Nevinná fotka na sociálnej sieti sa môže zmeniť na vážny problém

Desiatky fotiek pridávaných denne na sociálne siete pre mládež znamenajú nevinnú zábavu.

Jaroslav OsterJaroslav Oster (Zdroj: Ľubomíra Karmanová)

LUČENEC. Generáciu súčasnej mládeže nazývajú odborníci  digitálnymi domorodcami. „Je to generácia, ktorá od útleho veku ovláda techniku na takej úrovni, o akej sa jej rodičom a už vôbec starým rodičom ani nesníva,“ vysvetľuje bezpečnostný špecialista Jaroslav Oster.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Už v materskej škole deti plynule ovládajú bežnú funkcionalitu smartfónu, vedia, čo je tablet, denne sa s týmito technickými vymoženosťami stretávajú. Mladá generácia má nadpriemerne vyvinuté schopnosti a vedomosti ovládania počítača.

SkryťVypnúť reklamu

V technickom pokroku, ale musíme vnímať aj opačnú stránku, ktorá ide ruka v ruke s vývojom technológií a to sú rizikové faktory. Ako hovorí odborník, tie už mládež neovláda a nedokáže ich rozlišovať. „Nikto ich to neučí, nikto o tom s nimi nerozpráva, respektíve je veľmi mizivé percento rodičov, ktorí  aktívne venujú pozornosť tejto problematike,“ myslí si Oster.

Súkromie na verejných sieťach

Práve preto sa deti veľmi často stávajú  na internete obeťami rôznych rizikových javov, ktoré môžu prekračovať hranice kriminality. „Deti a mládež (v mnohých prípadoch ani dospelí) nemajú elementárne návyky v ochrane vlastnej osoby, z pohľadu osobných údajov.  Sú ochotní zverejňovať rad informácií, ktoré reálne môžu byť použité proti nim,“ konštatuje špecialista.

SkryťVypnúť reklamu

Nie je žiadnym zriedkavým javom, že deti a mládež bežne zverejňuje rôzne fotografie, či informácie, ktoré majú vypovedací charakter o ich návykoch, o miestach, kde sa pohybujú, čo robia a kedy, v akých okamihoch. „Pokiaľ tieto informácie zverejňujú na verejných sieťach, čo drvivé percento robí, práve z neznalosti ako si nastaviť súkromie, ako sa chrániť, tak sa takáto informácia môže dostať k ľuďom, ktorí nemusia mať práve tie najlepšie úmysly,“ varuje odborník.

Neosvojenie si základných návykov bezpečnosti ich sprevádza celú mladosť a odnášajú si ich aj do aktívneho života, napríklad aj do zamestnania. Ovplyvňuje to celý ich postoj k bezpečnosti a tak ako sa môžu v mladosti stať v najhoršom prípade obeťou nejakého násilníka v reálnom svete, v budúcnosti, vďaka neakceptovaniu základných zásad bezpečnosti, môžu ohroziť svoj majetok, spoločenské postavenie, či zamestnanie.

SkryťVypnúť reklamu

„Deti a nielen oni, svoj každodenný život mapujú fotografiami, ktoré s hrdosťou prezentujú na sociálnych sieťach, potom sú prekvapení, keď sú ich fotografie použité na rôzne zábavky, zosmiešňovanie či aktivity s omnoho závažnejšími dopadmi. Častým prípadom je aj použitie fotografií na reklamné účely bez vedomia fotografovaného,“ menuje nástrahy Oster.

Táto fotka je v pohode

Intímne fotografie sa môžu stať prostriedkom šikanovania, vydierania. Objavujú sa aj prípady modifikovania fotografií za účelom výsmechu. Aj nevinná fotografia spojená s nevhodným komentárom, či modifikovaná fotografia, ktorú už vie dnes upraviť hocikto, môže byť zneužitá na najjednoduchšiu formu manipulácie, ktorou je zosmiešňovanie aktéra. Môže tým spôsobiť výsmech v kolektíve, na čo je najviac citlivá práve tá veková skupina detí a mládeže.

„Povedať, že táto fotografia je úplne v pohode a táto už nie, je veľmi zložité, pretože to závisí od toho, v koho rukách sa fotografia ocitne a aký cieľ s ňou chce dosiahnuť, ako ju chce použiť. Aj zdanlivo neškodná fotografia sa môže stať zosmiešňujúcou v závislosti od deja, či situácie, v ktorej je nafotená,“ poukazuje na nebezpečie Oster. Ako dodáva, prípadov psychického teroru, či formy šikany prostredníctvom internetu je nespočetné množstvo.

