Roztratené zrnká krásnej ľudovej kultúry

Projekt Roztratené zrnká sa snaží skúmať, uchovávať, ale najmä prezentovať tradície z Gemera a Hontu. Popri ňom vzniklo aj niekoľko veľmi významných objavov.

RIMAVSKÁ SOBOTA. Gemer a Malohont patria k tým oblastiam na Slovensku, kde ľudové tradície stále patria k vzácnemu kultúrnemu dedičstvu, ktoré sa tunajší obyvatelia snažia chrániť a uchovávať. Práve tu vznikol zaujímavý projekt, zameraný na skúmanie, zbieranie a prezentovanie tradičnej ľudovej kultúry, s názvom Roztratené zrnká.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Projekt Roztratené zrnká je zastrešený Gemersko-malohontským osvetových strediskom v Rimavskej Sobote a pracujú na ňom dobrovoľníci z poradného zboru pre folklór. Dušou projektu sú manželia Stanislava a Jaroslav Zvarovci z Klenovca a Alena Ďurkovičová z Revúcej.

SkryťVypnúť reklamu

„Roztratené zrnká je projekt venovaný terénnemu výskumu v regióne. V súčasnosti realizujeme tento projekt po siedmy krát. Do teraz máme zmapovaných 20 obcí,“ vysvetľuje Stanislava Zvarová.

Náročný výskum

Terénny výskum zahŕňa zisťovanie, spoznávanie a skúmanie živej tradičnej ľudovej kultúry, ale aj nárečí a remesiel daných obcí. „Tento rok sme sa zamerali na obce Muránska Huta, Muráň, Muránska dlhá lúka a Muránska Lehota,“ uviedla Zvarová.

Výskum v obci prebieha zhruba pol roka. „Stretávame sa s miestnymi obyvateľmi, s miestnymi folklórnymi a speváckymi skupinami, predstaviteľmi obcí, ktorí nám dávajú ďalej zdroje na informátorov,“ priblížila Zvarová. Rozhovormi s ľuďmi, však výskum nekončí. Realizátori výskumu bádajú v knižniciach, obecných kronikách, skúmajú históriu.

SkryťVypnúť reklamu

„Nie všetko si ľudia pamätajú. Keď sa niečo dozvieme z publikačných materiálov, tak vieme klásť otázky a pripomenúť im možno niečo, na čo už zabudli,“ hovorí o zdrojoch informácií pre projekt realizátorka. Ako ďalej prezradila, zaujíma ich všetko. Čím sa ľudia živili, aká bola tradičná miestna kultúra, čo sa týka zvykoslovia, tanečná ľudová kultúra, spevný, hudobný materiál. „Zaujímajú nás muzikanti, ktorí pôsobili v obci, výrazné osobnosti, ktoré sa venovali folklóru a mapujeme aj to, čo tam v súčasnosti existuje, čo sa uchovalo,“ konkretizuje.

Po siedmych rokoch výskumu v obciach majú niekedy realizátori projektu pocit, že už nič nové nemôžu objaviť. A predsa sa vždy nájde čosi zaujímavé, jedinečné, čo si zasluhuje nielen pozornosť, ale najmä uchovanie aj pre nasledujúce generácie. Zvyky a tradície si každá obec chráni a uchováva, vzácnosťou je, však nárečie, ktoré už v dnešnej dobe zaniká.

SkryťVypnúť reklamu

Po zozbieraní materiálu v obci, však, práca výskumníkov nekončí. Je potrebné ho ďalej spracovať a samozrejme prezentovať. Veď aké by mali vzácne objavy význam, keby zostali ležať niekde v šuflíku? „Z tohto terénneho výskumu sa každý rok vytvorí komorný program, v ktorom sa prezentuje zozbieraný materiál spevu, hudby, tanca, či hovoreného slova,“ hovorí Zvarová o ďalšej etape projektu.

Zrnká sú vždy jedinečné

Premiéra programu sa koná vždy v lokalite, kde sa terénny výskum realizuje. Širšiemu diváckemu publiku ho prezentujú aj na folklórnom podujatí Klenovská Rontouka. „V programe sa predstavia ľudia, ktorí boli ochotní nám informácie do výskumu poskytnúť, spolupracujeme aj s miestnymi folklórnymi kolektívmi, ktorým je blízke nárečie a zaradia do svojho repertoára náš zozbieraný materiál,“ priblížila.

