
 8. Martin Greguš: Ministerka Remišová s notebookom s nalepeným heslom na obrazovke...Je toto normálne? 2 758
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Žijeme si tu ako v rozprávke
 3. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 4. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 5. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 7. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 8. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Ilustračné foto.

Odhadovaná hodnota zákazky je takmer 8 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty.


SITA 3 h
Šéf rezortu hospodárstva Richard Sulík (vľavo) na mieste, kde štát plánuje postaviť priemyselný park.

V stredu o tom na návrh Ministerstva hospodárstva SR rozhodla vláda.


SITA 5 h
Peniaze poputujú na opravy chodníkov.

Rimavská Sobotasi na financovanie prác vezme úver vo výške viac ako 250-tisíc eur.


TASR 7 h
Výrazná rekonštrukcia ciest v okrese Poltár stále prebieha.

Ešte v tomto roku sa prebehne oprava ďalších kľúčových úsekov.


22 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

K nezvládnutej organizácii sa vyjadrili aj usporiadatelia z agentúry Profi Event.


5. júl

Strelnú zbraň použili prvý raz.


23 h

Chlapec dopadol na striešku nad vchodom, z ktorej spadol na zem.


5. júl

Dve ostatné letá zahatal koronavírus Slovákom dovolenku pri mori. Tak začali objavovať čaro dovolenky doma.


4. júl

Blogy SME

 1. Irena Šimuneková: Leto na poliach
 2. László Bindics: Matovič vyhral (aj) nad demokraciou.
 3. Unicef Slovensko: Šťastné stretnutia rodín po odlúčení v dôsledku vojny
 4. Ján Marton: Dáme Vás dole, odkazujú agrobaróni hospodáriacej verejnosti.
 5. Anna Miľanová: Mačka priateľkou... 2022
 6. Katarína Chudá: Obraz Reného Magritte, od ktorého neodtrhnete oči
 7. Ľubomír Belák: Génius v tieni outsidera (film o Dežovi Hoffmannovi)
 8. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Žijeme si tu ako v rozprávke
 1. Ján Šeďo: Mám 46 rokov, 4 deti a veľa skúseností - bránil sa dnes E. Heger u B. Závodského.(Oprava mena). 24 009
 2. Martina Hilbertová: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli. 10 315
 3. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 9 931
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 5 240
 5. Post Bellum SK: Návrat mohol byť ťažší ako útek 4 912
 6. Marián Kozák: Stretnutie s mojimi spolužiakmi z vysokej školy v Nitre po 16 rokoch 4 148
 7. Martin Greguš: Práca za 216 eur s DPH/hod? Pozrite si závery z kontrol v mestských podnikoch. Metropolitný inštitút - za dva roky na bežné výdavky o milión EUR viac 3 342
 8. Martin Greguš: Ministerka Remišová s notebookom s nalepeným heslom na obrazovke...Je toto normálne? 2 758
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Žijeme si tu ako v rozprávke
 3. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 4. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 5. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 7. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 8. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu