FIĽAKOVO. Nadácia Pontis v tomto roku už po šestnástykrát ocení firmy, ktoré na Slovensku podnikajú férovo a zodpovedne. Medzi 23 nominovanými firmami, ktoré postúpili do užšieho výberu, sa ocitla aj spoločnosť z Fiľakova. Ekoltech zabojuje o prestížne ocenenie Via Bona Slovakia v kategórii „Zodpovedná veľká firma“.
Investujú do životného prostredia a inovácií
Firma Ekoltech patrí medzi najväčších výrobcov nábytku na Slovensku, ročne vyprodukuje až 11 percent z celkového exportu nábytku z našej krajiny.
Podľa Jána Koóša, interného auditora spoločnosti, sa Ekoltech dostal medzi nominovaných hneď z niekoľkých dôvodov: „Nebojíme sa ísť do nových investícií a inovácií, vytvárame nové pracovné miesta, zároveň investujeme do ochrany životného prostredia. Spoločnosť rozvíja spoluprácu s malými a strednými dodávateľmi, v roku 2015 sme už šiesty raz zorganizovali Deň dodávateľov. Len zodpovedným podnikaním má Ekoltech zaručený úspech u takého silného obchodného partnera, akým je obchodná sieť IKEA,“ priblížil Koóš.
Spoločnosť pôsobí na Slovensku od roku 1998 a v súčasnosti zamestnáva 1300 zamestnancov. „Sme jedným z najväčších zamestnávateľov v okolí. Trh práce v našom regióne má pretrvávajúci problém s nezamestnanosťou. Veľkou mierou prispievame k zlepšeniu tohto javu. Spolupracujeme s miestnym stredným odborným učilišťom. Študenti - budúci potenciálni pracovníci si u nás osvojujú pracovné návyky a zručnosti počas vykonávania odbornej praxe.“
Školia zahraničných manažérov
Jediným odberateľom firmy je spoločnosť Ikea, s firmou podpisuje čoraz väčšie kontrakty. „Ikea je obrovský koncern v oblasti bytového zariadenia a vkladá do nás dôveru.“ Spoločnosť Ekoltech sa so spustením práškovej lakovne zaradila k svetovej jednotke v oblasti povrchových úprav MDF. Chodia sa k nim školiť manažéri zo sveta, kopírovania ich technológie sa však neobávajú. „Na svetovom trhu bojujeme v rodine IKEA voči konkurenčným koncernom.“
V neposlednom rade je spoločnosť nominovaná kvôli zodpovednému prístupu k životnému prostrediu. V roku 2010 sa firma pridala do siete FSC- Forest Stewardship Council. Sieť zaručuje, že ich drevo nepochádza z neznámych zdrojov, z nelegálnej ťažby alebo hospodárenia v lesoch, pri ktorom sa poškodzuje životné prostredie či záujmy miestnych obyvateľov.
„Toto všetko je dôkazom toho, že zodpovedne a úspešne sa dá podnikať aj v regióne s vysokou mierou nezamestnanosti a čím ďalej vyššou chudobou marginalizovaných skupín obyvateľstva,“ zakončil Koóš.