Tento problém pretrváva v obci už piaty rok. Vždy, keď sa na jar topí sneh, alebo v lete príde väčší dážď či prietrž mračien.
„Pod poľom bol niekedy járok. Roľnícke družstvo ho rekultivovalo a odvtedy sa všetka voda z poľa valí na naše pozemky. Situáciu sme poľnohospodárom aj starostovi veľakrát avizovali, no nerobí sa s tým vôbec nič. Teraz, keď sa zasa oteplilo a začal sa topiť sneh, nás voda prekvapila natoľko, že nás takmer vytopilo. Na dvore jej bolo až po kolená.Museli sme použiť aj čerpadlo a volať hasičov. Keby neboli prišli, voda by určite pretiekla až do prízemia. Chýbal už asi len centimeter, aby prerazila dnu,“ tvrdí Vladimír Malček.
„V nedeľu som hral futbal, keď dobehla mama a lamentovala, že nás vytápa. Stihol som jej zakričať, že ešte musím dohrať polčas. Keď sme prišli domov, vyzeralo to naozaj zle. Nepomáhali ani kanalizačné rúry a drevené dosky. Čerpadlo išlo nepretržite štyri hodiny, no nestačilo. Do dvora sa valila nielen voda, ale aj bordel a staré ponožky. Studňa je plná a budeme ju musieť vyčistiť. Pomáhal nám aj štvorročný syn Patrik,“ tvrdí Marek Malček. „Bola to veselá i smutná nedeľa zároveň. Najskôr sme sa tešili, že sa nám narodil vnúčik a potom sme nadávali kvôli prívalom vody. Ešteže sme v sobotu mali zabíjačku. Neviem, čo by sme s mäsom robili v tom jazere vody. Svine sme museli z chlievov preložiť, lebo by sa boli utopili. Pole by sa malo upraviť do pôvodného stavu a bol by pokoj,“ povedala Darina Košová.
„Sme už z toho zúfalí. Voda sa najprv začína valiť cez našu záhradu. Pamätám sa, že keď pred niekoľkými rokmi prišli z katastra merať pozemky do nových máp, zrazu tam už járok nezakreslili. Podľa toho sa k problému stavajú na družstve a aj obecnom úrade. S nimi sa nedá pohnúť. Myslím si, že nikto do toho nechce dať peniaze. Keby voda vytápala aj ich, tak by sa možno aj starosta snažil problém čím skôr vyriešiť,“ tvrdí Peter Pivarček.
„Keď sme prišli do Buzitky, začali po nás ľudia vykrikovať. Rozčuľoval sa aj starosta. Vraj nemáme so sebou kalové čerpadlo. Keď sa začne z poľa valiť zem, my to nevieme zastaviť. Naša technika je určená na hasenie a odčerpávanie čistej vody. Starostovia by si mali uvedomiť aj svoje povinnosti a reálnosť spracovaných povodňových plánov,“ povedal Peter Mešter z Hasičského a záchranného zboru v Lučenci.
„Obyvatelia kedysi dostali šesťárové pozemky, za ktorými bol veľký járok. Voda vždy stekala do neho. Keď si tam postavili domy, zvyšky járku pôvodný majiteľ predal stavebníkom. Oni dobre vedeli, že cez járok v minulosti vždy prechádzala voda. Dali si tam rúry, zasypali ho a mali len šťastie, že boli suchšie roky. Je to paradox, že problémy nastali až pred piatimi rokmi. Keby sme v obci neurobili kanalizáciu, boli by vytápaní už skôr. Aj v nedeľu som sa bol pozrieť, či z poľa nepreteká voda cez ulicu do záhrad. Prišlo to odrazu. Hneď som zavolal hasičov, ktorí prišli s ťažkou technikou. Lenže ostali stáť a pozerali sa so založenými rukami, ako sa voda valí do záhrad a dvorov. Tvrdili, že oni špinavú vodu nemôžu odčerpávať. Trvalo takmer hodinu a pol, kým lučenskí hasiči doviezli na osobnom aute kalové čerpadlo a začali vodu z dvora Malčekovcov odčerpávať. My sme sa snažili proti prívalom vody robiť opatrenia už vlani v lete. Do kanalizácie sme s buldozérom vykopali járok, vybili šachtu a vodu sme odrazili. Vtedy sa akotak situácia zachránila. Je to závažný problém, pretože vodu je ťažké zastaviť. Podľa mňa nie je dostatočná ani pohotovosť štátnych orgánov a ich materiálne vybavenie. Aj v tomto prípade neboli vybavení náležitou technikou, ktorú očakávali občania,“ povedal starosta Buzitky Stanislav Jačmeník.
Obyvatelia nešťastnej ulice chcú len jedno. Dať polia nad ich pozemkami do pôvodného stavu a problém s prívalovými vodami bude vraj nadobro vyriešený.