Netreba zabúdať na to, že akákoľvek fotka, ktorá sa ocitne na verejnej sociálnej sieti, začne v tom okamihu žiť vlastným nekontrolovateľným životom. „Aj keď ju dokážeme zmazať, nikdy nevieme koľko ľudí si ju už stiahlo, kto všetko sa k nej mohol dostať.“

 „Na druhej strane, nemôžeme podsúvať dôvod šikany práve technickému pokroku, nakoľko rôzne formy šikany sú tu od nepamäti. Internet priniesol len nové médium v tejto oblasti, rozšírenejšie možnosti,“ tvrdí odborník. 

Deti vždy hľadajú medzi sebou určité formy súťaživosti a nie vždy používajú férové prostriedky. Toto je jedna z foriem, ako dokazovať svoju nadradenosť zo strany jednotlivca, či skupiny a deje sa pomerne často. „Otázna je už potom len hranica, ktorá je limitovaná, či už odvahou, výchovou, sebakontrolou, ktorá určuje, kam až to zájde,“ dvíha varovný prst.

Najrozšírenejší prípad je práve poskytovanie intímnych fotografií mladých dievčat, útočníkovi, ktorý cielene zbiera takéto fotografie a videá za účelom vydierania. Fotky dievčatá často poskytnú v rámci neviazanej internetovej zábavy človeku, o ktorom si myslia, že mu môžu dôverovať, že majú blízky vzťah. Následne sa z milého, atraktívneho, sympatického budúceho kamaráta  môže vykľuť vypočítavý páchateľ, ktorý svoje aktivity zameriava len na získanie takýchto fotografií. „Najpočetnejšie prípady, s ktorými som sa ja stretol, boli práve za účelom získania finančnej hotovosti,“ komentuje Oster.

Záchranné siete

Typický jav každého človeka, ktorý sa stal obeťou kyberšikany alebo inej formy manipulácie, je to, že sa dostáva do stavu paniky. Vychádza to zo strachu z nepochopenia. „Dieťa, ktoré sa dostane do takýchto problémov nejde za rodičom, pretože sa obáva, že nebude pochopené. Rodič sa obáva toho, že dieťa príde do styku s alkoholom, s drogami, do tejto skupiny zaraďuje aj internet. Rieši to zvyčajne tak, že tento sociálny patogén odstrihne. To je to najhoršie, čo sa môže stať,“ myslí si Oster.

„Musíme si uvedomiť, že deti žijú v digitálnom prostredí. Jednak ich na to viaže škola, prostredníctvom rôznych aktivít, ale aj bežný život. Dnes deti nenájdete na ihrisku, ale za klávesnicami, kde komunikujú, tvoria školské práce. Vytrhnúť ho z tohto prostredia, zakázať mu prístup na internet je pre dieťa ohromný strašiak. A toto je ten prvý problém, tá prvá bariéra, kedy si dieťa povie, že nemôže ísť s problémom za otcom či mamou, lebo mu zakáže internet. Nie preto, že by chcel dieťaťu zle, ale preto, že nepochopil princíp. Takýto rodič spôsobí to najhoršie, čo môže urobiť,“ definuje problém špecialista.

Ako dodáva, dieťa v takejto situácii, keď sa obáva reakcie rodiča, sa môže obrátiť aj na školu. „Dnes už každá škola má pedagógov, ktorí sa venujú prevencii a ak aj nie sú odborne kompetentní pre konkrétnu situáciu vedia kam sa obrátiť pre kvalifikovanú podporu,“ radí. „Ďalej by mali mať záchytné možnosti v sieti policajných preventistov, čo samozrejme, majú, ale nevedia o nej. Drobným technickým problémom je aj to, že bez rodiča ťažko na políciu. A potom by mali deti vedieť, že existujú aj anonymné linky, na ktoré môžu zavolať a poradiť sa. Značnú úlohu v riadení prevencie zohráva aj samospráva, ktorá priznajme si, rieši túto problematiku skôr ako administratívno-štábne cvičenia, než ako koncepčne riadenú činnosť.“

Bezpečnostný špecialista má pocit, že pri aktívnych preventívnych opatreniach, sa zabudlo na rodičov. „Prvým styčným bodom pri riešení takýchto problémov by mal byť rodič. On by mal byť ten, aj keď sa nevyzná, kto zoberie na seba bremeno hľadania pomoci a riešenia danej situácie, v ktorej sa dieťa ocitlo. Akonáhle dieťa ostáva samo v tomto probléme, pácha chybu za chybou a veľakrát sa môže zamotať do ďaleko väčších problémov,“ dodáva na záver Oster. 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 403
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 085
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 050
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 785
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 090
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 922
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 605
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 521
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 673
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 012
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 674
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 625
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 860
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 726
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 819
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 673
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 012
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 674
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 625
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 860
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 726
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 819
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu