TUHÁR. V obci Tuhár v okrese Lučenec chýba ľuďom voda. Hoci samospráva obce niekoľkokrát žiadala o dotácie, doteraz sa im nepodarilo získať potrebné množstvo financií, aby do obce dokončili vodovod.
„Sme síce malá obec, ale snažíme sa rozvíjať a byť progresívni. Neustále pracujeme na zveľadení dediny, opravujeme námestie, vystavali sme oddychovú zónu na cyklotrase pri dedine, vymenili sme osvetlenie, zaviedli sme vysokorýchlostný internet, kamerový systém. To najzákladnejšie nám však chýba, bez vody sa ľuďom žije ťažko,“ povedal Peter Čeman, starosta Tuhára.

Odmietli im ďalší projekt
Podľa starostu sa o zavedenie vody do obce snažia od roku 2006. „V roku 2007 sme z enviromentálneho fondu získali 5,6-milióna korún, z ktorého sa natiahlo prívodné a časť výtlačného potrubia z Divína.“ Počas minulého roka sa obci podarilo získať finančné prostriedky, z ktorých natiahli časť rozvodného potrubia v obci. „Zatiaľ je to ale suchovod, voda k nám nepriteká. Chýba čerpacia stanica medzi Divínom a našou obcou. Keďže sme vo vyššej nadmorskej výške, nemá nám čo vytláčať vodu. Zároveň by bolo potrebné vystavať vodojem nad obcou. Na tieto dve položky by sme potrebovali približne 300-tisíc eur.“
Aby vystavali kompletný a funkčný vodovod potrebujú takmer 1,3-milióna eur. Bez neho je v obci vážny nedostatok vody, najmä počas suchého leta. Ohrozená je aj bezpečnosť dediny. „Okrem toho, že voda v studniach nemá dobrú kvalitu, v Tuhári nemáme zádržné hrádze, ktoré by sme vedeli využiť v prípade požiaru, v potoku je v lete málo vody. Ak by vznikol požiar, museli by sme vodu priniesť až z Ružinej.“ Na dobudovanie vodovodu podáva starosta žiadosti pravidelne. Naposledy žiadal o 600-tisíc eur z enviromentálneho fondu, ktoré by zabezpečili zfunkčnenie doteraz vybudovanej časti potrubia. Vodu by mala väčšina obce. Počas minulého týždňa mu opäť prišla záporná odpoveď. „Problém je najmä v zlom systémovom riešení. Takto my ten vodovod môžeme stavať aj 15 rokov. Kým ho dokončíme, zrejme budeme môcť investovať opäť do opráv potrubia, ktoré za tú dobu naštrbí zub času.“
Starosta sa v najbližších dňoch pokúsi riešiť bezútešnú situáciu cez Regionálny úrad verejného zdravotníctva. „Vezmeme vzorky zo studní v dedine a s výsledkami sa obrátim na Ministerstvo životného prostredia.“
Vysychajú im studne, vodu nosia z námestia
Ľuďom v dedine robia problémy pre iných bežné veci, ako sú pranie oblečenia či obyčajná sprcha. Pokiaľ je dlhotrvajúce sucho, v studniach mizne voda a Tuhárčania si ju musia voziť v kanistroch zo studne z námestia. „Problém majú najmä v novšej časti dediny, ktorá je vyššie na kopci. Táto časť obce je paradoxne najviac obývaná.“ Jedným z tých, ktorý nedostatok vody pociťujú na vlastnej koži, je aj Tuhárčan Pavel Ďurica. „Máme šťastie, že máme teraz mokro. Keď boli po minulé roky suchá a nezapršalo, to bola tragédia. Zas aj keď je priveľa dažďa, je to pre nás problém, voda sa zakalí. Aj keď ja studňu mám, tá voda nie je dobrá, má veľa dusičnanov. Kým boli deti malé, ja som im to piť ani nedával,“ povedal Ďurica. Jozef Martinský vozí vodu z obce každý deň. „Kúpať sa chodím k rodine. Ja to ešte zvládam, žijem sám, ale čo tí, čo majú malé deti? Už nech máme čím skôr ten vodovod. Voda nie je potreba, je to nutnosť.“
Mariete Kelementovej sa pri otázke, ako sa jej žije bez vody, tisli slzy do očí. V dome bývajú šiesti, má tri deti, najmladší syn má 13 rokov. Na rodinu ešte nedávno prala ako pred sto rokmi. „Chodila som na potok. Teraz vodu vozíme z dediny, koľkokrát nám starosta požičiava nádrž. Ale tam je len úžitková voda, aby sme sa mohli umyť a oprať, na pitie vozíme v kantách. Prať v automatickej práčke nemôžem, viete si predstaviť, aká je to drina na šesť ľudí,“ sťažuje sa Marieta. Dedinu má rada a sťahovať sa napriek tomu nechce. „Žije sa tu dobre. Je tu pokoj, pekná príroda a dobrí ľudia. Ale po vodovode túžime všetci,“ dodá na záver.