BREZNIČKA. Breznička: 26. novembra vypísané boli voľby do prvého snemu Slovenskej krajiny na nedeľu 18. decembra. Predvolebná kampaň, ktorá za uplynulých dvadsať rokov trvala, zmizla z obzoru slovenskej krajiny. Zjednotený národ slovenský túžobne čakal deň volieb, aby mohol prerieknuť „áno“. Bola len jedna kandidačná listina, na ktorej bolo 100 kandidátov. Na 43. mieste kandidoval aj náš občan, rodák brezničský, Martin Morháč, ktorý za dlhých dvadsať rokov bojoval za slobodu (autonómiu) Slovenska. Medzi mnohými i on bol trpiteľom a mučeníkom pražského centralistického režimu a za boj o samostatnosť bol uväznený. Bol vždy horlivým prívržencom HSĽS, z lona ktorej bol poslaný v poslednom volebnom období i do okresného výboru bývalého okresu lučenského.
V našej obci sa k hlasovaniu dostavilo 254 oprávnených voličov. Z týchto 253 odhlasovalo „áno“, jeden odhlasoval „nie“. Výsledok pekný, aký sa aj očakával v povedomej slovenskej obci. Vo všeobecnosti na Slovensku sa odhlasovalo nad 98 % „áno“. Výsledok volieb bol nad očakávania. Tak sa dostalo do Snemu Slovenskej krajiny 63 poslancov.
Hradište: Hradišťania prijímali všetko väčšinou s nedôverou, pretože na Hradišti bývala najsilnejšia strana maloroľnícka – republikánska, ktorej vodca Dr. Hodža bol autonómiou a zjednotením politických strán odstavený. Že ho nemohli mnohí hneď zabudnúť je isté a potom – politické presvedčenie sa nedá v skutočnosti razom zmeniť. Straníctvo teda vlastne u väčšiny jestvovalo ďalej, hoc boli politické strany právne zjednotené v Hlinkovu slovenskú ľudovú stranu (stranu národnej jednoty). Mnohým sa tiež nepozdával názov zjednotenej strany „Hlinkova“, videli v ňom katolíka omnoho viac ako Slováka.
Jeden z mnohých, hoc malých, ale pozoruhodných dôkazov je i tento: Pri voľbách sa našla taká kandidačná listina, na ktorej na razítku bol prišpendlený obrázok Dr. Hodžu.“
České Brezovo: Všetky strany (okrem sociálno-demokratickej a komunistickej) spojili sa a vytvorili jednu stranu – HSĽS (Strana národnej jednoty) a vypovedali boj proti žido-boľševizmu a žido-marxizmu. Po ukončení volieb či hlasovania zistilo sa, že slovom „nie“ hlasovali traja voliči, ostatní hlasovali „áno“.
Viac sa môžete dočítať v knihe Zažili sme vojnu. Naša redakcia už onedlho prinesie súťaž, v ktorej túto pútavú knihu môžete získať.