Komorný program má podobu rozhlasového programu a je určený špecifickému divákovi. „Spolupracujeme aj s rádiom Regina, máme už svoju moderátorku pani Gabrielu Tomajkovú. My spracujeme scenár, ktorý dostanú všetci účinkujúci,“ predstavuje priebeh prezentácie. Ako dodala, úlohou moderátorky je program viesť, aby nepresiahol hodinu. Čo, však, niekedy býva poriadny problém.  „Účinkujúci sa občas rozhovoria,“ pousmeje sa nad nevyspytateľnosťou účinkujúcich organizátorka. „Zažívame rôzne situácie, už sa nám stalo, že aktívna folkloristka nám trochu aj zmenila scenár, pretože si pripravila ešte aj vlastný program a trochu nás tým prekvapila,“ spomína na úsmevné situácie.

Hovorené slovo pamätníkov, doplnia zozbierané piesne, či tanec, fotografie, alebo filmový materiál. Program nemá pevnú skladbu. „Vždy odprezentujeme všetko, čo sa nám podarí zozbierať.  Ak sa nám podarí získať nejaký tanec, či pieseň, tak ich odprezentujeme za pomoci miestnych folklórnych skupín. Ak nájdeme nejaký starý dokument, aj ten tam zapracujeme formou prezentácie obrazového materiálu, prípadne premietneme filmový materiál,“ menuje Zvarová. „Vždy sú tie zrnká jedinečné, pretože každá tá situácia je jedinečná,“ dodáva.

Raz možno aj kniha

Tento jedinečný program, si na Klenovskej Rontouke získal mnoho fanúšikov a teší sa veľkej obľube. „Je to program pre fajnšmekrov ľudovej kultúry a má svojho špecifického diváka.“ Pridanou hodnotou projektu je napríklad aj oživenie folklórnych skupín, ktoré už dávno zanikli. „Vďaka tomuto projektu sa znovu podarilo oživiť činnosť  folklórnych skupín  v obciach Revúčka a Muránska Zdychava. Keď sme tam robili výskum, tieto skupiny už nepracovali a týmto sme ich nabudili a od vtedy, ako účinkovali v našom programe, tak nepretržite pracujú do dnes,“ vyzdvihuje význam projektu.

Ani po odprezentovaní programu neupadne zozbieraný materiál do zabudnutia. Zdokumentovaný slúži ako metodický materiál pre regionálne folklórne kolektívy a záujemcov o regionálnu ľudovú kultúru Gemera a Malohontu. „Spracovávame to elektronicky, ide o DVD materiál. Snom do budúcna je spracovať tento materiál aj tlačenou formou, ale je to veľmi náročné,“ konštatuje Zvarová.

„Súčasťou materiálu sú aj fotografie a video materiál pre lepšie prezentovanie danej oblasti, aby sme priblížili krajinu, ale aj architektúru. Snažíme sa kamerou, či fotoobjektívom zachytiť prírodné, aj kultúrne dedičstvo danej obce. Občas sa nám podarí natrafiť na skutočne unikátne artefakty,“ podotkla zberateľka.

„V Šiveticiach sa nám napríklad podarilo objaviť starú zachovanú šivetickú keramiku. Pracovali sme aj so zvonkárom, ktorý jediný zachováva technológiu výroby jelšavských zvoncov silici,“ hovorí o vzácnych objavoch, ktoré by možno bez Roztratených zrniek zostali nepovšimnuté.

Po stopách tradícií

Výstupný materiál na DVD je síce robený ako archív, no v prípade záujmu verejnosti, alebo folklórnych kolektívov, či jednotlivcov ho v Gemersko-malohontskom osvetovom stredisku radi poskytnú.

Súčasťou výstupného materiálu je následný projekt Po stopách tradícií. Ide o čisto filmový dokument, krátkometrážny zhruba 15 až 20 minútový film. „Zameriavame sa tu na zaujímavé osobnosti, ktoré v regióne v oblasti ľudovej kultúry a tradícií pôsobia,“ priblížila Zvarová s tým, že zatiaľ sa podarilo pripraviť 5 takýchto dokumentov. „Štyri z nich už boli prezentované aj Slovenskou televíziou,“ teší sa úspešnému projektu.

„Chceme tento zozbieraný materiál prezentovať súčasnej generácii, aby sa roztratené zrnká našej krásnej ľudovej kultúry zachovali aj ďalším generáciám,“ dodáva folkloristka na záver. 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 98 223
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 103
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 804
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 059
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 267
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 877
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 825
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu